Reklama

Aspekty

Zmieniać świat na lepszy

– Świąteczna Wrażliwość to kampania, której celem jest wsparcie osób potrzebujących lub aktualnych projektów realizowanych na terenie parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku. Narzędziem tu używanym jest opracowywany co roku list, audiobook czy też mail, który zawiera informacje o osobach, którym chcemy pomóc – mówi Marta Duśko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Kiedy i jak narodziła się Świąteczna Wrażliwość?

Marta Duśko: Kiedy pyta się ludzi pod koniec ich życia, czego najbardziej żałują, większość odpowiada: Tego, co mogliśmy zrobić, a nie zrobiliśmy. Wiem jedno, każdy z nas może i, moim zdaniem, powinien w miarę swoich możliwości zmieniać świat na lepszy. Czasami to niewiele kosztuje: dobre słowo, życzliwe spojrzenie, podanie pomocnej dłoni. Krótko mówiąc, udzielenie wsparcia tym, którzy go potrzebują. Daje to ogromną satysfakcję i poczucie, że życie ma sens, ponieważ możemy mieć wpływ na jego bieg. W myśl zmiany świata na lepsze w 2016 r. wymyśliliśmy z ks. Markiem Kidoniem kampanię Świąteczna Wrażliwość.

Na czym ona polega?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świąteczna Wrażliwość to kampania, której celem jest wsparcie osób potrzebujących lub aktualnych projektów realizowanych na terenie parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku. Narzędziem używanym w Świątecznej Wrażliwości jest opracowywany co roku list, audiobook czy też mail, który zawiera informacje o osobach, którym chcemy pomóc. W liście znajduje się opis sytuacji danej rodziny, wskazówki, czego ona potrzebuje oraz w jaki sposób można jej udzielić wsparcia. Nie trzeba też wskazywać konkretnego projektu, można po prostu wpłacić środki na konto parafii i wtedy my decydujemy, komu i jak udzielić pomocy w imieniu darczyńcy.

Czy możesz podać konkretny przykład pomocy udzielonej w ramach tej akcji?

Przykłady mogę wymieniać bardzo długo, jednak najbardziej w pamięci zapisała mi się historia p. Józefa. Od wielu lat jest poważnie chory, ponadto jest inwalidą (nie ma nogi) i porusza się na wózku inwalidzkim. Dzięki kampanii udało nam się kupić nowy wózek elektryczny oraz tradycyjny. Pan Józef otrzymał też protezę nogi i może poruszać się samodzielnie.

Do kiedy i jak można was wspierać? Działacie tylko „od święta” czy przez cały rok?

Listy wysyłamy w połowie listopada. Staramy się, aby pomoc została udzielona jeszcze przed świętami. Nie zawsze udaje się jednak zebrać pełną kwotę i zbiórka trwa cały rok. Tak samo z udzielaną pomocą. Bywały przypadki, że potrzebującą rodzinę wspieraliśmy przez cały rok. W tegorocznym liście zwracamy się z prośbą o wsparcie m.in. Marcina, który uległ wypadkowi, rehabilitacji Pawła, pomoc p. Krystynie opiekującej się niepełnosprawną córką, zbieramy na remont dachu kościoła w Nietkowie, wyposażenie wozu strażackiego OSP Czerwieńsk. Wszystkie te zbiórki ogłosiliśmy na portalu allages.pl i za jego pośrednictwem można wpłacać pieniądze. Tam też znajdują się szczegółowe informacje, na co dokładnie pieniądze są zbierane. W liście wskazujemy tak naprawdę zalążek problemów, z którymi spotykamy się na co dzień. Pieniądze można też wpłacać na nr konta parafii, który jest podany na stronie internetowej: parafiaczerwiensk.pl . Wówczas środki zostaną rozdysponowane według potrzeb.

Marta Duśko pochodzi z Czerwieńska. Obecnie zielonogórzanka. Od lat angażuje się w wolontariat, m.in. działa w Parafialnym Zespole Caritas w Czerwieńsku. Od trzech lat jest fundraiserem i pozyskuje środki dla organizacji pozarządowych.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-19 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Łódź: Mistrzowie Polski LSO z Łodzi!

2024-06-25 22:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?