Reklama

Widziane z Brukseli

Widziane z Brukseli

Popatrzcie na Wschód

Biuro Prasowe prof. Mirosława Piotrowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tym apelem zakończył swoje wystąpienie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu arcybiskup Bagdadu Jean Benjamin Sleiman (karmelita bosy). Był on jednym z trzech specjalnych gości zaproszonych na seminarium zatytułowane „2000 lat chrześcijaństwa na Bliskim Wschodzie. Ich cierpienie. Ich przyszłość”. – Migracje, które wspiera Zachód, nie są rozwiązaniem – stwierdził nasz gość. Jego zdaniem, polityka Zachodu, także UE, względem chrześcijan na Bliskim Wschodzie była i jest błędna. W ciągu kilkudziesięciu lat liczba chrześcijan w tym regionie spadła z ok. 20 do poniżej 5 proc. Czy to jest już koniec Kościoła na Bliskim Wschodzie? – zastanawiali się zebrani. Takie przygnębiające dane podawał także inny zaproszony gość, dyrektor „Open Doors” we Francji Michael Wharton. O prześladowaniu Koptów mówił Anba Damian, biskup Ortodoksyjnego Kościoła Koptyjskiego Północnych Niemiec. Jak realnie pomóc chrześcijanom na Bliskim Wschodzie, zastanawiali się nie tylko paneliści, ale także licznie zebrani posłowie do Parlamentu Europejskiego i goście.

Najbardziej konkretny scenariusz nakreślił wspomniany arcybiskup Bagdadu, który żyje w tym regionie na co dzień. Słusznie stwierdził, że pierwszym krokiem powinno być przywrócenie państwowości na Bliskim Wschodzie; w krajach takich jak Irak, gdzie nie ma państwa, jego struktur, szerzą się bezprawie i gwałt. Przykro było słuchać, jak nasi bracia chrześcijanie zmuszani są siłą do przechodzenia na islam; tym, którzy nie chcą tego uczynić, zabierane są żony, a ich samych oraz ich dzieci się morduje. Nie dzieje się to w sposób chaotyczny – ci, którzy wyszli z więzień, stworzyli zorganizowane bandy. Konkluzja była taka, że Zachód musi zmienić swoją politykę względem Bliskiego Wschodu. – Nie bójcie się – przekonywał abp Sleiman – będziecie mieli i ropę, i gaz, i jedwab, ale trzeba zrobić to inaczej, tak aby nie cierpieli chrześcijanie. Spotkanie było poruszające i kształcące. Niektórzy z obecnych na sali polityków zauważyli, że pozytywnym sygnałem możliwych zmian jest to, iż konferencję zorganizowało trzech europosłów różnych narodowości i z różnych grup politycznych – z Niemiec, Austrii i Polski. To swoisty sojusz ponad politycznymi podziałami. Jako współorganizator spotkania miałem okazję przemówić i krótko je podsumować. Przypominałem więc, że Unia Europejska utworzona została przez Chrześcijańskich Demokratów, co obliguje ją nie tylko do eksponowania swoich chrześcijańskich korzeni, ale także do tego, aby strzec wartości chrześcijańskich i chrześcijan zarówno na kontynencie, jak i na całym świecie. W nawiązaniu do apelu, że Europa powinna obudzić się z letargu, wyraziłem nadzieję, że to nasze spotkanie jest być może pierwszą tego jaskółką, a bez wątpienia dowodem na to, iż wielu z nas nie godzi się na prześladowania chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Słowem – patrzymy na Wschód.

Mirosław Piotrowski, poseł do Parlamentu Europejskiego, www.piotrowski.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2018-03-21 09:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller w Przemyślu: to nie Bruksela ma nam dyktować kierunek

Monika Książek/Niedziela

- To nie Bruksela ma nam dyktować w jakim kierunku mamy iść, ale mamy wrócić do korzeni. Mamy wrócić do Rzymu, gdzie jest centrum chrześcijaństwa – powiedział kard. Gerhard Müller w prelekcji „Kapłaństwo w Kościele” wygłoszonej w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

Więcej ...

Polski rząd oburzony wypowiedziami biskupów Długosza i Meringa - demarche Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

2025-07-15 18:42

gov.pl

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej wręczył w dniu 15 lipca br. prał. Javierowi Domingo Fernándezowi Gonzálezowi, szefowi Protokołu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, demarche, w którym strona polska wyraża oburzenie wypowiedziami biskupów Antoniego Długosza oraz Wiesława Meringa - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie resortu opublikowano pełny tekst demarche, który jest reakcją na wypowiedzi wspomnianych hierarchów, odpowiednio z dnia 11 oraz 13 lipca. Wypowiedzi te - stwierdza polskie MSZ - "godzą w zapisy Konkordatu podpisanego 28 lipca 1993 r. między Stolicą Apostolską a RP". Demarche to oficjalna interwencja dyplomatyczna jednego państwa wobec drugiego.

Więcej ...

Prokuratura: prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza

2025-07-15 13:35

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda częściowo ułaskawił Roberta Bąkiewicza ws. naruszenia nietykalności aktywistki; prawo łaski dotyczy tylko kary ograniczenia wolności.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...