Reklama

Polska

Abp Hoser: nie ma życia konsekrowanego bez cierpienia

razem.tv

Nie ma życia konsekrowanego bez cierpienia - podkreślił abp Henryk Hoser, przypominając, że poprzez Krzyż i Mekę Jezus Chrystus zbawił świat. Obchody Dnia Życia Konsekrowanego w diecezji warszawsko-praskiej rozpoczęły się nabożeństwem Liturgii Godzin w kościele Matki Bożej Loretańskiej. Następnie procesja wiernych przeszła do bazyliki katedralnej św. Michała Archanioła i św. Floriana, gdzie uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Henryk Hoser.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii biskup warszawsko-praski podkreślił, że podstawowym powołaniem osób konsekrowanych jest promieniować w świecie Chrystusowym światłem. – „Wy jesteście światłem świata. Nie może się ukryć miasto położone na górze” - uczył nas Jezus - przypomniał hierarcha.

Jako warunek urzeczywistnienia tej misji wskazał codzienną lekturę Bożego Słowa. - Kto nie jest w kontakcie ze Słowem Bożym, ten nie jest jednocześnie w kontakcie z Jezusem Chrystusem. Niech więc będzie ono źródłem naszego zachwytu i naszej radości. Niech odkrywanie coraz to nowego jego oblicza coraz bardziej nas uskrzydla i inspiruje - życzył abp Hoser.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podkreślił też konieczność ascezy. – Jezus ostrzegał nas: „Bacz, by światło, które jest w tobie, nie było ciemnością”. Zwracajmy zatem uwagę, na co patrzymy, co w nas wnika, czym się fascynujemy, czy jest to Boże spojrzenie na ten świat, na wydarzenia, na ludzi którzy nas otaczają – zaapelował kaznodzieja.

Nawiązując do etymologii słowa „konsekracja”, abp Hoser powiedział, że istotą powołania osób konsekrowanych jest całkowita przynależność do Boga. – To On nas uświęca oraz czyni zdolnymi do wiernego wypełnienia Jego woli i osiągnięcia doskonałości na wzór Jezusa Chrystusa. Syn Boży był bowiem najdoskonalszym wcielenie rad ewangelicznych. On sam był czysty, ubogi i posłuszny Ojcu aż do śmierci - podkreślił abp Hoser. Dodał, że „naszym powołaniem jako osób konsekrowanych jest za przykładem Jezusa Chrystusa stawać się Eucharystią, czyli Bożym Ciałem i Bożym Napojem”.

Nawiązując do nauczania Soboru Watykańskiego II. abp Hoser zwrócił również uwagę, że osoby konsekrowane poprzez wierność swojemu powołaniu przyczyniają się do przemiany tego świata, aby stawał się on coraz bardziej przeniknięty Bogiem.

- Trzy rady ewangeliczne, które ślubujemy: czystość, ubóstwo i posłuszeństwo są przeciwstawieniem trzech pożądliwości tego świata. Każdy grzech jest wykroczeniem przeciwko czystości, ponieważ zamula nasze serce, powodując ślepotę, która uniemożliwia zobaczenie Boga. Ślub czy przyrzeczenie ubóstwa jest przeciwstawieniem się pożądliwości oczu, która sprawia, że świat stając się okrutny i niesprawiedliwy. Posłuszeństwo zaś jest przeciwieństwem pychy żywota, czyli dominacji nad innymi, zazdrości, zawiści, a nawet nienawiści po to, żeby panować - tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

Przestrzegł też osoby konsekrowane przed próbami wyeliminowania ze swojego życia cierpienia. – Jesteśmy nie tylko znakiem Bożego Królestwa na ziemi, ale także znakiem sprzeciwu. Nie ma bowiem życia konsekrowanego bez cierpienia. - Posłuszeństwo mierzy się cierpieniem. Wierność mierzy się cierpieniem. Taka jest droga, którą ukazał na Jezus. Odrzucając zatem cierpienie, czy stając się nadwrażliwym na wszystkie niewygody, jakie przynosi życie i próbując uwić sobie wygodne gniazdko, odseparowując się tym samym od różnych cierpień tego świata - zdradzamy naszego Mistrza i Pana, który był „Cierpiącym Sługa Jahwe” – ostrzegł abp Hoser. I przypomniał, że Chrystus zbawił świat właśnie przez cierpienie. - Być może dla osoby konsekrowanej przyjęcie cierpienia w swoim życiu i niesienie go jako krzyża Jezusa Chrystusa będzie pierwszym wymiarem odwagi. Nie zapominajmy, że tak przeżywane cierpienie prowadzi do radości zmartwychwstania – podkreślił hierarcha.

W trakcie liturgii osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia.

Podziel się:

Oceń:

2015-02-03 08:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

1. rocznica śmierci abpa Henryka Hosera

Karol Porwich/Niedziela

„To był człowiek o niezwykłej kulturze osobistej, oczytany, interesujący się sztuką, polityką, bieżącymi sprawami, medycyną. Potrafił bardzo uważnie słychać, próbujący się wczuć w drugiego człowieka" - tak wspomina arcybiskupa Henryka Hosera ks. Zenon Hanas SAC, przełożony Prowincji Chrystusa Króla Księży i Braci Pallotynów. 13 sierpnia mija pierwsza rocznica śmierci abp. Henryka Hosera, pallotyna, ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej i wizytatora apostolskiego w Medjugorie.

Więcej ...

Łódź: Znamy zwycięzców XIX Mistrzostw Polski LSO w piłce nożnej!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?