Reklama

Niedziela Wrocławska

Usiądź z nami przy Kominku

2025-06-27 16:00
Spotkanie

Marzena Cyfert

Spotkanie "Usiądź z nami przy Kominku - przepis na pojednanie"

Z inicjatywy Fundacji „Dom Pokoju”, Centrum Historii „Zajezdnia” i Obserwatorium Społecznego odbyło się spotkanie „Usiądź z nami przy Kominku – przepis na pojednanie”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie miało formę wielokulturowej biesiady przy pomniku kard. Bolesława Kominka i na Bulwarze Piotra Włostowica. Uczestniczyli w nim mieszkańcy Wrocławia o różnych poglądach i różnym pochodzeniu. Obecni byli m.in.: konsul generalny Niemiec Martin Kremer; pełniąca funkcję wicekonsula Węgier Noémi Nagy; dr Łukasz Kamiński, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich; dr hab. Wojciech Kucharski, wicedyrektor Ośrodka „Pamięć i Przyszłość oraz ks. Karol Długosz, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Krzysztofa we Wrocławiu.

Reklama

Jak podkreślali organizatorzy, spotkanie to znak, że idea pojednania ma dziś żywe znaczenie. – Spotkanie nieprzypadkowo nosi tytuł: „Usiądź z nami przy Kominku” i nieprzypadkowo spotykamy się w tym miejscu. To oczywiste nawiązanie do postaci kard. Bolesława Kominka, arcybiskupa wrocławskiego, autora słynnych słów: „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, zawartych w Liście biskupów polskich do biskupów niemieckich. Te słowa były jednym z najważniejszych symbolicznych kroków na drodze polsko-niemieckiego pojednania po tragedii II wojny światowej. Dzięki takim postaciom jak kard. Kominek słowo „pojednanie” zyskało głęboki historyczny sens. Nie jest jednak przeszłością. Wymaga ciągłej aktualizacji i troski przez nasze codzienne decyzje, wybory, rozmowy, uważność na drugiego człowieka – podkreślali organizatorzy, zaznaczając, że ma to szczególne znaczenie dziś, przy tak wielu kryzysach i wojnach w różnych częściach świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr hab. Wojciech Kucharski przypomniał postać kard. Kominka, przedstawiając jego życiorys, zaś konsul Martin Kremer nawiązał do słynnego listu biskupów polskich z 1965 r.

– W tamtym przełomowym liście, w cieniu niegojących się ran wojennych, padły słowa, które stały się historią: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. Była to nie tylko odważna deklaracja, ale początek drogi, którą wciąż podążamy. To Orędzie nie zakończyło od razu podziałów, ale stało się początkiem rozmowy, mostem nad przepaścią, zaproszeniem do myślenia o przyszłości, opartym na przebaczeniu, a nie zemście – mówił konsul generalny i zachęcał: – Każdy z nas, uczestników dzisiejszego wydarzenia, może dołożyć do pojednania swój mały gest poprzez słuchanie, rozmowę, pamięć i otwartość.

Po części oficjalnej, mającej miejsce przy pomniku kard. Kominka, uczestniczy wydarzenia przeszli na Bulwar Piotra Włostowica, gdzie przy stołach odbyła się otwarta, wielokulturowa biesiada – rozmowa, śpiew i wspólny posiłek.

Wydarzenie było częścią obchodów Roku Pojednania, który został uchwalony rezolucją Rady Miejskiej Wrocławia. Obchody te upamiętniają trzy wydarzenia: 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, 60. rocznicę wystosowania słynnego Orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich i 45. rocznicę powstania NSZZ „Solidarność”.

Podziel się:

Oceń:

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji drohiczyńskiej

2025-07-01 14:10

Diecezja drohiczyńska

Biskup Piotr Sawczuk dokonał następujących zmian personalnych:

Więcej ...

Sąd: działacze proaborcyjni złośliwie przeszkadzali w Mszy Świętej w poznańskiej katedrze

2025-07-01 13:17
Katedra w Poznaniu

Karol Porwich/Niedziela

Katedra w Poznaniu

Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto i Wilda uznał osoby, które zakłóciły w 2020 r. Mszę Świętą w poznańskiej katedrze, winnymi przestępstwa złośliwego przeszkadzania w akcie kultu religijnego - informuje Ordo Iuris.

Więcej ...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

2025-07-02 08:18

Karol Porwich/Niedziela

Najwyższy pomnik Jana Pawła II znajduje się w Częstochowie, w Parku Miniatur Sakralnych. Został odsłonięty w 2013 roku i mierzy 14 metrów wysokości. Jest to największy na świecie pomnik papieża Polaka. Na twarzy Karola Wojtyły ktoś namalował jaszczurkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

Wiadomości

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...