Syria: islamiści uwolnili 19 chrześcijan w zamian za pieniądze
pb (KAI/AsiaNews) / Damaszek / KAI
Terroryści z Państwa Islamskiego uwolnili 19 spośród 220 asyryjskich chrześcijan, których w ubiegłym tygodniu uprowadzili w okolicach Tal Tamr w północno-wschodniej Syrii. Doszło do tego po zapłaceniu okupu w wysokości około 1700 dolarów od osoby. Negocjatorzy - działacze organizacji asyryjskich i lokalni przywódcy arabscy - podejmują starania o uwolnienie pozostałych 201 porwanych.
Według Osamy Edwarda, dyrektora Asyryjskiej Sieci Praw Człowieka, 19 wyznawców Chrystusa odzyskało wolność po wyroku „trybunału islamskiego”, który nakazał ich rodzinom zapłacenie dżizji - podatku pogłównego, nakładanego na innowierców. Koran zezwala muzułmanom na jego pobieranie od żydów i chrześcijan w zamian za „ochronę” i za to, że nie będą zmuszeni do przejścia na islam.
Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad co najmniej 10 wioskami w okolicy, zamieszkałymi przez chrześcijan.
Koronawirus powoduje, że Zachód zapomina o mieszkańcach Syrii, którzy po prawie dekadzie konfliktu nadal rozpaczliwie potrzebują wsparcia - twierdzi s. Annie Demerjian ze Zgromadzenia Jezusa i Maryi, która z narażeniem życia niesie im pilną pomoc. Powiedziała katolickiej organizacji charytatywnej Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International), że COVID-19 spowodował zatrzymanie procesu odbudowy kraju: „Syria jest jak ktoś, kto przeszedł poważną operację i musi się zregenerować, przejść rehabilitację, dojść do zdrowia i nagle nie ma na to czasu. Świat zaczął zapominać o Syrii i to jest bolesne”.
Żywy pomnik Jana Pawła II. 25 lat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
2025-07-16 09:26
Marcin Przeciszewski/KAI
Karolina Jaworska
Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”
Zamysł powołania fundacji, która byłaby „żywym pomnikiem” pontyfikatu Jana Pawła II, wcielającym w życie głoszone przez niego idee, zrodził się w trakcie przygotowań do papieskiej pielgrzymki w 1999 roku. Konkretnie - w gronie polityków i przedstawicieli świata biznesu, którzy powołali Komitet Honorowy Organizacji Wizyty Ojca Świętego, wspierający Komisję Sponsoringową Episkopatu Polski, działającą od grudnia 1998 r. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka. W tym roku Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia obchodzi 25-lecie działalności.
– To jest tajemnica wspólnoty. Duch Święty nie zabiera naszej wyjątkowości, tego, że jesteśmy inni. Ale On ją ożywia – mówił do oazowiczów bp Robert Chrząszcz.