Reklama

W wolnej chwili

Egzotyczne rośliny w domu

Niedziela Ogólnopolska 31/2020, str. 57

Adobe Stock

Latem możemy je uprawiać w ogrodzie, na balkonie lub tarasie, ale na zimę należy je przenieść do pomieszczenia, gdyż nie zniosą mrozu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niektórzy wkładają wiele trudu i wysiłku w uprawę egzotycznych roślin. Są to pamiątki przywiezione z wakacji, chęć podarowania sobie odrobiny luksusu albo amatorska pasja ogrodnicza – wyhodowanie rośliny z nasion egzotycznych owoców.

Takie rośliny najlepiej uprawiać w doniczkach lub pojemnikach – umożliwi to sprawne ich przeniesienie, gdy zaczną się chłody; niektórzy nazywają takie rośliny „przenośnymi”. Najczęściej w pojemnikach uprawia się rośliny egzotyczne pochodzące z obszarów Morza Śródziemnego, Ameryki Południowej, Dalekiego Wschodu czy Afryki. Pochodzenie rośliny jest ważne. Aby pielęgnacja się udała, należy zagwarantować jej warunki zbliżone do tych naturalnych w okresie wegetacji oraz w czasie zimowania. Jeżeli roślina rośnie w gruncie, ma nieograniczony wzrost korzeni wszerz i w głąb ziemi, może korzystać z substancji odżywczych oraz wody z dużej powierzchni gruntu. Część nadziemna przyzwyczaja się do warunków środowiskowych, w których została posadzona.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uprawa roślin w pojemnikach wymaga szczególnej pielęgnacji. Korzenie mają ograniczony wzrost, dlatego konieczne jest regularne podlewanie oraz nawożenie roślin. Bryła korzeniowa narażona jest na wahania temperatur, dlatego istotny jest wybór dobrej donicy, najlepiej ceramicznej, która lepiej izoluje przed zmiennymi temperaturami niż plastikowa.

Co najmniej dwa razy w ciągu roku roślina jest przenoszona w inne warunki środowiskowe, do których musi się przyzwyczaić. W wielu przypadkach na okres zimowania należy przyciąć część gałęzi z liśćmi, co jest kolejnym stresem dla roślin.

Rośliny egzotyczne często spotykane i uprawiane w naszym kraju:

Agapant – główną ozdobą są drobne fioletowe kwiaty zebrane w baldachy wzniesione nad liśćmi na długich szypułkach.

Agawa i aloes – sukulenty o mięsistych liściach, zazwyczaj tworzące rozetę.

Bugenwilla – największą ozdobą są jej liście przykwiatowe, najczęściej ciemnoczerwone, czerwone, pomarańczowe i fioletowe, które ochraniają mało dekoracyjne białe kwiaty.

Reklama

Datura (bieluń) – urzeka wiszącymi w dół dużymi kwiatami w kształcie trąbki, w kolorach białym, różowym i żółtawym.

Kamelia – drzewka o skórzastych liściach z pięknymi kwiatami przypominającymi róże.

Cytrusy – mandarynka, cytryna, pomarańcza – zachwycają owocami oraz cytrusowym zapachem.

Oleander – krzew o lancetowatych liściach oraz lejkowatych kwiatach zebranych w szczytowe kwiatostany. Należy pamiętać, że roślina jest trująca.

Męczennica – jej największą dekoracją są jednodniowe kwiaty przypominające koronę cierniową. Kwiaty – najczęściej barwne z przykoronkiem z nitkowatych tworów, z dużymi pręcikami i trójdzielnym znamieniem – wyrastają w kieszeniach liści.

Sundaville (mandevilla lub dipladenia) – wijące się pnącza o skórzastych liściach oraz pięciopłatkowych lejkowatych kwiatach w kolorze białym, różowym, czerwonym albo żółtym przez całe lato zdobią tarasy i balkony.

Palmy, sagowce, eukaliptusy, laur, banan, mirt, rozmaryn – główną ozdobą tych roślin są liście, które w ogrodach, na balkonach czy tarasach tworzą egzotyczny klimat.

Podziel się:

Oceń:

2020-07-28 08:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bożonarodzeniowe rośliny i ich tajemnice

BOŻENA SZTAJNER

Z okresem Adwentu i Bożego Narodzenia łączą się nie tylko gałęzie świerku, jodły czy sosny, ale też inne rośliny, które w tym czasie pojawiają się w naszych mieszkaniach. W dekoracyjne kompozycje chętnie wplatamy gałązki ostrokrzewu czy jemioły, w sklepach pojawiają się powszechnie znane jako „gwiazda betlejemska” poinsecje, ciemiernik czy zasuszone róże jerychońskie.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?