Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Andrychów: koronacja papieskimi koronami obrazu Pani Andrychowskiej

2025-06-21 18:56

Diecezja bielsko-żywiecka

- Jesteśmy uczestnikami ważnej uroczystości, w czasie której ukoronowany zostanie obraz Matki Bożej Różańcowej, zwanej też Panią Andrychowską - powiedział bp Roman Pindel podczas historycznej koronacji wizerunku Maryi w Andrychowie. Uroczystość, która odbyła się 21 czerwca, zgromadziła na placu Mickiewicza tysiące wiernych, duchowieństwo oraz przedstawicieli lokalnych wspólnot i władz.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liturgii przewodniczył biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W homilii przypomniał duchowe znaczenie aktu koronacji i 300-letnią historię kultu Matki Bożej Różańcowej w Andrychowie. Podkreślił, że jest to czwarta koronacja na prawie papieskim w diecezji, po Rychwałdzie, Hałcnowie i Szczyrku. - To wydarzenie rozpoczyna nowy, bardziej dynamiczny etap czci Maryi w tym miejscu - zaznaczył.

Diecezja bielsko-żywiecka

Hierarcha wyjaśnił, że koronacja nie oznacza nadania Maryi władzy na wzór ziemskich monarchów. - Maryja jest Królową, ponieważ jest Matką Syna Bożego i Króla Mesjańskiego - powiedział, dodając, że jako Towarzyszka Odkupiciela pozostaje wzorem pokory, słuchania Boga i zawierzenia. Nawiązując do słów „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa”, biskup zachęcił do naśladowania Maryi w codziennym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał postać Anny Czerny - fundatorki obrazu i założycielki Bractwa Różańcowego, które odegrało ważną rolę w duchowym formowaniu mieszkańców Andrychowa. Wyraził także radość z powstania nowego Bractwa Królowej Różańca Świętego Pani Andrychowskiej, życząc, by przyczyniło się ono do pogłębienia życia chrześcijańskiego w regionie.

Reklama

Uroczystość rozpoczęła się modlitewnym czuwaniem, po którym z kościoła św. Macieja wyruszyła procesja. Obraz Matki Bożej Różańcowej został uroczyście wniesiony na ołtarz ustawiony na placu Mickiewicza, gdzie powitano go oklaskami. Głównym celebransem Mszy św. był bp Roman Pindel, a w koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. Marek Studenski, ks. prałat Stanisław Czernik, ks. infułat Jerzy Gil, ks. prof. Stefan Koperek, ks. Franciszek Ślusarczyk i ks. Adam Bieniek.

Na początku liturgii odczytano listy z pozdrowieniami, wśród nich słowa kard. Stanisława Ryłki, rodaka z Andrychowa, który podziękował dziekanowi andrychowskiemu za przygotowanie wydarzenia. Kardynał przypomniał, że to on osobiście pobłogosławił korony papieskie w bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie. Nazwał koronację wielkim darem dla Andrychowa i całej diecezji.

Podziel się cytatem

Centralnym momentem była koronacja obrazu Matki Bożej i Dzieciątka Jezus. Korony zostały wcześniej poświęcone w Rzymie. Wierni wyrazili radość brawami, a wizerunek ozdobiono również kwiatami przyniesionymi przez członkinie Róż Różańcowych.

Po liturgii obraz został uroczyście przeniesiony do kościoła parafialnego, gdzie umieszczono go w ołtarzu. Na zakończenie biskup wręczył dekrety diakonom posłanym do parafii na praktyki.

W części artystycznej uroczystości wystąpiły zespoły „Regle” z Poronina oraz „Arka Noego”.

Obraz Matki Bożej Różańcowej w typie Salus Populi Romani otaczany jest kultem od 1725 roku. Został umieszczony w kaplicy Bractwa Różańcowego przy kościele parafialnym. Dzieło, o wymiarach 110 × 210 cm, namalowane techniką olejną przez nieznanego artystę, zachwyca klasycznym pięknem i bogatą symboliką. Od 2005 roku znajduje się w ołtarzu głównym świątyni. W związku z planowaną koronacją obraz poddano konserwacji w pracowni Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a korony przygotowano na Wawelu i poświęcono podczas jubileuszowej pielgrzymki parafialnej do Rzymu.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sport, wiara i wspólnota

Archiwum Parsette

XVII Letnie Finały BoskoCup zakończone.

Więcej ...

Papież jako pierwszy odprawi 9 lipca Mszę w intencji ochrony stworzenia

2025-07-03 18:07
Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Vatican Media

Kard. Michael Czerny, jeden z pomysłodawców Mszy za stworzenie

Papież Leon XIV odprawi jako pierwszy Mszę św. w intencji ochrony stworzenia według nowego formularza, dołączonego do Mszału Rzymskiego i zatwierdzonego dziś dekretem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Więcej ...

Pierwsza sobota lipca na Jasnej Górze – poświęcona Niepokalanemu Sercu Maryi

2025-07-03 20:41

BP Jasnej Góry

Pierwszosobotnie zawierzenie rodzin Matce Bożej każdego miesiąca ponawiane jest na Jasnej Górze, tak będzie i w lipcu (5 VII). Modlitwę prowadzi Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski. W intencji oddania siebie i swoich najbliższych Matce Bożej oraz by wynagrodzić Jej Niepokalanemu Sercu wszelkie zniewagi, licznie przybywają wierni z Polski i z zagranicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Kościół

Po raz pierwszy świecka kobieta zostanie kanclerzem...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...