Reklama

Niedziela Przemyska

Najpiękniejsza droga świata

Archiwum ks. Kazimierza Bełcha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedzielne pielgrzymowanie, chociaż kryje w sobie wiele wartości, nie doprowadza do finalnego celu, jakim jest nawiedzenie grobu św. Jakuba Starszego Apostoła. Dlatego pozostawia pewien niedosyt i rozbudza pragnienie przejścia jakiegoś odcinka drogi bezpośrednio doprowadzającej do Santiago de Compostela. Pragnienie to podsycają ci, którzy odbyli już pielgrzymkę do grobu św. Jakuba i otrzymali tzw. Compostelkę, czyli certyfikat potwierdzający odbycie tejże pielgrzymki. Warunkiem otrzymania Compostelki jest przejście pieszo albo przejazd konno lub na wózku inwalidzkim ostatnich 100 km dzielących od Santiago. W przypadku jazdy rowerem trzeba przejechać ostatnie 200 km.

Reklama

Piesze pielgrzymowanie do Santiago nabiera rozpędu. Rocznie przychodzi tam kilkaset tysięcy pątników. Coraz liczniej wędrują także Polacy. W 2013 r. Compostelkę otrzymało 2515 osób z Polski. Niektórzy wybierają długie trasy. Na przykład od granicy francuskiej w Pirenejach przez całą Hiszpanię (ok. 800 km). Mieszkaniec Przemyśla Jerzy Piejko przeszedł jeszcze dłuższą trasę, rozpoczynając wędrówkę od Lourdes we Francji. Natomiast Marek Okoń w 1987 r. pielgrzymował pieszo z Częstochowy przez Santiago do Fatimy (ok. 4000 km). Niektórzy członkowie Bractwa św. Jakuba w Przeworsku wyjeżdżali do Francji i Hiszpanii już kilka razy, aby stosownie do możliwości czasowych pielgrzymować po kolejnych odcinkach trasy. Oni również w miarę możliwości wyjeżdżają na Śląsk w celu przejścia dalszych odcinków Via Regia. Pieszą pielgrzymkę do Santiago de Compostela odbył przed kilku laty także bp Stanisław Jamrozek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przez Hiszpanię przebiega do Santiago de Compostela kilka tras pielgrzymkowych. Najliczniej uczęszczana jest tzw. Droga Francuska. Zaczyna się ona od przełęczy Roncesvalles w Pirenejach. Biegnie niemal równoleżnikowo przez północną część kraju. Ma najsilniej rozwiniętą infrastrukturę pielgrzymkową (miejsca noclegowe, jadłodajnie, kościoły, klasztory itp.). Ale bywa też dość mocno zatłoczona, zwłaszcza na odcinku ostatnich 100 km.

Inną trasą jest tzw. Droga Srebrna, która zaczyna się na południu Hiszpanii, w Sewilli, ok. 1000 km od Santiago. Należy do trudnych tras, przebiega przez górzyste i najbardziej upalne tereny Hiszpanii.

Łatwiejszą zaś jest Droga Portugalska. Pątnicy zaczynają wędrówkę najczęściej od portugalskiego miasta Porto.

Po dojściu do granic miasta Santiago pątników opanowuje radość. Wchodzą do miasta przez jedną z siedmiu bram, kierują się do katedry, nawiedzają modlitewnie grób św. Jakuba, uczestniczą we Mszy św. Po wyjściu z katedry niektórzy zatrzymują się kilka dni w mieście, a następnie wyruszają pieszo lub wyjeżdżają autobusami do przylądka Finisterre nad Oceanem Atlantyckim, który w świadomości ludzi średniowiecza był końcem Ziemi.

* * *

Reklama

Ósmy, ostatni etap niedzielnego pielgrzymowania Drogą Jakubową odbędzie się 11 października br. na trasie Medyka – Przemyśl. Rozpocznie się Mszą św. w kościele parafialnym w Medyce o godz. 7.30. Będzie przebiegał historyczną Drogą Fortową, a w samym Przemyślu przez Kopiec Tatarski do Krzyża Zawierzenia, a następnie do bazyliki archikatedralnej.

Osoby chcące uczestniczyć w tym etapie niedzielnego pielgrzymowania są proszone o uprzednie zgłoszenie swego udziału drogą internetową – na e-mail: bractwo.przeworsk@gmail.pl albo telefonicznie pod nr: 696 747 913.

Uwaga: Dzień wcześniej, w sobotę 10 października br., odbędzie się przejście Drogą św. Jakuba z Mościsk na Ukrainie do granicy ukraińsko-polskiej w Szeginiach. Zgłoszenia na to sobotnie pielgrzymowanie przyjmuje Oddział PTTK w Przemyślu.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-01 11:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pandemia ich nie powstrzymała

Koniec wieńczy dzieło

Archiwum uczestniczek

Koniec wieńczy dzieło

Sześć kobiet odbyło pielgrzymkę szlakiem Caminho Portugues wiodącą z Porto do grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Karol Porwich/Niedziela

Od 7 lipca trwa nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej.

Więcej ...

Informator pielgrzyma - W trosce o bezpieczeństwo

2025-07-10 21:03

BP Jasnej Góry

Jasna Góra jest najbardziej rozpoznawalnym miejscem sakralnym w Polsce, głównym celem pielgrzymek. W ubiegłym roku w sezonie letnim tylko w pielgrzymkach pieszych, rowerowych oraz biegowych przybyło 101 627 pątników. Choć najważniejszą płaszczyzną troski o pielgrzymów jest sfera duchowa, to także w tej zewnętrznej, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie brakuje starań.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Zapomniany patron leśników

Święci i błogosławieni

Zapomniany patron leśników

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Wiadomości

Litwa: przywódcy kraju ewakuowani do schronów

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski