Reklama

Niedziela Podlaska

Świadek wiary

Niedziela podlaska 47/2014, str. 5

Od lewej: ks. Tadeusz Syczewski, bp Antoni Dziemianko, Zbigniew Filipkowski, bp Tadeusz Pikus
i bp Antoni Dydycz

Al. Bartosz Ojdana

Od lewej: ks. Tadeusz Syczewski, bp Antoni Dziemianko, Zbigniew Filipkowski, bp Tadeusz Pikus i bp Antoni Dydycz

8 listopada w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie miała miejsce konferencja naukowa poświęcona kard. Kazimierzowi Świątkowi. Spotkanie zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Księdza Kardynała zatytułowano „Świadek wiary”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami były WSD W Drohiczynie oraz Podlaski Instytut Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II w Drohiczynie – Patrymonium Fidei. Głównymi organizatorami byli ks. Mariusz Boguszewski, prezes Instytutu, i Zbigniew Filipkowski, przewodniczący sympozjum. Na konferencji byli obecni bp Tadeusz Pikus, bp Antoni Dydycz, bp Antoni Dziemianko, kapłani, alumni seminarium na czele z rektorem ks. Tadeuszem Syczewskim, siostry zakonne i osoby świeckie. Uczestniczyło ok. 250 osób.

Konferencję rozpoczął ks. Tadeusz Syczewski modlitwą do Matki Boskiej Ostrobramskiej, po czym bp Tadeusz Pikus, ordynariusz drohiczyński, w słowie wstępnym przybliżył życiorys kard. Kazimierza Świątka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Kardynał urodził się 21 października 1914 r. w Walku, obecnie Estonia, w polskiej patriotycznej rodzinie. W 1917 r. wraz z rodziną został zesłany na Sybir. W 1922 r. wrócił do Polski i osiedlił się w Baranowiczach. Po ukończeniu szkoły podstawowej i Gimnazjum im. Tadeusza Rejtana w 1933 r. wstąpił do WSD w Pińsku, które ukończył w 1939 r., otrzymując świecenia kapłańskie 8 kwietnia. Był aresztowany przez bolszewików po raz pierwszy w 1941 r., po raz drugi w 1944 r. 21 lipca 1945 r. został zesłany po raz drugi na Syberię. W łagrach o zaostrzonym rygorze Maryinsk, Workuta, Inta przebywał do 16 lipca 1954 r. Po zwolnieniu z zesłania przybył do Pińska, został proboszczem katedralnym, a 13 kwietnia 1991 r. otrzymał sakrę biskupią i został mianowany przez św. Jana Pawła II arcybiskupem metropolitą mińsko-mohylewskim oraz administratorem apostolskim diecezji pińskiej. W latach 1999 – 2006 przewodniczył Konferencji Biskupów Katolickich na Białorusi. 21 lipca 2011 r. umarł w Pińsku i został pochowany w podziemiach katedry.

Dr Marek Hałaburda – prodziekan Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wygłosił referat pt. „Historia diecezji pińskiej w latach 1925-39”. Biskup piński Antoni Dziemianko przybliżył, jaki jest obecny stan Kościoła na Białorusi.

Reklama

Były kanclerz Kurii Diecezji Pińskiej oraz sekretarz kard. Kazimierza Świątka ks. Stanisław Pawlina wygłosił referat pt. „Żył wśród nas, byliśmy z nim – wspomnienia”. Krystyna Lalko, redaktor wydawnictwa „Pro Christo” w Mińsku, wspominając spotkania z Księdzem Kardynałem, ukazała jego wiarę.

Wspomnieniami o współpracy i zaufaniu Bożej Opatrzności Księdza Kardynała w dziele odbudowy świątyń na Białorusi podzielił się ks. Mieczysław Lipnicki z Białej Podlaskiej, z którym organizował pomoc materialną na ten cel.

Kolejne wystąpienie miał autor filmu o kard. Świątku pt. „Pasterz”– Stanisław Marek Królak z TVP Historia. Głos zabrał bp Antoni Dydycz, podkreślając możliwość umocnienia się osobowością i wiarą kard. Świątka. Ks. Tadeusz Syczewski poprowadził modlitwę, po czym Zbigniew Filipkowski otworzył wystawę zatytułowaną „Niezłomny kardynał”.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-20 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Projekt „Środowisko Młodzieży”

W czwartek 15 listopada 2018 r. w Centrum Prasowym Katolickiej Agencji Informacyjnej odbyła się konferencja prasowa inaugurująca nowy projekt „FUNDACJI DLA MŁODZIEŻY”, której patronuje Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, pod nazwą „Środowisko Młodzieży”.

Więcej ...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły uroczystości pogrzebowych

2024-06-30 11:48
Ks. Mirosław Rapcia

Archiwum

Ks. Mirosław Rapcia

W wypadku samochodowym w dniu 29 czerwca 2024 r, wracając z Medjugorie, zginął ks. Mirosław Rapcia, proboszcz parafii św. Piotra w okowach w Białej/k. Wielunia.

Więcej ...

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

2024-07-05 13:41

YouTube.com

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała Olszewskiego, przekazał redakcji list od aresztowanego kapłana. W liście ks. Olszewski dziękuje Tygodnikowi "Niedziela" oraz Włodziemierzowi Rędziochowi (naszemu korespondentowi z Rzymu) za wsparcie informacyjne i modlitewne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...