Reklama

Niedziela Częstochowska

Borowno zaprasza na odpust

Niedziela częstochowska 32/2015, str. 4

Wizerunek św. Wawrzyńca, patrona parafii
w Borownie

Archiwum parafii w Borownie

Wizerunek św. Wawrzyńca, patrona parafii w Borownie

Parafia w Borownie zaprasza na odpust ku czci św. Wawrzyńca, diakona i męczennika, którego liturgiczne wspomnienie przypada 10 sierpnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Modlitwa, poświęcenie krzyża na parafialnym cmentarzu, inauguracja Dni Długoszowskich – wszystkie te wydarzenia będą miały miejsce w Borownie. Tutejsza parafia przygotowuje się do uroczystości odpustowych swojego głównego patrona – św. Wawrzyńca, diakona i męczennika. W tym roku, Roku Jana Długosza, będą one miały charakter szczególny; z Borowna bowiem pochodzi Beata – matka sławnego historyka, kronikarza i wychowawcy polskich władców.

W wigilię liturgicznego obchodu ku czci Świętego – w niedzielę 9 sierpnia – zgodnie z kilkunastoletnią tradycją na parafialnym cmentarzu odprawiona zostanie Msza św., będąca zarówno wyrazem łączności z przodkami, jak i modlitwą w intencji tych, którzy poprzedzili nas w drodze do wieczności. Podczas uroczystości będzie poświęcony krzyż, przy którym wierni gromadzą się na Eucharystii. Jak co roku, za spoczywających na cmentarzu zmarłych zanoszona będzie modlitwa różańcowa. Początek nabożeństwa o godz. 16.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca – w poniedziałek 10 sierpnia – Suma odpustowa rozpocznie się o godz. 18. Słowo Boże wygłosi ks. dr Jacek Kapuściński, historyk z Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. Podczas Mszy św. nastąpi odsłonięcie tablicy ku czci Jana Długosza i jego matki Beaty. Wydarzenie wpisze się zatem w obchody Roku Długoszowskiego.

Reklama

„W 2015 r. mija 600. rocznica urodzin Jana Długosza, wybitnego kronikarza, historyka, dyplomaty, dostojnika kościelnego, społecznika i hojnego darczyńcy. Jest uznawany nie tylko za ojca historiografii polskiej, ale także i pierwszego autora hydrografii ziem polskich. Życie i twórczość Jana Długosza dla kolejnych pokoleń stawały się inspiracją do wielu działań patriotycznych” – czytamy w notce Polskiego Towarzystwa Historycznego. Warto pochylić się nad dziełem wielkiego Polaka, którego korzenie – za sprawą matki – wywodzą się z naszej małej ojczyzny – parafii Borowno.

Dzieje parafii w Borownie są bardzo długie. Parafia św. Wawrzyńca istniała już w 1394 r., a pierwsza pisana informacja pochodzi z roku 1464 ze słynnej księgi uposażeń – „Liber beneficiorum abp. Jana Łaskiego”. Granice parafii sięgały swego czasu aż samej Częstochowy. Borowno znajdowało się wówczas na ważnym szlaku komunikacyjnym – tędy przechodził tzw. trakt królewski, wiodący z Piotrkowa przez Radomsko do Częstochowy.

Obecnie parafia św. Wawrzyńca w Borownie liczy 2500 wiernych, obejmując swym zasięgiem takie miejscowości, jak: Grabowa, Grabówka, Jacków, Łochynia, Madalin i Zdrowa. W świątyni, konsekrowanej w 1904 r., nawiedzić można XVIII-wieczny, słynący łaskami obraz Matki Bożej Borowieńskiej, pomodlić się przy wizerunku Chrystusa Biczowanego, prosić o wstawiennictwo i umocnienie wiary patrona parafii św. Wawrzyńca przy jego wizerunku. Od 10 sierpnia kolejnym elementem historii kościoła i parafii stanie się tablica upamiętniająca Rok Jana Długosza.

Podziel się:

Oceń:

2015-08-06 10:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: „Pompejanka” – nowenna nie do odparcia

wikipedia.org

Różaniec, nie od dziś wiadomo, wielką moc ma. Oczywiście nie sam z siebie, a z łaski Bożej. Maryja przez tę modlitwę potrafi dla nas wyprosić u Boga wielkie cuda. Sama do Różańca wielokrotnie zachęcała, mamy na ten temat chociażby świadectwa dzieci z Fatimy: Łucji, Hiacynty i Franciszka. Ale czym tak naprawdę jest Nowenna Pompejańska? Czy naprawdę ma tak wielką moc?

Więcej ...

W Kościele nikt nie jest sam

2025-06-13 13:25
Serce Kościoła bije we wspólnocie

Piotr Drzewiecki

Serce Kościoła bije we wspólnocie

Rozważania do Ewangelii Mt 19, 27-29.

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Kościół

Abp Kupny: słowa Grzegorza Brauna są niedopuszczalne....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką