Reklama

Jasna Góra

Na Jasnej Górze rozpoczęły się rekolekcje Episkopatu

BOŻENA SZTAJNER

Na Jasnej Górze rozpoczęły się w poniedziałek doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. Uczestniczą w nich niemal wszyscy polscy biskupi na czele z Prymasem abp Wojciechem Polakiem. Czterodniowe ćwiczenia duchowe przebiegają pod hasłem: „Dobry pasterz”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do głoszenia rekolekcji zaproszony został wybitny patrolog z Poznania ks. prof. Bogdan Częsz, konsultor Komisji Nauki Wiary Episkopatu Polski, który prowadzić je będzie głównie w oparciu o teksty Ojców Kościoła o biskupstwie i kapłaństwie.

Jak powiedział KAI abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, biskupi chcą na nowo przyjrzeć się swojemu pasterskiemu powołaniu. – Chcemy odświeżyć obraz pasterza, który troszczy się o swoje owce i to, co Ojciec Święty Franciszek tak często powtarza, który zna swoje owce, zna ich potrzeby i który wie, że najwięcej może pomóc tylko wtedy, kiedy jest kierowany czystą siłą Bożą a nie swoimi siłami fizycznymi czy duchowymi – zauważył abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przewodniczący Episkopatu podkreślił, że coroczne dni skupienia biskupów są naturalną częścią życia duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski. – Przybywamy, by w centrum duchowości Polski, w obliczu Matki Bożej Jasnogórskiej skupić się, odnowić, przeżyć zagadnienia, które dyktuje rekolekcjonista – dodał abp Gądecki. Bp Marek Solarczyk z Warszawy, który w rekolekcjach bierze udział po raz czwarty stwierdził, że jest to zawsze „czas wielkiej radości, dar Pana Boga, cudowne duchowe przeżycie”. – Jeśli my mamy uobecniać pasterską troskę Boga, to musimy sami tę bliskość i tę tajemnicę mieć w sobie. Jeśli mamy nieść przymioty Chrystusa Dobrego Pasterza, to one znikąd się nie wezmą, musimy o nie prosić i sami ich doświadczać – zauważył biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej. Dodał, że „bez odnowienia bliskości z jedynym Pasterzem, Jezusem, nie ma mowy, by nasza posługa miała sens”.

Bp Jan Wątroba z Rzeszowa stwierdził, że wspólnotowe rekolekcje Episkopatu mają wyjątkowy wymiar także dlatego, że są okazją do braterskiego umocnienia w wierze poprzez spotkania przedstawicieli różnych pokoleń. - To jest dodatkowa wartość: móc uczyć się od starszych biskupów służby Kościołowi, czerpać z ich doświadczenia. Na ogół jesteśmy od siebie oddaleni, a w czasie rekolekcji można pytać, radzić się, dzielić swoimi problemami i to jest też wielka korzyść duchowa – powiedział ordynariusz rzeszowski.

W programie rekolekcji, oprócz konferencji, przewidziano też czas na spowiedź, odprawienie Drogi Krzyżowej, adorację Najświętszego Sakramentu oraz codzienny udział w Apelu Jasnogórskim, który - jak podkreślają biskupi - jest szczególną modlitwą za Polskę. - Te Apele stanowią szczególną okazję do wspomnienia o Kościele w Polsce, któremu służymy – podkreślił abp Gądecki.

Rekolekcje biskupów zakończą się w czwartek przed południem. Następnie planowane jest krótkie nadzwyczajne zebranie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Na czas dni skupienia biskupi zamieszkali w Domu Pielgrzyma im. Jana Pawła II, który jest teraz wyłączony dla pielgrzymów. Dzień rozpoczyna Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, a kończy wieczorna modlitwa w czasie Apelu, także przed Cudownym Obrazem Jasnogórskiej Maryi.

Pierwsze rekolekcje polskich biskupów na Jasnej Górze odbyły się w 1946 r. z inicjatywy kard. Augusta Hlonda, Prymasa Polski. Od 1950 r. zwyczaj odbywania dni skupienia całego Episkopatu wprowadził kard. Stefan Wyszyński.

Podziel się:

Oceń:

2014-11-24 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzymskie rekolekcje

Uczestnicy rekolekcji z abp. Konradem Krajewskim i abp. Stanisławm Budzikiem

Katarzyna Artymiak

Uczestnicy rekolekcji z abp. Konradem Krajewskim i abp. Stanisławm Budzikiem

Jak żyć „czystą Ewangelią”, jak służyć potrzebującym – te dwie myśli były tematem przewodnim rekolekcji watykańskich, które w dniach 18-23 września dla kapłanów archidiecezji lubelskiej prowadził jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów

2025-07-21 12:36
Finałem akcji była Eucharystia

archiwum WEB

Finałem akcji była Eucharystia

W niedzielę, 20 lipca 2025 r., abp Adam Szal przewodniczył uroczystej Eucharystii na zakończenie akcji „Wakacyjna Ewangelizacja Bieszczadów”. Modlitwa odbyła się tradycyjnie w sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku, gdzie metropolita przemyski pobłogosławił nowy ołtarz polowy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat

Kościół

Diecezja siedlecka: Ksiądz zmarł nagle w wieku 52 lat