Reklama

Kościół

Brazylia: śpiewające i tańczące zakonnice podbijają serca młodych

2025-07-05 15:39

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki w Brazylii stara się przyciągnąć młodych wiernych przy pomocy influencerów, DJ-ów i dwóch zakonnic, które mają wyczucie rytmu i których śpiew spotyka się z aplauzem milionów. W centrum obecnej ewangelizacji w tym kraju znajdują się dwie zakonnice: siostry Marizele Rego i Marisa Neves — nowe gwiazdy katolickich mediów społecznościowych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W towarzystwie tancerzy w habitach i z krzyżami na szyi, nagrały one teledysk do swojego nowego utworu „Vocation” (Powołanie), który stał się hitem po występie w tamtejszej telewizji katolickiej, gdzie Marizele beatboxowała (forma rytmicznego tworzenia dźwięków, np. perkusji, linii basowej, głosów zwierząt itp. za pomocą własnych narządów mowy), a Marisa tańczyła synchronicznie. Nagranie błyskawicznie obiegło świat, zdobywając dziesiątki milionów wyświetleń.

Pojawiły się memy, parodie i występy w telewizyjnych programach rozrywkowych. Amerykańska aktorka i prezenterka murzyńska Whoopi Goldberg nazwała brazylijskie zakonnice „prawdziwymi Sisters Act”.w nawiazaniiu do komedii sensacyjnej „Zakonnica w przeebraniu”, w którym ona sama zagrała niegdyś rolę tytułową. Obszerny artykuł na temat sióstr zamieścił też m.in. 30 czerwca „The New York Times”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dlaczego coś tak prostego i spontanicznego stało się tak wielkie?” - zapytała siostra Marizele, która miała już 100 tys. obserwujących na Instagramie przed tym wybuchem popularności. I odpowiedziała: „Bo Duch Święty chce dotknąć serc ludzi” i dodała: „Ale poza Duchem Świętym jest też algorytm”.

Reklama

Siostry zakonne Marizele (46 l.) i Marisa (41 l.) są częścią szerszego ruchu w Kościele, który chce dotrzeć do młodszych pokoleń przez internet. W Brazylii - największym katolickim kraju świata - odsetek katolików spadł dramatycznie z 83 proc. jeszcze 30 lat temu do poniżej 57 proc. mieszkańców, głównie z powodu rosnącej liczby i popularności różnych sekt i nowych ruchów religijnych. Kościół odpowiada na ten kryzys muzyką i mediami społecznościowymi.

Muzykalni księża z milionami obserwujących, DJ-e grający na „katolickich rave’ach” (czyli dużych imprezach tanecznych do współczesnej muzyki elektronicznej, ze specyficznym poczuciem wolności i wspólnoty) nawet pod pomnikiem Chrystusa Odkupiciela w Rio - to nowe oblicze ewangelizacji.

Obie siostry należą do zgromadzenia „Obfitego Odkupienia” (Copiosa Redenção), liczącego 80 zakonnic i 25 braci zakonnych, działających na południu Brazylii. Ich misją jest pomoc młodzieży uzależnionej od narkotyków m.in. przez sztukę i muzykę.

Założyciel zgromadzenia o. Wilton Morales Lopes był kapłanem redemptorystą, zmarłym w 2024 w wieku 67 lat, był też malarzem. W latach dziewięćdziesiątych inna członkini tej wspólnoty s. Inez Carvalho nagrała chrześcijański album rapowy.

Siostra Marizele pochodzi z rodziny muzyków. Jej dziadek wyrabiał gitary, a ciotki śpiewały w radiu. Wstąpiła do zakonu po cudownym wyzdrowieniu jej matki z raka. Siostra Marisa dorastała na farmie z dziesięciorgiem rodzeństwa, tańczyła na polach do każdego rytmu, a później uczyła się tańca hip-hop i breakdance. Pracowała też w katolickiej telewizji. „Jeśli usłyszy rytm, ona od razu tańczy” - mówi o niej siostra Marizele.

