Reklama

Aspekty

Pomnikowe zdjęcia

Kołem napędowym konkursu są ks. kan. Władysław Tasior i Elżbieta Nowicka

Ks. Adrian Put/Niedziela

Kołem napędowym konkursu są ks. kan. Władysław Tasior i Elżbieta Nowicka

Jednym z najwspanialszych zabytków województwa lubuskiego jest zespół dawnego opactwa Kanoników Regularnych Reguły Świętego Augustyna przy pl. Klasztornym w Żaganiu. Przed 10 laty postanowieniem prezydenta RP obiekt otrzymał status Pomnika Historii. Z tej okazji ogłoszono konkurs, który ma pomóc rozpropagować zabytek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żagański Pomnik Historii to obiekt składający się z kościoła, dawnego klasztoru, konwiktu oraz spichlerza klasztornego. Od lat trwają prace remontowe, ale w ostatnim okresie znacznie przyspieszyły. Gołym okiem widać poważne zmiany. Jednak to, co szczególnie wyróżnia obiekt, to wartość artystyczna i historia. Jego początki nierozerwalnie wiążą się z zakonnikami, którzy przybyli do miasta w 1284 r. z niedalekiego Nowogrodu Bobrzańskiego. Sprowadził ich książę głogowski Przemko. Brat Przemka, Konrad w 1299 r. przekazał zakonnikom swój zamek na tymczasową siedzibę klasztoru. Zakonnicy rozbudowali go, tworząc gotycki kompleks budowli klasztornych.

Idea

– Z okazji 10. rocznicy ogłoszenia naszego klasztoru Pomnikiem Historii zainicjowaliśmy konkurs fotograficzny pod nazwą „Żagański Pomnik Historii w obiektywie”. Jego organizatorem są: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Zielonej Górze, parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żaganiu i burmistrz Miasta Żagań, a partnerem konkursu jest Akcja Katolicka przy parafii Wniebowzięcia Matki Bożej w Żaganiu – wyjaśnił ks. kan. Władysław Tasior, proboszcz ostatniej z wymienionych parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Celem naszego konkursu jest wykonanie fotografii obiektu i przez to rozpropagowanie tego miejsca zarówno w naszej diecezji, jak i w całej Polsce, a także poza jej granicami. Konkurs już został ogłoszony, bo trwa od 18 kwietnia do 31 sierpnia. Zdjęcia zgłaszane do konkursu nie mogą być wykonane przed 18 kwietnia – dodał ks. Tasior.

Okoliczności

Konkurs został ogłoszony przy okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków. – To znakomita okazja, aby przypomnieć Państwu o jednym z najcenniejszych zabytków naszego regionu, który przed 10 laty decyzją Prezydenta RP uznany został za Pomnik Historii – o zespole poaugustiańskim w Żaganiu. Z tej okazji, przy współpracy z parafią Wniebowzięcia NMP w Żaganiu i burmistrzem Żagania, organizujemy konkurs fotograficzny. Chcemy upamiętnić tę ważną rocznicę i zachęcić Państwa do zwiedzania zabytku, a także jego fotografowania z różnych ujęć, tak aby wydobyć na światło dzienne to, co autorom zdjęć wyda się godne szczególnej uwagi. Gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie – napisała na stronie urzędu Barbara Bielinis-Kopeć, lubuska wojewódzka konserwator zabytków.

Reklama

Wsparcie

W organizacji konkursu księdza proboszcza wspiera Elżbieta Nowicka z Akcji Katolickiej w Żaganiu. – Bardzo mi zależy na tym, by w konkursie wzięła udział jak największa liczba osób. Klasztor jest tak ciekawym obiektem, że będzie wiele okazji do zrobienia dobrych zdjęć – powiedziała.

Dzięki życzliwości księdza proboszcza w konkurs będzie mogła się także zaangażować nasza redakcja. Nie będziemy robili zdjęć obiektowi, ale przygotujemy nagrody rzeczowe dla zwycięzców konkursu. W ten sposób, a także pisząc o dawnym opactwie na naszych łamach, chcemy przyłączyć się do akcji rozpropagowania żagańskiego „Pomnika Historii”.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-05 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Perełka ma 350 lat

Drewniany kościół w Gogołowie

Archiwum parafii w Gogołowie

Drewniany kościół w Gogołowie

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024