Reklama

Świat

Ogłoszono konkurs literacki nt. Całunu Turyńskiego

JANUSZ ROSIKON/©ROSIKONPRESS/STURP: "ŚWIADKOWIE PRAWDY", "OBLICZE PRAWDY"

Do 14 lutego można nadsyłać utwory – prozą lub poetyckie – poświęcone Całunowi Turyńskiemu. Międzynarodowy konkurs literacki ogłosiło działające w Turynie Bractwo Świętego Całunu z okazji zapowiedzianego na okres od 19 kwietnia do 24 czerwca 2015 wystawienia tej niezwykłej relikwii chrześcijańskiej. Zgłaszane prace, napisane po włosku, nie mogą przekraczać 5 stron w wypadku prozy lub 40 wersów w odniesieniu do poezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według organizatorów konkurs ma za zadanie zarówno „dowartościowanie nowych autorów”, jak i „popularyzowanie różnych obszarów działalności Bractwa, Muzeum Całunu i Międzynarodowego Ośrodka Syndologii za pośrednictwem inicjatyw, rozwijanych w świecie kultury z myślą o zbliżającym się wystawieniu Całunu”.

Rywalizacja jest otwarta dla wszystkich osób powyżej 16. roku życia – Włochów i cudzoziemców. W dziale prozy motywem przewodnim jest hasło „Całun: historia, opowieść i odkrycie”, podczas gdy utworom poetyckim przyświecają słowa: „Rozważania nad Całunem”. Każdy uczestnik może wysłać tylko jedną pracę w każdym z działów. Należy je nadsyłać pocztą elektroniczną na adres concorso.letterario@sindone.it i w formacie pdf. Zwycięzców wyłoni 6-osobowe jury, powołane przez radę zarządzającą Bractwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wręczenie nagród nastąpi 11 kwietnia przyszłego roku podczas uroczystości publicznej w kościele Świętego Całunu. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają dyplomy i talony na zakup książek o treści religijnej oraz wysokiej wartości kopie wizerunku Całunu. Laureaci trzecich nagród zostaną obdarowani roczną prenumeratą czasopisma poetycko-literackiego.

Bractwo Świętego Całunu powołał do życia 25 maja 1598 ówczesny arcybiskup Turynu Carlo Broglia w celu „szerzenia kultu i czci Całunu oraz płynącego zeń nauczania o sensie cierpienia, prowadzącego do silnego zaangażowania w dziedzinie społecznej”. Od tamtego czasu stowarzyszenie istnieje nieprzerwanie do dziś, a jego działalność skupia się wokół Mszy św., odprawianej w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, a także w obchodach święta Całunu 4 maja każdego roku wraz z Drogą Krzyżową w okresie Wielkiego Postu. Organizuje ponadto liczne konferencje i spotkania w szkołach nt. Całunu oraz włączą się w różne dzieła miłosierdzia i „braterskiej solidarności”. W jego gestii pozostaje także kierowanie Muzeum Całunu, w którym zgromadzono najważniejsze pamiątki związane z tą relikwią.

Reklama

Najbliższe nadzwyczajne wystawienie Całunu wiąże się z trwającym obecnie Rokiem Jubileuszowym św. Jana Bosko (sierpień 2014-sierpień 2015) z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Oba te wydarzenia związane są ściśle z Turynem. 21 czerwca przyszłego roku miasto to odwiedzi papież Franciszek.

Przyszłoroczne wystawienie będzie drugim w tym stuleciu – poprzednie odbyło się w 2010. Wcześniej Płótno wystawiano jeszcze w latach 1978, 1998 i 2000, przy czym to pierwsze było pierwszym po II wojnie światowej. Wcześniej wystawiono je w 1933, w ramach Roku Jubileuszowego z okazji 1900. rocznicy Odkupienia. Wystawienie z 1978 było też pierwszym „duszpasterskim”, tzn. nie związanym z rocznicami Domu Sabaudzkiego (do którego Całun należał przez kilka wieków; w 1984 książę Hubert II Sabaudzki podarował go Stolicy Apostolskiej), ale wybranym przez papieża i kustosza Całunu (którym jest każdorazowy arcybiskup Turynu) ze względów duchowych. Ponadto był on wystawiany telewizyjnie: po raz pierwszy w 1983 i ostatnio – 30 marca 2013.

Płótno to wielokrotnie odwiedzali papieże. Jan Paweł II pielgrzymował tam 24 maja 1998, a wcześniej – jako kard. Karol Wojtyła odwiedził to miejsce w październiku 1978, gdy udawał się na pamiętne konklawe, które wybrało go na papieża. Poza tym gdy 13 kwietnia 1980 przebywał z wizytą w Turynie, ówczesny kustosz kard. Anastasio Ballestrero (1913-98) polecił wystawić na krótko Całun po Mszy na placu przed katedrą. Benedykt XVI nawiedził Kaplicę Całunu 2 maja 2010.

Podziel się:

Oceń:

2014-12-16 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trudności ateistów z podejściem do Całunu Turyńskiego

Wizerunek Jezusa z Całunu Turyńskiego

Graziako

Wizerunek Jezusa z Całunu Turyńskiego

Specjaliści od medycyny sądowej z Liverpoolu stwierdzili, że na Całunie Turyńskim jest za dużo śladów krwi. Zdaniem znawców zagadnienia są to słabe argumenty, tym bardziej że nie analizowano samych śladów, lecz przeprowadzono jedynie symulacje na manekinach.

Więcej ...

Święta Maria Goretti

Niedziela Ogólnopolska 26/2007, str. 21

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

2024-07-05 13:41

YouTube.com

Mec. Krzysztof Wąsowski, adwokat ks. Michała Olszewskiego, przekazał redakcji list od aresztowanego kapłana. W liście ks. Olszewski dziękuje Tygodnikowi "Niedziela" oraz Włodziemierzowi Rędziochowi (naszemu korespondentowi z Rzymu) za wsparcie informacyjne i modlitewne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...