Reklama

Niedziela Lubelska

Nadzieja w Chrystusie

Niedziela lubelska 33/2015, str. 3

Grzegorz Jacek Pelica

W ostatnią sobotę lipca Krzyż Trybunalski z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego zakończył peregrynację po dekanacie łęczyńskim. Strażacy z Mełgwi, na czele z dziekanem świdnickim i proboszczem parafii św. Wita ks. Dariuszem Moczulewskim, przewieźli Krzyż specjalnie udekorowanym samochodem w kawalkadzie strażackich wozów bojowych na teren swojego dekanatu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 16-19 lipca miały miejsce rekolekcje ewangelizacyjne animowane przez ekipę ks. Piotra Irackiego – Wieczernik Golgoty w parafii św. Izydora Rolnika w Ciechankach. – Dla mnie, jako uczestnika, ważne było słowo Boże, które nieprzypadkowo wybrzmiało w tym czasie. Bóg Ojciec zapewnia mnie o wierności Przymierzu, o trosce i opiece. Następnie świadectwo dziewczyny z ekipy, studentki. W dzieciństwie nie doświadczyła miłości własnego ojca… Przyszło wspomnienie o moim ojcu, o chwilach trudnych, ale i pogodnych. Pamiętam dzień przebaczenia ojcu, w którym nastąpiło uzdrowienie moich relacji i uwolnienie od poczucia winy poprzez spowiedź generalną. Było to właśnie podczas spotkania ewangelizacyjnego, gdzie podobnie jak tutaj były świadectwa życia różnych osób. Jeszcze przez wiele lat cieszyłem się obcowaniem z ojcem, wspólną pracą w gospodarstwie. Poznałem mojego ojca na nowo jako człowieka uczciwego, pracowitego i wrażliwego. Nie „narzucał się” Panu Bogu, rzadko chodził do kościoła. Jednak w ostatnim roku życia pojednał się z Bogiem. Odszedł w godności chrześcijanina. To był dla mnie czytelny znak Bożej miłości miłosiernej. Pan Bóg tak ułożył plan odbudowy mojej relacji syna do ojca, abym w przyszłości przyniósł dobre owoce. Przyszło doświadczenie mojego ojcostwa, wychowywania własnych dzieci. Jakże błogosławione okazały się tamte chwile i potrzebne – wspominał Janusz.

Reklama

Bp. Mieczysława Cisło, który przybył do parafii, aby poprowadzić medytację przy Krzyżu i razem z setką wiernych przeżywać uroczystość, powitał proboszcz ks. Jerzy Piech. Przypomniał, że 10 lat temu bp Cisło wizytował ciechańską parafię, gdy on rozpoczynał w niej swoją pracę. Delegacja mieszkańców Ciechanek powitała Pasterza słowami: „Z ufną radością prosimy, abyś nas pobłogosławił na dalsze dni, jakże niełatwe dla rolników, ludzi młodych, starszych i dzieci; byś zaniósł wraz z nami dziękczynny i błagalny głos, sprawując Najświętszą Ofiarę”. W homilii biskup Cisło przypomniał chrześcijańskie zasady i egzystencjalne motywy oddawania czci relikwiom oraz dzieje relikwii Krzyża Chrystusowego od czasów św. Heleny. Przywołał przykłady żywej wiary i osobiste doświadczenie spotkań z papieżem Janem Pawłem II, wspominając słowa Świętego do młodych: „Szukacie Boga? Szukacie Jego śladów? Czytajcie życiorysy świętych!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeden z uczestników peregrynacji przywołał osobistą adorację Drzewa Krzyża Chrystusowego: – Znalazłem się w kolejce do ucałowania relikwii. Szedłem z przebłaganiem i wdzięcznością za liczne cuda, jakich Pan dokonał w życiu rodziny i moim. Ogarnęło mnie wzruszenie, a potem płacz, szloch, którego nie mogłem opanować. Pojawiła się myśl, że nie mogę się teraz wycofać, zawstydzić, że dorosły mężczyzna okazuje wzruszenie. Przecież idę na spotkanie z Miłością cichą i pokorną; mój Pan oddał za mnie życie. Wiem, że to było działanie Ducha Świętego, który leczył i koił moje serce, by mi dać serce nowe. – Zdaliśmy sobie sprawę, że Bóg jest miłością i Dawcą pokoju. Obecność Pasterza umocniła nas w wierze Kościoła. Szczególnym znakiem dla mnie była ozdobiona girlandami nyska, którą zabrano Krzyż do następnej parafii. Z dzieciństwa pamiętam banderie na koniach; dziś o tym zapominamy, że i tak trzeba chwalić Boga, i święte znaki naszej wiary. Nam się często wmawia, że to przeżytek, a to takie piękne. Jakiż to szacunek tych ludzi do świętego Drzewa, jaki przykład dla nas – wyznali starsi małżonkowie.

* * *

Projekt „Źródło” w najbliższym czasie:

Świdnik, parafia św. Kingi
rekolekcje 13-16 sierpnia,
peregrynacja krzyża 15-22 sierpnia

Świdnik, parafia NMP Matki Kościoła
rekolekcje 20-23 sierpnia,
peregrynacja krzyża 22-29 sierpnia

Podziel się:

Oceń:

2015-08-13 10:04

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

15-lecie krzyża w Sejmie

WIKIPEDIA

Więcej ...

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły ewakuację.

2025-06-07 20:03
Ewakuacja uczestników Spotkania Młodych Lednica 2000

Piotr Drzewiecki

Ewakuacja uczestników Spotkania Młodych Lednica 2000

Niebezpieczna sytuacja na tegorocznym Spotkaniu Młodych Lednica 2000. Z powodu pogarszających się warunków pogodowych służby poleciły uczestnikom ewakuację do autokarów - poinformowali nas uczestnicy spotkania. Jest także komunikat organizatorów.

Więcej ...

Od 2027 r. nowa podstawa programowa lekcji religii w szkołach

2025-06-10 19:25
Bp Wojciech Osial

BP KEP

Bp Wojciech Osial

Episkopat zatwierdzi jesienią br. nową podstawę programową dla lekcji religii po zmniejszeniu przez MEN wymiaru zajęć z dwóch godzin do jednej. Zacznie ona obowiązywać od 2027 roku. - Nie będzie to religioznawstwo a pokazanie wartości wiary katolickiej w różnych jej wymiarach: historycznym, kulturowym, społecznym i patriotycznym - powiedział KAI bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Episkopat czeka też na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zredukowanych zajęć i zwraca się o wsparcie do episkopatów innych krajów Europy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Kościół

Komunikat w sprawie niektórych wypowiedzi medialnych ks....

Sąd uniewinnił księdza oskarżonego o molestowanie...

Kościół

Sąd uniewinnił księdza oskarżonego o molestowanie...

Nowenna do św. Antoniego z Padwy

Wiara

Nowenna do św. Antoniego z Padwy

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Kościół

Spotkanie w Lednicy nagle przerwane! Służby ogłosiły...

Nowe zjawisko: ks. Popiełuszko… objawia się mieszkance...

Kościół

Nowe zjawisko: ks. Popiełuszko… objawia się mieszkance...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

Kościół

Matka Boża Częstochowska zatrzymana na granicy Unii...

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...