Reklama

Kościół

KEP: Powstają wytyczne dotyczące katechezy parafialnej

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

bp Artur Ważny

Stan prac nad nad wytycznymi w sprawie katechezy parafialnej był jednym z tematów pierwszego dnia obrad Episkopatu w Katowicach. Powstające opracowanie zakłada objęcie katechezą zarówno dzieci, jak i młodzieży oraz dorosłych - przekazał KAI po swoim wystąpieniu bp Artur Ważny, przewodniczący Zespołu roboczego KEP ds. katechezy parafialnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zespół prowadzi swoje prace w ścisłym porozumieniu z Zespołem roboczym ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii w szkole, koordynowanym przez bp Wojciecha Osiala, ktore to gremium tworzy obecnie ramy programowe lekcji religii w szkole.

“Chcemy odpowiadać na zmiany społeczne i kulturowe, które przychodzą, a jednocześnie dynamizować działania, które do tej pory prowadzone były nierównomiernie i nie wszędzie” - powiedział bp Ważny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Członkini zespołu dr Magdalena Jóźwik wskazała, że celem katechezy parafialnej nie jest jedynie przygotowanie do sakramentów, lecz towarzyszenie człowiekowi w rozwoju jego wiary. “Wielu z nas kojarzy katechezę z lekcją religii w szkole i myśli, że to będzie przeniesione do parafii” - zaznacza teolożka dodając, że zespół chce mocno akcentować potrzebę katechezy także osób dorosłych.

Bp Ważny podkreśla, że w szkole się nie da de facto przekazywać wiary. “Owszem, to się zdarza, ale to nie jest to środowisko autentyczne. Tym najbardziej autentycznym jest rodzina i parafia” - dodaje.

Reklama

Zespół zamierza zaproponować pięć podstawowych typów katechezy parafialnej. Pierwsze trzy są związane z sakramentami: chrztu, pierwszej komunii oraz bierzmowania - i dotyczą dzieci i nastolatków. Dwa pozostałe to katechezy dorosłych. Pierwszy typ obejmowałaby wymiar liturgiczny, moralny, duchowy, doktrynalny, społeczny, kulturalny i biblijny. A drugi rodzaj to katecheza kerygmatyczna, która byłaby szczególnie adresowana do tych, którzy jeszcze nie doszli do takiego osobistego przeżycia wiary.

“Każdy wie, że to jest nie do zrobienia przez jednego księdza w parafii. Dlatego mocno kładziemy akcent na współpracę ze świeckimi, z grupami, ruchami, wspólnotami, z liderami, ale też z katechistami” - powiedziała dr Jóźwik. Jak dodała, w Polsce działa kilka szkół katechistów i jest bardzo wielki potencjał, który obecnie można wykorzystać.

Zgodnie z wytycznymi wszystkie typy katechez będą uwzględniały pięć elementów: wprowadzenie teologiczno-pastoralne, wskazania organizacyjne, wskazania dotyczące treści, wskazania dotyczące metody (z naciskiem na metodę interaktywności) oraz dobre praktyki.

“Chcemy ‘pozbierać’ to dobro, które się już dokonuje w różnych diecezjach i parafiach i podpowiadać tym, którzy będą zapoznawać się z wytycznymi, żeby mogli się zainspirować tym, co jest u sąsiadów” - tłumaczy członkini Zespołu.

Zdaniem b. Ważnego konieczna jest zmiana mentalności, na przykład zakorzenione w parafiach, błędne przekonanie, że katecheza to po prostu przygotowanie do sakramentów. “To sformułowanie jest niebezpieczne, bo mówi o przygotowaniu do czegoś, a potem już mentalnie się wyłączamy, już więcej nie ma” - przestrzega przewodniczący Zespołu. Tymczasem, tłumaczy, chodzi o to, żeby było coś przed i po, bo w parafii formacja powinna dokonywać się permanentnie.

Podziel się:

Oceń:

2025-06-11 07:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Tomasik: decyzja papieża przypomina o odpowiedzialności biskupów i proboszczów za katechezę i katechetów

pixabay.com/ CC0 Public Domain

Posługa katechety była do tej pory mniej lub bardziej sformalizowana. Papież Franciszek kładzie na niej także pieczęć pobłogosławienia człowieka do tego, aby działał w imieniu Kościoła. Jest to bardzo dobre posunięcie, przypomina biskupom i proboszczom, że są odpowiedzialni za katechezę, ale i formację tych, którzy głoszą Ewangelię, a samym katechetom, że czynią to w imieniu Kościoła - mówi w komentarzu dla KAI ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski, odnosząc się do ustanowienia dziś przez papieża Franciszka w całym Kościele posługi katechety. Będą ją pełniły osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez biskupa miejsca.

Więcej ...

W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich

2025-07-11 17:18
Brat Lycarion May, marysta

Vatican Media

Brat Lycarion May, marysta

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.

Więcej ...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest wyrok sądu

2025-07-11 15:00

Adobe Stock

Nie powinno się zdejmować krzyży w bawarskich szkołach - oświadczył w piątek Alexander Dobrindt, polityk bawarskiej CSU, minister spraw wewnętrznych RFN. Jego zdaniem to symbol nie tylko religijnej, ale i społecznej tożsamości Bawarii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką