Reklama

Watykan

Nowy dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej

Greg Burke

Grzegorz Gałązka

Greg Burke

Od 1 sierpnia 2016 r. nowym dyrektorem Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej będzie jego dotychczasowy wicedyrektor – 56-letni dr Greg Burke ze Stanów Zjednoczonych. Jego zastępcą będzie po raz pierwszy kobieta – 40-letnia dr Paloma García Ovejero z Hiszpanii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kim jest nowy rzecznik Stolicy Apostolskiej?

Greg (Gregory Joseph) Burke urodził się 8 listopada 1959 r. w Saint Louis. Po ukończeniu liceum jezuickiego studiował literaturę porównawczą na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, specjalizował się w dziennikarstwie. Wstąpił wówczas jako numerariusz do Opus Dei.

Pracował dla United Press International w Chicago, dla Agencji Reutera i dla tygodnika „Metropolitan”, a w końcu został rzymskim korespondentem katolickiego tygodnika „National Catholic Register”. W 1990 r. rozpoczął współpracę z pismem „Time” – był jego korespondentem w Rzymie, gdy tygodnik ogłosił św. Jana Pawła II Człowiekiem Roku 1994. W 2001 r. rozpoczął pracę dla telewizji Fox News jako jej rzymski korespondent.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 2012 r. został zatrudniony w Sekcji ds. Ogólnych Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej jako doradca ds. komunikacji, a trzy lata później papież Franciszek mianował go wicedyrektorem watykańskiego Biura Prasowego. Oprócz języka angielskiego zna włoski, hiszpański i francuski.

O znaczeniu kontaktu Kościoła ze światem

O swoim entuzjazmie, ale też o obawach związanych z kierowaniem Biurem Prasowym Stolicy Apostolskiej Greg Burke mówił w swoim pierwszym wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Nowy dyrektor wskazał na znaczenie, jakie ma dziś dla kontaktów Kościoła ze światem jego ojczysty język angielski, a także hiszpański, którym posługuje się jego zastępczyni Paloma García Ovejero.

– Zdaję sobie sprawę, że Biuro Prasowe to niełatwa praca. Co innego być dziennikarzem – to mi się zawsze podobało – tutaj natomiast sprawa wydaje się o wiele bardziej skomplikowana. Sądzę, że dziś najważniejsza jest międzynarodowość. Kościół katolicki ze swej natury jest uniwersalny. W tym uniwersum bardzo ważny dla katolików jest dzisiaj język hiszpański, ale gdy chce się zwracać do całego świata, niewątpliwie trzeba też mówić po angielsku. Jestem następcą o. Lombardiego, u którego widziałem bezgraniczną cierpliwość, a także uprzejmość. On zawsze potrafi być bardzo miły wobec ludzi, bardzo przystępny. Cechuje go całkowite oddanie Ojcu Świętemu i pracy. Mam nadzieję, że przynajmniej po części będę miał te zalety – powiedział Greg Burke.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-20 08:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy rzecznik Watykanu o swojej misji

Greg Burke w swym biurze w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej

Włodzimierz Rędzioch

Greg Burke w swym biurze w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej

O swoim entuzjazmie, ale też o obawach związanych z kierowaniem Biurem Prasowym Stolicy Apostolskiej jego nowy dyrektor mówił w swoim pierwszym wywiadzie dla Radia Watykańskiego. Greg Burke, który jest pierwszym Amerykaninem pełniącym tę funkcję, wskazał na znaczenie, jakie ma dziś dla kontaktów Kościoła ze światem jego ojczysty język angielski, a także hiszpański, który reprezentuje jego zastępczyni Paloma García Ovejero.

Więcej ...

Szwajcaria: radna miejska strzelała do obrazu przedstawiającego Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus

2025-07-25 21:09

zrzut ekranu Instagram

Prokuratura w Zurychu postawiła zarzuty radnej miejskiej i byłej przewodniczącej Partii Zielono-Liberalnej Saniji Ameti po zamieszczeniu przez nią zdjęcia, na których oddaje około 20 strzałów do obrazu przedstawiającego Matkę Boską z Dzieciątkiem Jezus. Według informacji szwajcarskiego portalu 20 Minuten, Ameti oskarżono na podstawie artykułu 261. szwajcarskiego kodeksu karnego o publiczne znieważenie przekonań religijnych i zakłócanie pokoju religijnego.

Więcej ...

„Katolicki influencer” – czyli jaki? Misja na cyfrowym kontynencie

2025-07-27 10:26

sdecoret/fotolia.com

Żyjemy w epoce, w której cyfrowy świat stał się nowym kontynentem - miejscem rozmów, idei i poszukiwania sensu. Pojawia się pytanie: kim jest „katolicki influencer” i jak wygląda jego misja w cyfrowym świecie - przestrzeni pełnej możliwości, ale i zagrożeń? „W świecie ulotności i półprawd trzeba głosić nadzieję, która jest trwała i zakorzeniona w Chrystusie” - wskazała dr hab. Monika Przybysz, medioznawca z Instytutu Edukacji Medialnej Wydziału Teologicznego UKSW.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa