Reklama

Niedziela Przemyska

Muzeum Rodziny Ulmów pod opieką Państwa

Paweł Bugira

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 30 czerwca br. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest samodzielną placówką, której głównym organem prowadzącym jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Otwieramy nowy, suwerenny rozdział w pracy tej instytucji kultury – powiedział minister Piotr Gliński, podpisując umowę o współprowadzeniu tej instytucji.

Została ona zawarta 23 czerwca w siedzibie muzeum w Markowej. Podpisali ją: wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk, jeden z inicjatorów powstania tego muzeum.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nikt nie może mieć żadnych wątpliwości, jak bardzo potrzebne było i jest to muzeum. Ta niewielka przecież, odpowiadająca prostocie i skromności bohaterów, o których opowiada, instytucja kultury stała się bardzo ważnym, bardzo wyraźnie brzmiącym polskim głosem sprzeciwu wobec wszelkiej agresji i zbrodni, dla której pożywkę stanowią różnego rodzaju uprzedzenia narodowościowe, rasowe czy religijne. Głos ten, głos Polski jest tym silniejszy, iż poparty krwawą ofiarą rodziny Ulmów i wielu innych Polaków, którzy starali się ratować Żydów z narażeniem życia własnego i swoich rodzin – powiedział prof. Gliński.

Minister podkreślił, że wszyscy bez względu na narodowość, poglądy i wyznanie winni jesteśmy im pamięć i najwyższy szacunek. – Zobowiązani też jesteśmy do upamiętniania tych zwykłych, a przecież tak heroicznych, krańcowo ludzkich wyborów w czasach pogardy, w czasach najwyższej próby ludzkich postaw i wartości – dodał. – Pamiętajmy, że ofiara rodziny Ulmów i rodziny Goldmanów nie poszła na marne, bo dzięki ich postawie my mamy obowiązek i my mamy szansę być może trochę lepszymi ludźmi – zaznaczył.

Wicepremier zapewnił jednocześnie, że polski rząd będzie dalej budował i współtworzył ważne dla polskiej pamięci, tożsamości i dla polskiej teraźniejszości muzea.

Reklama

– Uczestniczymy w historycznym wydarzeniu dla tego miejsca. Markowa jest niewielką miejscowością, ale to wydarzenie ma bardzo duży wymiar i znaczenie – zauważył marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

Jak podkreślił, zainwestowane w to muzeum pieniądze na pewno nie są środkami źle wydanymi.

Zawarta 23 czerwca br. umowa będzie obowiązywać do 31 grudnia 2027 r. Zakłada ona, że 95 proc. funduszy na jego działalność będzie pochodzić z ministerstwa, natomiast 5 proc. – Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Obecnie daje to kwtoę 1 mln zł po stronie ministerialnej i 50 tys. zł po stronie samorządu.

Pieniądze te pozwolą na jeszcze większy rozwój i promocję muzeum. W planie jest poszerzenie kadry merytorycznej, ale też inwestycje. Zostanie powiększony parking oraz stworzony Sad Pamięci, w którym znajdą się nazwy miejscowości, w których polscy Sprawiedliwi ratowali Żydów.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest pierwszą instytucją muzealną poświęconą Polakom, którzy z narażeniem życia nieśli pomoc prześladowanym w czasach niemieckiej okupacji Żydom. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 17 marca 2016 r. z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, ambasadora Izraela w Polsce, duchownych chrześcijańskich i żydowskich, a także przedstawicieli ocalonych z Holokaustu i polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wydarzenie odbiło się szerokim echem w mediach w kraju i na świecie.

Do tej pory placówkę odwiedziło ponad 57 tys. osób, z czego ok. 20 proc. to turyści zagraniczni, przede wszystkim z Izraela.

Podziel się:

Oceń:

2017-07-12 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzi pielgrzymi na ŚDM zwiedzają Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Muzeum Ulmów w Markowej. Ściana pamięci przedstawia
nazwiska osób ratujących Żydów

Mariusz Stec

Muzeum Ulmów w Markowej. Ściana pamięci przedstawia nazwiska osób ratujących Żydów

Więcej ...

Panie, rozbudzaj moją nadzieję na życie i na wszystko, co życie niesie!

2024-06-28 07:37

Karol Porwich/Niedziela

Wiara mówi mi wtedy: «Talitha kum»! – wstań, przebudź się, uwierz, że przyszłość jest po stronie Boga także wtedy – a może szczególnie wtedy – kiedy tłumy mówią, że Bóg już umarł.

Więcej ...

Zaproszenie na wystawę

2024-06-30 23:44

plakat organizatorów

Po raz kolejny Ojcowie Marianie zapraszają na Wystawę Malarstwa na Szkle na Jaszczurówce!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Wiadomości

Muzeum Auschwitz przygotowuje się do remontu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...