Wydarzenie miało formę wielokulturowej biesiady przy pomniku kard. Bolesława Kominka i na Bulwarze Piotra Włostowica. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Wrocławia o różnych poglądach i różnym pochodzeniu. Obecni byli m.in.: konsul generalny Niemiec Martin Kremer; pełniąca funkcję wicekonsula Węgier Noémi Nagy; dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich; dr hab. Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość oraz ks. Karol Długosz, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Krzysztofa we Wrocławiu.
Reklama
Jak podkreślali organizatorzy, spotkanie to znak, że idea pojednania ma dziś żywe znaczenie. – Spotkanie nieprzypadkowo nosi tytuł: „Usiądź z nami przy Kominku” i nieprzypadkowo spotykamy się w tym miejscu. To oczywiste nawiązanie do postaci kard. Bolesława Kominka, arcybiskupa wrocławskiego, autora słynnych słów: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, zawartych w Liście biskupów polskich do biskupów niemieckich. Te słowa były jednym z najważniejszych symbolicznych kroków na drodze polsko-niemieckiego pojednania po tragedii II wojny światowej. Dzięki takim postaciom jak kard. Kominek słowo „pojednanie” zyskało głęboki historyczny sens. Nie jest jednak przeszłością. Wymaga ciągłej aktualizacji i troski przez nasze codzienne decyzje, wybory, rozmowy, uważność na drugiego człowieka – podkreślali organizatorzy, zaznaczając, że ma to szczególne znaczenie dziś, przy tak wielu kryzysach i wojnach w różnych częściach świata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dr hab. Wojciech Kucharski przypomniał postać kard. Kominka, przedstawiając jego życiorys, zaś konsul Martin Kremer nawiązał do słynnego listu biskupów polskich z 1965 r.
– W tamtym przełomowym liście, w cieniu niegojących się ran wojennych, padły słowa, które stały się historią: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Była to nie tylko odważna deklaracja, ale początek drogi, którą wciąż podążamy. To Orędzie nie zakończyło od razu podziałów, ale stało się początkiem rozmowy, mostem nad przepaścią, zaproszeniem do myślenia o przyszłości, opartym na przebaczeniu, a nie zemście – mówił konsul generalny i zachęcał: – Każdy z nas, uczestników dzisiejszego wydarzenia, może dołożyć do pojednania swój mały gest poprzez słuchanie, rozmowę, pamięć i otwartość.
Po części oficjalnej, mającej miejsce przy pomniku kard. Kominka, uczestniczy wydarzenia przeszli na Bulwar Piotra Włostowica, gdzie przy stołach odbyła się otwarta, wielokulturowa biesiada – rozmowa, śpiew i wspólny posiłek.
Wydarzenie było częścią obchodów Roku Pojednania, który został uchwalony rezolucją Rady Miejskiej Wrocławia. Obchody te upamiętniają trzy wydarzenia: 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 60. rocznicę wystosowania słynnego Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich i 45. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.