Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bielsko-Biała: ekumeniczny i międzyreligijny maraton biblijny

NYC-Wanderer-Foter.com-CC-BY-SA

W ramach trwających w diecezji bielsko-żywieckiej Dni Judaizmu i niemal w przededniu Tygodnia Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan w Książnicy Beskidzkiej w Bielsku-Białej odbył się 16 stycznia 7. Maraton Biblijny. Biskupi katolicki i luterański, przedstawicielki bielskiej społeczności żydowskiej, wyznawczyni prawosławia, reprezentanci samorządowców, straży i policji, sportowiec, niewidomy, aktor, odczytali tym razem starotestamentową Księgę Koheleta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kolejne fragmenty księgi, zawierającej słynną konstatację, że wszystko jest marnością nad marnościami, czytano po hebrajsku, grecku, łacinie, słowacku czesku i po polsku. Wydarzenie transmitowało diecezjalne radio „Anioł Beskidów”.

Maraton zainaugurowali biskupi Roman Pindel z Kościoła katolickiego oraz Paweł Anweiler z Kościoła luterańskiego. Ordynariusz bielsko-żywiecki zauważył, że gdyby słynne zdanie „marność nad marnościami” przyjąć jako klucz do całej Księgi Koheleta, jej treść należałoby uznać za wezwanie, by traktować wszystko, co się zdarza w życiu, jako coś przemijającego w obliczu ostatecznego spotkania z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„To także przestroga, by nie absolutyzować ani nieszczęść ani chwil szczęśliwych, by nie dręczyć się, wspominając chwile trudne, ani nie szukać życia wyłącznie wypełnionego pomyślnością. Ostatecznie człowiek powinien żyć według prawa Bożego, gdyż ani Bóg, ani Jego mądrość nie przemija’ – podkreślił hierarcha.

Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego zaapelował, by codziennie dać się kształtować treściom Bożego słowa, gdyż dzięki temu inaczej postrzega się świat i otaczającą nas wspólnotę, w której przyszło żyć. „Nie żyjemy tylko sami dla siebie, ale razem ze bliźnim dla miejsca, które zostało nam przez Boga zadane” – zaznaczył.

Z kolei przewodnicząca zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej Dorota Wiewióra przypomniała, że w tradycji żydowskiej Księgę Koheleta, która uchodzi za kwintesencję ludzkiej mądrości, odczytuje się w szabat przypadający w święto Sukkot – radosne święto plonów zakończonego roku.

„W kontekście tego święta Księgę tę należy odczytywać jako aprobatę Bożego planu wobec człowieka oraz zachętę od właściwego używania Bożych darów, jako nakaz pamiętania o Boga w dobrych i złych momentach życia, oraz jako pochwałę harmonii, która może przepełniać ludzką egzystencją” – mówiła przedstawicielka środowiska żydowskiego.

Reklama

Wśród około 30 osób uczestniczących w głośnej lekturze Księgi Koheleta znaleźli się Żydzi, katolicy, ewangelicy i prawosławni z Bielska-Białej i Śląska Cieszyńskiego. Oprócz biskupów oraz przewodniczącej bielskiej gminy żydowskiej, Biblię czytali m.in.: prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult, posługujący się alfabetem Braille'a Grzegorz Pająk, naczelnik wydziału prewencji bielskiej Komendy Miejskiej Policji, podinspektor Mariusz Kuliński, st. brygadier Adama Caputa – komendant bielskiej PSP czy były mistrz olimpijski w boksie Marian Kasprzyk.

Biblijną księgę czytali także: senator RP, samorządowiec, dziennikarz radiowy, pisarka, siostra zakonna, duchowny luterański, uczeń szkoły średniej, działacze społeczni i kościelni.

Fragmenty Biblii odczytały po czesku i słowacku Irena Liberdova z Miejskiej Biblioteki we Frydku Mistku oraz Katarina Susaliakowa, kierująca biblioteką w Żylinie. Fragmenty Księgi Koheleta odczytano po grecku i łacinie. Po hebrajsku fragment przeczytał historyk dr Jacek Proszyk, który żartował, że hebrajski, jakim się posługuje, ma mocny akcent bielski.

Każdy z lektorów otrzymał na pamiątkę żydowski przaśny chleb – macę. Lekturze towarzyszył pokaz slajdów z czytanymi testami.

Maratonowi towarzyszyła organizowana w Książnicy Beskidzkiej wystawa różnych wydań Biblii, pochodzących ze zbiorów bibliotecznych i prywatnych, a także wystawa pt. „Nie nasyci się oko patrzeniem ani ucho napełni słuchaniem” (Koh. 1,8) – na którą złożyły się zabytkowe modlitewniki ze zbiorów Gminy Wyznaniowej Żydowskiej oraz tytuły literatury żydowskiej.

Maratony biblijne organizują wspólnie Książnica Beskidzka i Radio „Anioł Beskidów”. Tegoroczny odbył się po raz siódmy. Dotąd odczytano Ewangelię według św. Łukasza, dwukrotnie - Ewangelię według św. Marka, fragmenty Dziejów Apostolskich, opisujące historię św. Pawła oraz początek Księgi Rodzaju, oraz List św. Pawła do Filipian.

Podziel się:

Oceń:

2015-01-17 07:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bieganie integruje rodziny

Marek Kamiński

Już po raz ósmy w kwietniowy, słoneczny weekend, Łódź zamieniła się w wielką trasę biegową

Więcej ...

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...