Reklama

Niedziela Łódzka

Czy Kościół jest dziś prześladowany?

Dzieci z Aleppo z jednym z ojców franciszkanów

Ks. Przemysław Szewczyk

Dzieci z Aleppo z jednym z ojców franciszkanów

Mogłoby się wydawać, że krwawe prześladowania chrześcijan to temat tylko historyczny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Dziejach Apostolskich św. Łukasz opisuje, z jakimi konsekwencjami musieli liczyć się chrześcijanie w I wieku. Byli prowadzeni przed sądy, wysuwano przeciwko nim fałszywe oskarżenia, byli więzieni, kamienowani, zabijani. Niektórzy myślą, że wraz z wolnością nadaną Kościołowi przez cesarza Konstantyna skończyły się te bolesne czasy i że tylko do IV wieku chrześcijanie byli prześladowani.

Dziś rzeczywiście nie jesteśmy już rzucani lwom na pożarcie. Są nowe sposoby prześladowań. Nienawiść do Jezusa i Jego Kościoła przecież wciąż popycha niektórych ludzi do wulgarnych ataków słownych, do zastraszania ludzi wierzących, a nawet do aktów wandalizmu i do morderstw.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Istotnie – jak zauważa św. Paweł Apostoł – „ciągle (…) jesteśmy wydawani na śmierć z powodu Jezusa, aby życie Jezusa objawiło się w naszym śmiertelnym ciele” (2 Kor 4,11). Z tego powodu od 2009 r. w drugą niedzielę listopada obchodzimy w Polsce Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym.

Reklama

Statystyki udostępnione przez organizację Open Doors pokazują ogromną skalę współczesnych prześladowań. Okazuje się, że życie ponad 260 milionów chrześcijan jest dzisiaj w niebezpieczeństwie z powodu wyznawanej przez nich wiary. Światowy Indeks Prześladowań alarmuje o zagrożeniu życia chrześcijan w aż 50 krajach. Na liście przodują: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia i Pakistan. W Korei Północnej za samo posiadanie Biblii można być zesłanym do obozu pracy, w którym więźniowie do końca życia są torturowani. Niezwykle trudna sytuacja jest także w Sudanie, gdzie niszczy się kościoły, aresztuje duchownych i zastrasza wiernych. Najbardziej ryzykują tam konwertyci z islamu, ponieważ za przyjęcie chrztu św. grozi im kara śmierci.

Światowy Indeks Prześladowań alarmuje o zagrożeniu życia chrześcijan w aż 50 krajach. Na liście przodują: Korea Północna, Afganistan, Somalia, Libia i Pakistan.

Podziel się cytatem

W historii naszej Ojczyzny też nie brakuje męczenników za wiarę. Niektórych bardzo dobrze pamiętamy, ponieważ żyli całkiem niedawno. Wielu jest także tzw. białych męczenników, którzy byli upokarzani z powodu swojej wiary, ale wytrwali, pozostali wierni Chrystusowi i Kościołowi. Tegoroczny Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym dla wielu z nas nabiera z pewnością nowego wymiaru, ponieważ wyraża się nie tylko przez modlitwę, ale także przez współodczuwanie.

Podziel się:

Oceń:

2020-11-04 10:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijanki i muzułmanki razem walczą z handlem kobietami

Zdjęcie poglądowe

Mikamatto/Foter/Creativ Commons Attribution 2.0 Generic (CC BY2.0)

Zdjęcie poglądowe

Proceder handlu żywym towarem znacząco przybiera na sile w krajach basenu Morze Śródziemnego. Aby postawić mu tamę, powstał nowy program pomocy „Źródła nadziei”, realizowany wspólnie przez chrześcijanki i muzułmanki. Jest to kolejna akcja prowadzona w ramach ogólnoświatowej międzyzakonnej sieci „Talitha Kum”.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli