Reklama

Polska

Ks. Paweł Rytel-Andrianik – kim jest?

Ks. Paweł Rytel-Andrianik rzecznik Episkopatu

Graziako/Niedziela

Ks. Paweł Rytel-Andrianik rzecznik Episkopatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas 369. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się w Warszawie w dniach 9-10 czerwca br., biskupi wybrali nowego rzecznika. Został nim ks. dr Paweł Rytel-Andrianik, 39-letni kapłan diecezji drohiczyńskiej.

Skąd przychodzi?

Ks. Paweł Rytel-Andrianik studiował teologię biblijną na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie. Odbył studia z zakresu nauk biblijnych i archeologii na Papieskim Uniwersytecie Antonianum – Studium Biblicum Franciscanum w Rzymie. Następnie w Jerozolimie podjął studia z zakresu Biblii i archeologii w École Biblique et Archéologique Française de Jérusalem z równoczesnymi studiami z zakresu nauk orientalnych (biblistyka) na Uniwersytecie w Oxfordzie. Ponadto studiował język hebrajski w Jerusalem Institute for Education – Milah, w Hebrew Union College oraz w Hebrew University w Jerozolimie. Ks. Rytel-Andrianik posługuje się kilkunastoma językami obcymi, szczególnie angielskim, włoskim, hiszpańskim, francuskim i współczesnym hebrajskim. Jest wykładowcą na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie, w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie i w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Jest zapraszany na konferencje w kraju, a także do Izraela, Anglii, Włoch, Stanów Zjednoczonych. Jest delegatem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ds. Europy Zachodniej i Bliskiego Wschodu. Na łamach „Niedzieli” można znaleźć również jego artykuły dotyczące Polaków ratujących Żydów. Współpracuje z „Naszym Dziennikiem”, Radiem Watykańskim, Radiem Maryja i Telewizją Trwam. Redaguje „Wiadomości Diecezjalne. Pismo Urzędowe Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie”. Autor trzech książek i ponad 300 artykułów z dziedziny życia Kościoła, biblistyki oraz judaistyki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najpierw – do Mamy

Nazajutrz po wyborze na stanowisko rzecznika Konferencji Episkopatu Polski, 10 czerwca br., ks. dr Paweł Rytel-Andrianik przybył na Jasną Górę, aby zawierzyć Bogu swoją posługę przez wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej. Przed Cudownym Obrazem Matki Bożej koncelebrował Eucharystię i modlił się o dobre wypełnianie powierzonych mu zadań. Od przeora Jasnej Góry o. Mariana Waligóry otrzymał kopię Obrazu Matki Bożej i różaniec.

Reklama

– Przyjmuję wybór Księży Biskupów w całkowitym zawierzeniu Maryi. Jasna Góra to miejsce szczególne, gdzie często czytana jest Ewangelia: „Oto syn Twój, oto Matka twoja”, więc zawsze przyjeżdżamy tutaj – do Mamy. To jest

Mama wszystkich chrześcijan – powiedział o swojej wizycie w sanktuarium nowy rzecznik Episkopatu. Podkreślił, że Jasna Góra zawsze była mu bliska. – Pamiętam, że gdy miałem 6 lat, z rodzicami po raz pierwszy byłem na Jasnej Górze. Wtedy rodzice pokazali mi to sanktuarium. Potem były pielgrzymki piesze z Warszawy, z pielgrzymką drohiczyńską, no i współpraca z „Niedzielą”, na której okładce jest wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej, więc cały czas ten szczególny związek trwa – zauważył.

Głos Kościoła

Nowy rzecznik Episkopatu podkreślił, że jego nowa funkcja jest bardzo odpowiedzialna, dlatego prosi o modlitwę na Jasnej Górze, bo wie, że bez modlitwy niewiele można uczynić. Dodał, że ma świadomość, iż rzecznik jest głosem Kościoła, ale tym samym głosem jest pani Maria, pan Władysław, Janek, Franciszek, Monika, Karolina. – Wszyscy, którzy jesteśmy katolikami, jesteśmy głosem Kościoła – przypomniał. Powiedział, że jego zadaniem na początku jest lepsze poznanie polskiej rzeczywistości, bo z zagranicy widzi się ją nieco inaczej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2015-06-16 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: dziennikarz, który złamał embargo utracił akredytację

Graziako

Rzecznik Watykanu, ks. Federico Lombardi SJ poinformował dziennikarza „L’Espresso”, Sandro Magistra, że w związku ze złamaniem embarga i opublikowaniem w internecie włoskiego tekstu encykliki Ojca Świętego „Laudato si'” utracił on na czas nieokreślony akredytację w Biurze Prasowym Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania