Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na ratunek strzemieszyckiej bazylice

Bazylika wpisuje się w szereg neogotyckich kościołów Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego

Stowarzyszenie Promocji Dzielnicy Strzemieszyce

Bazylika wpisuje się w szereg neogotyckich kościołów Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja sosnowiecka może poszczycić się czterema kościołami wyróżnionymi tytułem Bazyliki Mniejszej. Wśród nich najmłodszą jest bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Wybudowana w latach 1903-1910 świątynia posiada wyjątkową wartość artystyczną i historyczną. Wpisuje się ona w szereg monumentalnych neogotyckich kościołów zaprojektowanych w Zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim przez polskiego inżyniera i architekta Józefa Stefana Pomian-Pomianowskiego. W 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł tę świątynię do godności Bazyliki Mniejszej. Świątynie odznaczone tym tytułem w sposób szczególny związane są z Kościołem rzymskim i osobą następcy św. Piotra.

Dla mieszkańców Strzemieszyc Wielkich kościół parafialny stanowi znak wielkiego umiłowania wiary. Jest jednocześnie wymownym świadkiem historii życia tamtych ludzi i stanowi niewątpliwie widoczne materialne bogactwo regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Od pewnego czasu strzemieszycki kościół boryka się z poważnym problemem pogarszającego się stanu technicznego obiektu. Jak wynika z przeprowadzonych już oględzin i badań, świątynia wymaga podjęcia natychmiastowych działań polegających na ratowaniu sklepień, więźby dachowej i murów budowli. Na podstawie opinii rzeczoznawcy budowlanego dr. inż. Zbigniewa Pająka „korozja biologiczna drewna spowodowana uszkodzeniami przez owady i butwienie w zawilgoconych strefach”, „uszkodzenia sklepień wynikające z nieznacznych nierównomiernych osiadań fundamentów, odkształcenia termiczne murowej konstrukcji sklepień oraz nacisk słupów konstrukcji wsporczej wieży sygnaturki do żeber sklepienia” wydają się poważnym problemem, którego konsekwencją będzie większa inwestycja remontowa – opowiada proboszcz parafii ks. prał. Zbigniew Książek.

Istnieje zatem potrzeba pozyskania ogromnych środków dla ratowania sklepień, więźby dachowej oraz murów okazałej bazyliki. Prace te nie tylko zabezpieczą zabytkową substancję kościoła przed dalszymi postępującymi uszkodzeniami, ale uchronią zwiedzających i korzystających stale z obiektu przed niebezpieczeństwem. Planowane prace polegające na naprawie elewacji zachodniej (naprawa sterczyn, przypór, maswerków), sklepienia lewej nawy bocznej, pęknięć ścian wewnętrznych, więźby dachowej nad transeptem (m.in. przez wzmocnienie zastrzałów) to duże wyzwanie dla wiernych parafii.

Reklama

Troska o obiekty sakralne wpisane w krajobraz naszej narodowej tożsamości jest wyrazem szczególnego umiłowania historii i zachowania dziedzictwa kultury dla przyszłych pokoleń. Ks. prał. Zbigniew Książek wraz z parafianami podjęli się trudu zdobycia środków dla ratowania sklepień, więźby dachowej oraz murów okazałej bazyliki. Jest to trudne zadanie. Utrudnieniem jest także fakt, że świątynia nie jest wpisana do rejestru zabytków. Kościół jednak ma szansę na otrzymanie pieniędzy z samorządu wojewódzkiego, dotacji specjalnej ministra, funduszu kościelnego lub funduszy unijnych.

W apelu popartym przez pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka i prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazę stwierdzono, że „nie ulega wątpliwości, że strzemieszycka świątynia, sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, wielkie dzieło wybitnego architekta Józefa Pomian-Pomianowskiego jest jedną z najpiękniejszych świątyń południa kraju. Ratujmy dziedzictwo pokoleń, świadectwo wiary i polskości”. Niech zatem nie będzie nikomu obojętny los strzemieszyckiej bazyliki. Dzięki ludziom dobrej woli i zaangażowaniu wielu instytucji możliwe będzie uratowanie tego cennego obiektu na mapie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego, Diecezji Sosnowieckiej oraz Miasta i Gminy Dąbrowa Górnicza.

Podziel się:

Oceń:

2018-04-18 12:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzi miłośnicy katedry

Tegoroczna edycja konkursu była na bardzo wysokim poziomie

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Tegoroczna edycja konkursu była na bardzo wysokim poziomie

Rozstrzygnięto VIII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o bazylice katedralnej.

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?