Reklama

Niedziela Wrocławska

Bieg do Pani Fatimskiej

Tomasz Lewandowski

W parafii NMP Fatimskiej w Oleśnicy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miała szczególny charakter – było to święto rodziny i święto sportu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W VI już Biegu do Pani Fatimskiej wzięło udział 250 osób, nie tylko oleśniczan, ale także biegaczy z całego Dolnego Śląska, a nawet Warszawy czy Krakowa. – Naszym celem jest stworzenie przestrzeni do spotkania dla parafian, do integracji nowej parafii. To także okazja, by aktywnie spędzić czas w miłej atmosferze, by ze sobą porozmawiać – mówi proboszcz nowo powstającej parafii ks. Jan Kudlik. Podkreśla, że bez pomocy parafian i mieszkańców Oleśnicy zorganizowanie festynu i biegu nie byłoby możliwe: – Po naszym pierwszym parafialnym festynie przyszedł do mnie Bogusław Tomaszewski z pomysłem zorganizowania biegu ulicznego. W tym roku odbywa się już VI bieg, z rekordową frekwencją. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ogromne zaangażowanie parafian, wielka praca wielu osób, wsparcie i pomoc oleśniczan.

Pan Krzysztof z Kępna biegł do Pani Fatimskiej już trzeci raz. – Pomału staje się to naszą małą tradycją – przyznaje. – Kibicuje mi żona z dwiema córeczkami, które kiedy ja biegnę świetnie bawią się na festynie parafialnym. Święto spędzone na sportowo z rodziną to doskonały pomysł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz biegu na 10 km mężczyzn i 5 km kobiet odbyły się biegi dzieci w różnych kategoriach wiekowych, wystartowali również rolkarze i zawodnicy nordic walking. Jako jedyny kapłan w biegu wziął udział ks. Rafał Kowalski, rzecznik kurii wrocławskiej. Był to jego debiut biegowy na zawodach – bardzo udany, pobił swój rekord życiowy na 10 km prawie o 5 min.

Plan: zdążyć na 100. rocznicę objawień fatimskich

Reklama

Całkowity dochód z biegu i festynu przeznaczony zostanie na budowę świątyni NMP Fatimskiej. Budowa kościoła trwa od 2007 r., parafianie bardzo się starają, by był gotowy na 100. rocznicę objawień fatimskich, czyli już w przyszłym roku. – Cieszy mnie duże zaangażowanie parafian w powstawanie nowego kościoła. Obecnie trwają prace przy dachu kościoła, montujemy okna. Chcielibyśmy w tym roku zamknąć budynek w stanie surowym, przed nami montaż wszystkich instalacji, posadzki i wykończenia – opowiada ks. Kudlik.

Parafia NMP Fatimskiej w Oleśnicy jest jedyną nosząca takie wezwanie w archidiecezji wrocławskiej. Parafianie przez cały rok spotykają się na Mszach św. w pierwszą sobotę miesiąca, modlą się także 13. dnia każdego miesiąca od maja do października – na razie w kaplicy, którą abp Józef Kupny poświęcił 6 października 2006 r. Z okazji 100-lecia objawień fatimskich od października w parafii rozpocznie się peregrynacja figury Matki Bożej Fatimskiej, która odwiedzać będzie wszystkie rodziny.

Podziel się:

Oceń:

2016-08-25 08:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Moje Niepokalane Serce zwycięży

Podczas procesji w parafii św. Mateusza Apostoła w Czeladzi

TZ

Podczas procesji w parafii św. Mateusza Apostoła w Czeladzi

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

Grecja: biskupi krytykują przekształcenie kościoła w Stambule w meczet

2024-05-17 16:25

Smuldur/pixabay.com

Grecki Kościół Prawosławny skrytykował niedawne przekształcenie w meczet kościoła w stambulskiej Chorze, poinformował serwis informacyjny wiedeńskiej fundacji ekumenicznej Pro Oriente. W oświadczeniu wydanym przez Stały Synod Kościoła, który zebrał się w tych dniach w Atenach pod przewodnictwem arcybiskupa Hieronima, biskupi wyrazili głębokie zaniepokojenie. Zwrócili uwagę, że decyzję tureckiego rządu należy rozpatrywać w kontekście kilku podobnych wydarzeń w ostatnich latach: Hagia Sophia w Stambule (2020), Hagia Sophia w Trapezuncie (2013) i Hagia Sophia w Nicei/Izniku (2011) również zostały już przekształcone w meczety.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Polska

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli