Reklama

Komentarze

Opóźniana publikacja

Adobe.Stock

Rząd zapowiedział, że opublikuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji eugenicznej, gdy otrzyma uzasadnienie do wyroku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według ustaleń tygodnika Niedziela, sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni skończyć prace nad uzasadnieniem wyroku w pierwszych tygodniach grudnia. Zgodnie z zapowiedzią rządu wraz z publikacją uzasadnienia wyroku z 22 października w Dzienniku Ustaw zostanie także opublikowane orzeczenie o niezgodności aborcji eugenicznej z Konstytucją RP. Wraz z tą publikacją aborcja dzieci, u których istnieje podejrzenie występowania choroby i niepełnosprawności, przestanie być legalna.

Zostanie opublikowany...

Publikacja orzeczenia TK była pierwotnie zaplanowana na 2 listopada. Niestety, tak się nie stało. Pytania o przyczyny braku publikacji zostały wysłane do Rządowego Centrum Legislacji. „Rząd chce, aby ustawodawca zdążył dokonać takich zmian przepisów, by nie było próżni prawnej wynikającej z opublikowanego wcześniej wyroku Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w odpowiedzi. Tygodnik Niedziela wysłał pytania w tej sprawie także do rzecznika rządu ministra Piotra Müllera. – Rada Ministrów wyraża przekonanie, że orzeczenie (...) powinno zostać opublikowane niezwłocznie po ogłoszeniu przez TK uzasadnienia. Wyrok zostanie opublikowany w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej, zaś jego uzasadnienie, tego samego dnia – w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski– tłumaczy minister. – Publikacja wyroku wraz z uzasadnieniem pozwoli na inimalizację wątpliwości obywateli dotyczących motywów oraz skutków prawnych orzeczenia, co jest szczególnie istotne w tak ważnej społecznie sprawie, w czasach stanu epidemii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jednoznaczne uzasadnienie

Oczywiście, ta decyzja o wstrzymywaniu publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw jest błędna i nie ma żadnego uzasadnienia prawnego. Jest także szkodliwa ze względu na nastroje społeczne, bo psuje dobry konstytucyjny obyczaj. Niemniej jednak Kancelaria Premiera jednoznacznie dała do zrozumienia, że politycy wstrzymują publikację orzeczenia, bo czekają na jego uzasadnienie. Kiedy zatem należy się go spodziewać?

Reklama

Zwykle przygotowanie uzasadnienia trwa w TK około miesiąca. Przy bardzo ważnych orzeczeniach może się to wydłużyć o tydzień albo dwa. Tym razem drobną techniczną przeszkodą był inny tryb pracy w czasie pandemii COVID-19 oraz zwykłe zdarzenia losowe, które spowodowały kilkudniowy przestój.

Według ustaleń Niedzieli, prace nad uzasadnieniem są finalizowane i jego publikacja to raczej kwestia dni, a nie kilku tygodni. W uzasadnieniu nie będzie żadnych tzw. furtek, o których wspominali w swoich wypowiedziach niektórzy politycy. Nie powinno być więc spekulacji na temat nowej przesłanki eugenicznej z powodu wad letalnych. Pisemne uzasadnienie jak zwykle będzie dłuższe i bardziej rozbudowane, ale całkowicie zbieżne z uzasadnieniem ustnym, które zostało wygłoszone 22 października. – Inne po prostu być nie może – wyjaśnia nasz rozmówca.

Bezprawna rezolucja

Wszelkiego rodzaju redefiniowanie orzeczenia TK przez polityków jest bezsensowne, tak jak bezprawna jest rezolucja Parlamentu Europejskiego ws. aborcji w Polsce. Prezes TK Julia Przyłębska powiedziała: – Rezolucja Parlamentu Europejskiego stanowi bezprecedensową próbę ingerowania w wewnętrzne i nieobjęte traktatami europejskimi zagadnienia ustrojowe Rzeczypospolitej Polskiej. Posłowie PE swoim działaniem wkraczają w obszar niezależności Trybunału Konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej, co stanowi naruszenie trójpodziału władzy, a więc fundamentów demokracji, i nie znajduje żadnego usprawiedliwienia.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-12-09 10:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stanowisko Parlamentarnego Zespołu na rzecz Życia i Rodziny

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Artur Stelmasiak

Czerwone wstążki na ogrodzeniu Trybunału Konstytucyjnego symbolizujące ofiary aborcji eugenicznej.

Dokładnie rok temu 22 października 2020 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczenie przerwania ciąży ze względu na upośledzenie płodu albo choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami prawnej ochrony życia oraz nienaruszalności godności człowieka. Dzięki temu, przez ten czas udało się uratować wiele istnień ludzkich. Stąd wyrok Trybunału Konstytucyjnego to istotny krok w stronę pełnego uwzględnienia aksjologii ustawy zasadniczej w obszarze troski o życie.

Więcej ...

Słowo Jezusa i Jego przykazania są miłością

2024-04-15 13:22

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 15, 9-11.

Więcej ...

Spotkanie przyjaciół

2024-05-02 09:15

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

– Razem ze Wspólnotą seminaryjną dziękuję wam moi drodzy za ogromną życzliwość. „Dzień otwartej furty” jest znakiem tej wdzięczności – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst