Reklama

Niedziela Wrocławska

Klinika Pamięci

Archiwum Angel Care

We Wrocławiu powstała Klinika Pamięci – miejsce, gdzie osoby starsze bezpłatnie mogą przebadać swoją pamięć

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już 8 grudnia ubiegłego roku ruszyła Klinika Pamięci. To inicjatywa fundacji Angel Care, a jej celem jest diagnozowanie chorób demencyjnych na jak najwcześniejszym etapie, a także edukacja w zakresie profilaktyki. Do Kliniki Pamięci na bezpłatne badanie zgłaszać się mogą seniorzy powyżej 65. roku życia, którzy zauważą u siebie problemy z pamięcią czy koncentracją. Przebadani zostaną w dwóch etapach. Pierwszy to spotkanie z psychologiem i wypełnienie testów pozwalających ocenić sprawność funkcji poznawczych, czyli na przykład orientację w przestrzeni i czasie, liczenie, zapamiętywanie i przypominanie, rozumienie czy koncentrację uwagi.

Jeśli psycholog na podstawie wyników testów stwierdzi coś niepokojącego, to z osobą starszą spotka się neuropsychiatra na indywidualnych konsultacjach. – W trakcie konsultacji ustalimy zalecenia oraz, w razie potrzeby, terapię odpowiednio do poziomu zaburzeń. Chcę mocno podkreślić, że im wcześniej uda się zdiagnozować problemy lub zwiększone ryzyko ich wystąpienia, tym skuteczniejsze będę działania zapobiegawcze i ewentualne leczenie – mówi dr Patryk Piotrowski, neuropsychiatra z wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego, który prowadzi konsultacje w Klinice Pamięci Angel Care.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na testy przesiewowe można się zapisać od poniedziałku do piątku w recepcji wrocławskiego centrum seniora Angel Care przy ul. Dyrekcyjnej 5-7 lub pod numerem telefonu 71 30 69 030.

Odpowiedzi i rozwiązania

Inicjatywa fundacji Angel Care jest tym cenniejsza, że jak do tej pory nie dysponujemy skutecznymi farmakologicznymi środkami przeciwdziałającymi lub leczącymi choroby demencyjne, w tym chorobę Alzheimera. – Większość osób, które do nas trafiają nigdy nie miało robionych badań w zakresie diagnostyki chorób otępiennych, a bardzo ważna jest prawidłowa interpretacja pierwszych niepokojących objawów – tłumaczy Michał Kowalski, dyrektor generalny Angel Care.

Klinika Pamięci to nie tylko badania, ale także szereg zajęć ćwiczących pamięć: – Nie chcemy dawać tylko odpowiedzi na pytanie, czy ktoś jest chory, ale staramy się też stwarzać realne możliwości działania dla osób, które mają już pierwsze symptomy problemu z pamięcią. Oferujemy im konkretne rozwiązania w postaci darmowych zajęć, gdzie mogą przyjść i wziąć udział np. w treningu mózgu. Oferujemy im porady dotyczące właściwej diety i dbania o swój organizm – wyjaśnia Michał Kowalski.

Reklama

Wsparcie dla rodziny

Także bliscy osób starszych mogą liczyć na pomoc w Klinice Pamięci. W jej ramach działa grupa wsparcia i program szkoleń adresowanych do rodzin. – Wiemy, że opieka nad osobami chorymi to ciężka praca fizyczna i psychiczna. W przypadku demencji największym problemem jest fakt, że odbiera ona choremu tożsamość i rodzina 24 godziny na dobę musi być w pogotowiu, bo nie wiadomo, co będzie się działo. Dzięki różnym formom wsparcia w Klinice Pamięci bliscy skorzystają z doświadczeń naszego personelu oraz zespołu specjalistów. Czasem rodzina potrzebuje tylko, by ktoś zwyczajnie ich wysłuchał i to już im pomaga – tłumaczy dyrektor Angel Care. – Staramy się pomagać rodzinom, by poznały istotę tej choroby, by zobaczyły jak najlepiej opiekować się chorym na demencję i jak radzić sobie z tą chorobą. Niedawno mieliśmy wykład dr. Costisa Prouskasa z Grecji, psychologa specjalizującego się w geriatrii, który mówił o codzienności osób cierpiących na demencję i wyzwaniach stojących przed rodziną – dodaje Magdalena Janowska, kierownik działu promocji Angel Care.

Niezwykły Klub Seniora

Przy Fundacji Angel Care działa również Klub Seniora. Oferuje m.in. zajęcia sportowe, pilates, trening mózgu, wieczorki taneczne, warsztaty rozwojowe, szachy czy brydż. Wszystkie zajęcia są bezpłatne. – Nasz Klub Seniora liczy ponad 200 członków. Działamy w trzech obszarach: aktywności fizycznej, aktywności umysłowej i socjalizacji, aktywności społecznej. Spotkania w Klubie Seniora to świetna okazja do poznawania nowych, interesujących osób w przyjaznej atmosferze, ale program zajęć zbudowany jest tak, że seniorzy korzystają też z ciekawych form treningu mózgu. Połączenie aktywizacji społecznej i towarzyskiej z ćwiczeniem intelektu i pamięci przynosi znakomite efekty. Pomaga utrzymywać sprawność funkcji poznawczych jak najdłużej na możliwie wysokim poziomie – mówi Michał Kowalski.

Podziel się:

Oceń:

2017-01-04 11:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ruch to zdrowie

Dariusz Spisak. Diecezjalny rehabilitant Caritas, fizjoterapeuta piłkarzy klubu BTS „Rekord” Bielsko-Biała

MR

Dariusz Spisak. Diecezjalny rehabilitant Caritas, fizjoterapeuta piłkarzy klubu BTS „Rekord” Bielsko-Biała

O inwestycji w ruch i sukcesach z Dariuszem Spisakiem rozmawia Mariusz Rzymek.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

2024-05-09 22:01

Mat.prasowy

Dlaczego świat nie jest doskonały? Skąd bierze się w nas ciągła tęsknota za sprawiedliwością?

Więcej ...

Polsko-ukraińskie mosty

2024-05-13 05:46
Iliana Minich widzi swoją przyszłość w Polsce

Ira Petrovska

Iliana Minich widzi swoją przyszłość w Polsce

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Kościół

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w...

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania