Reklama

Wiadomości

Abp Auza: największym wyzwaniem globalizacji jest migracja

Graziako

Rola kultury i zjawisko migracji to dwa najważniejsze aspekty w debacie o globalizacji i współzależności. Mówił o tym abp Bernardito Auza na posiedzeniu jednej z komisji 69. Sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, poświęconym temu właśnie zagadnieniu. W swoim wystąpieniu skomentował raport sekretarza generalnego, w którym wskazuje on na olbrzymie korzyści, jakie globalizacja przynosi światu, ale też na powiększający się obszar nierówności społecznych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odnosząc się do roli i miejsca kultury we współczesnym świecie watykański dyplomata podkreślił, że związanych z nią korzyści i wartości nie powinno się redukować jedynie do logiki wymiany rynkowej. Kultura nie jest bowiem przeznaczona do prywatyzacji, nie jest też niczyją własnością. Winna być zatem czymś, czym można się dzielić, a przez to wchodzić w dialog z innymi kulturami. „Kultura wspólnoty jest jej darem dla globalnego dobra wspólnego, gdyż jest wyrazem jej ludzkiego charakteru. Przez kulturę możemy wejść w prawdziwy dialog, ponieważ przemawia ona do wspólnego nam człowieczeństwa” – podkreślił stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Jednak zdaniem watykańskiego przedstawiciela przy ONZ najważniejszą kwestią są sprawy migracji. Stała się ona prawdziwym fenomenem naszych czasów. Tylko systematyczna i aktywna współpraca między państwami i organizacjami międzynarodowymi może skutecznie pomóc w uregulowaniu powstałych tu problemów. Stolica Apostolska zwraca szczególną uwagę na niepokojące przypadki handlu ludźmi i współczesne formy niewolnictwa, rodzące się właśnie z migracji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Statystyki wskazują, że aż 27 mln ludzi żyje w świecie w warunkach niewolniczych. Są ofiarami wykorzystywania seksualnego czy pracy przymusowej. Odmawia się im podstawowych praw. Szacuje się, że każdego roku dwa miliony kobiet pada ofiarą handlu seksualnego. Wielu, w tym także dzieci, staje się ofiarami handlu narządami. Liczni ludzie pracują w ciężkich warunkach przez wiele godzin, są bardzo źle opłacani oraz pozbawieni zabezpieczeń społecznych i prawnych. Te nowoczesne formy niewolnictwa są przeciwieństwem globalizacji umacnianej przez kulturę spotkania, solidarność i sprawiedliwość. Mówił o tym wielokrotnie Papież Franciszek, który stwierdził, że formy współczesnego niewolnictwa są zbrodnią przeciwko ludzkości i otwartą raną na ciele współczesnego społeczeństwa.

„Moja delegacja jest w pełni świadoma zawiłości problemów migracji, w szczególności jej aspektów prawnych, zwłaszcza w przypadkach masowej, przymusowej migracji i przemieszczania się ludzi z powodu konfliktów i katastrof – podkreślił abp Auza. – Jednak zawsze trzeba dostrzec ludzkie oblicze migracji, zobaczyć migranta jako bliskiego mi człowieka, obdarzonego taką samą jak ja ludzką godnością i prawami. Tylko wówczas będziemy mogli odpowiedzieć na globalizację migracji globalizacją solidarności i współpracy” – podkreślił papieski dyplomata.

Podziel się:

Oceń:

2014-10-28 16:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

ONZ: Prezydent Duda oskarżył Białoruś o atak hybrydowy i podał w wątpliwość solidarność globalnej Północy

PAP

Prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ oskarżył Białoruś o prowadzenie ataku hybrydowego przeciwko Polsce, Litwie i Łotwie. Zasugerował też, że bogate kraje - w tym Polska - niewystarczająco solidarnie postąpiły w obliczu pandemii, a także wobec konfliktów na Ukrainie, w Syrii czy Libii.

Więcej ...

Dzień Męża i Żony – siedem rad Ulmów dla małżeństw

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność
i uczciwość małżeńską

Muzeum Rodziny Ulmów

7 lipca 1935 r. Józef i Wiktoria ślubowali sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską

Z inicjatywy Rycerzy Kolumba 13 lipca obchodzony jest Dzień Męża i Żony na pamiątkę ślubu świętych Zelii i Ludwika Martin, rodziców św. Tereski, który odbył się właśnie tego dnia. A czego uczą mężów i żony inni małżonkowie – Wiktoria i Józef Ulmowie? Oni wzięli ślub 7 lipca 1935 r., a 10 września br. wraz siedmiorgiem dzieci, w tym jednym nienarodzonym, zostaną wyniesieni na ołtarze.

Więcej ...

USA/ Trump: będziemy wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy

2025-07-14 17:47

PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, że Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Wiara

Czy jestem otwarty i gotowy wybierać życie z Jezusem?

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski