Reklama

Watykan

Niepokalana zwycięży

Włodzimierz Rędzioch

Przez kilkanaście lat w uroczystość Niepokalanej przy transparencie „L’Immacolata vincerà” był również kard. Andrzej Maria Deskur. Dla Papieża była to okazja, by oficjalnie pozdrowić ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Akademii Niepokalanej i pobłogosławić wspólnotę „Dom Maryi”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kto miał okazję uczestniczyć na Placu św. Piotra w Rzymie w modlitwie „Anioł Pański”, na pewno zauważył kilkudziesięcioosobową grupę osób z dużym niebieskim transparentem, na którym widnieje napis „L’Immacolata vincerà” (Niepokalana zwycięży). Są to siostry zakonne, księża i rodziny z dziećmi. Gdy po odmówieniu modlitwy i pozdrowieniach papież udziela zebranym na placu pielgrzymom swego błogosławieństwa, wszyscy klękają i żegnają się. Następnie wstają i krzyczą donośnym głosem: „Viva il Papa!” (Niech żyje Papież!).

Przed oknem papieskim

Ta scena powtarza się od ponad 20 lat, dlatego stała się nierozłącznym elementem niedzielnych spotkań z Ojcem Świętym. Po raz pierwszy słynny już dzisiaj transparent pojawił się pod papieskim oknem w niedzielę 8 stycznia 1995 r., tuż przed podróżą Jana Pawła II do Azji (Filipiny, Papua-Nowa Gwinea, Australia i Sri Lanka). Gdy Papież ujrzał go z okna Pałacu Apostolskiego, dodał do swej oficjalnej wypowiedzi znaczące słowa: „Ja też jestem przekonany, że Niepokalana zwycięży”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Papieska Akademia Niepokalanej

Reklama

Kim są ci szczególni pielgrzymi, którzy przybywają na Plac św. Piotra z transparentem „L’Immacolata vincerà”? To grupa osób poświęconych Matce Bożej według formuły św. Maksymiliana Marii Kolbego, która powstała jako ramię duszpasterskie Papieskiej Akademii Niepokalanej. Akademia ta została powołana do życia w Rzymie na początku XIX wieku, a Pius IX, papież dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, nadał jej tytuł „papieska”. W 1988 r. Jan Paweł II dokonał jej reorganizacji, a na czele postawił swojego przyjaciela kard. Andrzeja Marię Deskura. Gdy wiele lat temu zapytałem Kardynała, jakie są zadania Akademii, odpowiedział: „Papieska Akademia Niepokalanej zajmuje się studiami nad dogmatami i kultem maryjnym, jak również pracą duszpasterską. Jan Paweł II przywiązywał dużą wagę do działalności Akademii, ponieważ chciał przywrócić w Kościele należyte nabożeństwo do Matki Bożej, której kult został osłabiony błędną interpretacją Soboru Watykańskiego II. Poza tym moja praca w Akademii związana jest z wielkim zadaniem nowej ewangelizacji poprzez sanktuaria maryjne. Europa od zawsze jest «ziemią Matki Bożej», a Jej sanktuaria – wyspami duchowości. Pamiętam słowa Karola Wojtyły, który jeszcze jako arcybiskup Krakowa powiedział: «Sanktuaria maryjne stanowią kapitał Kościoła, ponieważ są miejscami, gdzie głosi się Słowo Boże i sprawuje sakramenty, są ośrodkami modlitwy i spotkania się Kościoła w szerszym zakresie niż parafia; są miejscem, gdzie doświadczenie pątnika wplata się w tajemnicę Maryi, a doświadczenia Narodu, Ojczyzny, regionu w nieustanną miłość Kościoła i Jego Matki»”.

Dom Maryi

I to właśnie ewangelizacją poprzez sanktuaria zajmowała się od 1990 r. sekcja duszpasterska Akademii, której przewodził włoski kapłan z diecezji mediolańskiej Giacomo Martinelli. Należą do niej członkowie wspólnoty Dom Maryi (po włosku: Casa di Maria), która ma trzy gałęzie: bractwo kapłańskie Synowie Krzyża, Córki Krzyża oraz rodziny konsekrowane. W sanktuariach maryjnych w Lourdes, Fatimie, Loreto i w Rzymie przy Bazylice Matki Bożej Większej działają „Domy Maryi”. Są to grupy trzech-czterech rodzin konsekrowanych, które żyją jak pierwotne wspólnoty chrześcijańskie. Kard. Deskur pragnął, aby właśnie świeccy pomagali ludziom odwiedzającym sanktuaria i uciekającym się do Matki Bożej, szczególnie ludziom młodym, w chrześcijańskim ukierunkowaniu ich życia.

Kard. Andrzej Maria Deskur

Przez ponad kilkanaście lat w uroczystość Niepokalanej przy transparencie „L’Immacolata vincerà” był również kard. Deskur. Dla Papieża była to okazja, by oficjalnie pozdrowić ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Akademii Niepokalanej i pobłogosławić wspólnotę „Dom Maryi”.

W dniu, w którym Kościół czci Niepokalane Poczęcie Maryi – warto przypomnieć wspaniałą postać kard. Andrzeja Marii Deskura – „Rycerza Niepokalanej”, świętego kapłana, oddanego sługę Kościoła, wielkiego patriotę, który odszedł do Pana pięć lat temu – oraz jego duchowych synów i córki ze wspólnoty „Dom Maryi”, którzy co niedzielę na Placu św. Piotra głoszą światu, że „L’Immacolata vincerà”.

Podziel się:

Oceń:

2016-11-30 10:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard Sandri: Nie ma wzrostu bez korzeni i nie ma rozkwitu bez nowych pędów

2025-04-30 21:29
kard. Sandri

Vatican News

kard. Sandri

"Nie ma przyszłości bez spotkania starych i młodych; nie ma wzrostu bez korzeni i nie ma rozkwitu bez nowych pędów. Nigdy proroctwo bez pamięci, nigdy pamięć bez proroctwa; i zawsze będzie konieczne spotkanie" - w jakiś sposób papież Franciszek pozostawia to słowo także Kolegium Kardynalskiemu, złożonemu z ludzi młodych i starszych - mówił kardynał Leonarda Sandri w homilii podczas piątej Mszy św. za duszę Papieża Franciszka w ramach Novendiali.

Więcej ...

Czy potrafię tak służyć jak Jezus, tak aby umyć drugiemu człowiekowi nogi?

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 13,16-20

Więcej ...

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego papieża?

2025-05-15 15:40

Vatican Media

Choć Watykan oficjalnie nie ogłosił tej nominacji, to latynoski ksiądz towarzyszący od pierwszych chwil Leonowi XIV nie mógł umknąć uwadze mediów. Chodzi o 36-letniego ks. Edgarda Ivána Rimaycunę, który pracował u boku obecnego papieża jeszcze w Peru, a następnie trafił za nim do Watykanu. Podkreśla się jego ogromną dyskrecję i to, że zawsze trzyma się w cieniu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Wiadomości

Policja: 11-letnia Patrycja została odnaleziona; Child...

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

Kard. Fernando Filoni mówi o liczeniu głosów i reakcji...

Leon XIV

Kard. Fernando Filoni mówi o liczeniu głosów i reakcji...

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Kościół

Zawsze trzyma się w cieniu. Kim jest sekretarz nowego...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników