Reklama

Niedziela Legnicka

O bł. Karolinie w galerii handlowej

Ks. Waldemar Wesołowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

18 listopada, we wspomnienie bł. Karoliny Kózkówny, patronki Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, KSM diecezji legnickiej zorganizowało konferencję prasową, która odbyła się w legnickiej Galerii Piastów. W tym roku obchodzimy bowiem setną rocznicę jej męczeńskiej śmierci. Zginęła z rąk rosyjskiego żołnierza broniąc godności i czystości.

W konferencji wzięli udział nie tylko dziennikarze lokalnych i katolickich mediów, ale również młodzież z legnickich szkół. Konferencja odbyła się w wyjątkowym miejscu, w największej legnickiej galerii handlowej. - To okazja do zapoznania z niezwykłą postacią młodej męczennicy ludzi, którzy odwiedzają to miejsce. Dzięki uprzejmości właścicieli galerii możemy zwrócić uwagę na to, że świętość i czystość to nie tylko sprawy minionych czasów, ale wartości, nad którymi warto się zastanowić i dzisiaj - powiedział ks. Janusz Wilk, asystent kościelny KSM-u.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas konferencji wystąpił Wacław Szetelnicki - legnicki historyk, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, który przybliżył historyczne tło czasów, w których żyła bł. Karolina. - I wojna światowa to wielki dramat Polaków, którzy często walczyli przeciwko sobie w różnych zaborczych armiach, do których byli wcielani na siłę. Miejsce urodzenia i życia bł. Karoliny, znajdowało się w zaborze austriackim. W wyniku działań wojennych przyszła tam armia rosyjska. I to właśnie z rąk żołnierza rosyjskiego Karolina poniosła śmierć - mówił legnicki historyk.

O życiu, rodzinie i męczeństwie Karoliny Kózkówny mówił Krzysztof Kumięga z wydawnictwa „Gotów”, Przewodniczący Krajowej Rady KSM-u. - Bł. Karolina jest przykładem wielkiej wiary i odwagi, wierności wyznawanym zasadom, za które poniosła śmierć męczeńską. Jej pogrzeb był wielką manifestacją wiary. Do małej wioski przybyło ponad 3 tysiące osób. Dopiero wtedy ludzi zaczęli sobie uświadamiać jak niezwykłe było życie Karoliny - mówił Krzysztof Kumięga.

Podkreślił, że to dzięki rodzinie żyjącej głęboką wiarą postawa Karoliny zachwyca do dzisiaj. Od rodziców uczyła się miłości do Boga i człowieka. Była skromną i pracowitą dziewczyną. Choć życie w wielodzietnej rodzinie nie było łatwe, sama pomagała innym. Uczyła katechezy, uczyła czytać i pisać dorosłych i dzieci. Należała do Apostolstwa Modlitwy, Bractwa Komunii Świętej, a także do Żywego Różańca. - Dramat rozegrał się 18 listopada 1914 roku. Rosyjski żołnierz zaplanował dokonanie gwałtu na Karolinie. Ona jednak wybrała śmierć. Obroniła swoją niewinność poświęcając życie - przypomniał Krzysztof.

Zaznaczył też, że historia bł. Karoliny stała się inspiracją do powstania scenariusza i filmu fabularnego. Podczas konferencji zaprezentowano zwiastun tego filmu zatytułowanego „Karolina”, który od 21 listopada wchodzi na ekrany kin.

Reklama

O inicjatywach KSM-u związanych z postacią bł. Karoliny mówiła na spotkaniu Aleksandra Sadlik. Przybliżyła obecnym ideę Ruchu Czystych Serc, który rozwija się w Stanach Zjednoczonych, Europie zachodniej, a także w Polsce. - Ruch ten skupia młodzież, która dobrowolnie decyduje się na życie w czystości aż do momentu zawarcia sakramentu małżeństwa - zaznaczyła Aleksandra. Zaprezentowano również publikacje propagujące postać bł. Karoliny a także ideę czystości.

Konferencji prasowej towarzyszyła wystawa zdjęć ukazujących miejsca związane z życiem i śmiercią młodej męczennicy. Była ona dostępna dla wszystkich odwiedzających galerię handlową. Ponadto młodzież z legnickiego KSM-u rozdawała czasopismo ewangelizacyjne Dobre Nowiny, poświęcone w całości bł. Karolinie.

Karolina Kózkówna została beatyfikowana 10 czerwca 1987 r. w Tarnowie przez Jana Pawła II. Bł. Karolina jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc.

ZOBACZ GALERIĘ FOTO

Podziel się:

Oceń:

2014-11-18 16:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: apel o świat wolny od broni nuklearnej

ACKI/pixabay.com

Zachęcenie państw posiadających broń jądrową do redukcji broni i głowic nuklearnych, by świat był wolny od zagrożenia zagłady nuklearnej to cel rozpoczynającej się dziś w Watykanie międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Dykasterię ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Szósta Niedziela Wielkanocna

2025-05-23 12:38

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Niemcy: 12 osób rannych w ataku nożownika na dworcu w Hamburgu

2025-05-23 21:01

Adobe Stock

Dwanaście osób zostało rannych, w tym kilka ciężko, w ataku nożownika na kolejowym Dworcu Centralnym w Hamburgu na północy Niemiec. Osoba podejrzana o atak została aresztowana, według doniesień "Bilda" jest to kobieta. Motyw ataku nie jest jasny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

W wolnej chwili

Kim są kobiety w bieli obecne na inauguracji pontyfikatu...

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Kościół

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Leon XIV

Papież zadzwonił do 99-letniego kardynała z wyrazami...

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Kościół

Papież odszedł od protokołu i przytulił starszego brata

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Kościół

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiadomości

PKW podała wyniki z 99 proc. komisji

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...

Kościół

Wiemy, jak wyglądają pierścień i paliusz, które...