Reklama

One obie pojawiły się w katolickim talk-show 20 maja, siostra Marizele zaczęła śpiewać „Voca-tion” - starą pieśń zakonu o Bożym powołaniu, dodając chwytliwy refren: „Voc-a-çao, oh, ohh”. Marisa zaraz zaczęła tańczyć, a wtedy starsza zabeatboxowała i prowadzący audycję też został wciągnięty do występu. Nagranie trwało 30 sekund i eksplodowało w sieci. Na TikToku miało ponad 34 miliony wyświetleń. Wkrótce nadeszły zaproszenia z mediów z całego świata.

Starsze zakonnice szybko na to zareagowały: siostra Daniely, odpowiedzialna za komunikowanie się zgromadzenia ze światem, wróciła z urlopu i rozpoczęła intensywną działalność w mediach społecznościowych. W ciągu kilku dni ponad 50 kobiet zainteresowało się życiem zakonnym, podczas gdy zwykle w ciągu roku zgłasza się ich tylko kilka.

Na ulicy fani chcą się wspólnie fotografować z „gwiazdami w habitach”. „Za każde zdjęcie prosimy o odmówienie jednego Zdrowaś Maryjo” - powiedziała siostra Marizele.

Jest to w pewnym sensie świadectwo tożsamości katolickiej, którą kiedyś angielski pisarz katolicki Gilbert K. Chesterton (1874-1936) tak opisał i uwiecznił: „Gdzie katolickie słońce błyszczy / Wino i śpiew kochają wszyscy / Wierzcie, bo ja przeżyłem to / Benedicamus Domino”.

Obie siostry nie są ani pierwszymi, ani tym bardziej jedynymi piosenkarkami w habitach, które zrobiły karierę na estradzie. Na przykład w 1962 wielką popularnością cieszyła się bardzo melodyjna piosenka o św. Dominiku, ułożona i wykonywana przez belgijską dominikankę z klasztoru w Waterloo - Jeanine Deckers (1933-85), w zakonnie Luc-Gabriel, znaną jako Siostra Uśmiech (Soeur Sourire) lub Śpiewająca Zakonnica. Niestety ostatnie lata życia spędziła poza zakonem, żyjąc pod jednym dachem ze swa wieloletnią przyjaciółką, terapeutką Annie Pécher, podejrzewana nawet o skłonności lesbijskie. J. Deckers stanowczo temu zaprzeczała, zapewniając jednocześnie o swej wierności Kościołowi katolickiemu.

5 czerwca 2014 konkurs „Głos Włoch” (The Voice of Italy) wygrała urszulanka od Świętej Rodziny s. Cristina Scuccia (ur. w 1988), ubrana w habit zakonny. Był to początek jej błyskawicznej kariery artystycznej, i to nie tylko we Włoszech, ale także za granicą. W czerwcu 2016 wystąpiła przed Franciszkiem i setkami tysięcy pielgrzymów w czasie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ona także ostatecznie wystąpiła ze zgromadzenia (w 2022).

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzi konsekrowani robią raban na ulicach miasta

Bożena Sztajner/Niedziela

Radosny pochód z relikwiami świętych założycieli zgromadzeń zakonnych uczestniczących w III Kongresie Młodych Osób Konsekrowanych przeszedł w sobotę przez krakowski Rynek Główny pod Okno Papieskie na Franciszkańskiej. W żywiołowej procesji szło blisko 900 zakonników i zakonnic ze stu zgromadzeń.

Więcej ...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Więcej ...

Chrześcijanka w rządzie Syrii: różnorodność jako szansa

2025-07-05 17:23
Flaga syryjska

PAP/EPA

Flaga syryjska

Jedyna kobieta i jedyna chrześcijanka w syryjskim rządzie tymczasowym podkreśla różnicę między religijnością a radykalizmem. W rozmowie z niemieckim magazynem „Der Spiegel” Hind Kabawat powiedziała, że ufa rządowi kierowanemu przez islamistów, że kraj po wojnie poprowadzi on w dobrą przyszłość. 51-letnia polityk przyznała, że kocha swoją religię i chodzi do kościoła, „ale to nie znaczy, że nienawidzę wszystkich niechrześcijan”. Przeciwnie, chrześcijaństwo pomogło jej rozumieć i kochać inne religie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...