Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Święci nam pokazują, jaki jest Bóg

Modlitwie przewodniczył ks. prof. Sławomir Nowosad

Joanna Ferens

Modlitwie przewodniczył ks. prof. Sławomir Nowosad

Biłgorajska społeczność dziękowała za nowego błogosławionego, który będąc biskupem lubelskim często odwiedzał tę ziemię.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Błogosławiony Stefan Wyszyński, w latach 1946-48 był biskupem lubelskim i w tym okresie często odwiedzał ziemię biłgorajską, gościł m. in. w gminie Łukowa, gdzie odwiedził cmentarz w Osuchach. Od 1948 r. był arcybiskupem Gniezna i Warszawy oraz Prymasem Polski, a od 1953 r. kardynałem.

Podczas biłgorajskich uroczystości Mszę św. sprawował i wygłosił Słowo Boże ks. prof. Sławomir Nowosad, który w homilii zwrócił szczególną uwagę na wartość i znaczenie beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Czackiej, podkreślając, jak wiele nauki płynie z tego wydarzenia dla każdego Polaka. Podczas Eucharystii została również poświęcona okolicznościowa stuła z wizerunkiem kard. Wyszyńskiego. Ponadto młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotowała specjalnie na tę okoliczność karteczki ze słowami i nauką Prymasa Tysiąclecia, które można było zabrać ze sobą i jeszcze lepiej poznać postać i nauczanie tego wielkiego Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Człowiek przesycony Bogiem

W rozmowie ks. prof. Sławomir Nowosad wyjaśniał, iż święci i błogosławieni przede wszystkim prowadzą nas do Boga i uczą nas świętości: – Święci nam pokazują, jaki jest Bóg. Papież Benedykt XVI kiedyś powiedział, że święci nam interpretują Boga i jak patrzymy na świętych to lepiej poznajemy i bardziej, mocniej wierzymy w Boga. I jeśli Kościół wynosi kogoś na ołtarze, to chce nam przybliżyć prawdę o Bogu. I ostatecznie zawsze chodzi o samego Boga, a nie o świętego. O świętego o tyle, na ile on swoją osobą, swoja wiarą i życiem Boga nam ukazuje. Jeśli, jak mamy takie przekonanie w Polsce i nie tylko, że Prymas Wyszyński był takim Bożym człowiekiem, przesyconym Bogiem, to trzeba go pokazać, abyśmy się na jego przykładzie nauczyli, jak żyć Bogiem i po Bożemu, gdyż w naszym życiu wszystko się ostatecznie do tego sprowadza, aby człowiek wierzył w Boga i żył z wiary. A kard. Wyszyński był takim człowiekiem, wierzył i żył wiarą w Boga, czego świadectwo dał całym swoim życiem, od młodości, od Lublina i KUL-u po prymasostwo i niezłomność wiary i patriotyzmu – zaznaczał.

Reklama

Oddał swoje życie Bogu

Po Mszy św. została uroczyście poświęcona figura kard. Wyszyńskiego, która stanęła na placu przed kościołem. Prymas Tysiąclecia to wielki człowiek i jego pomnik musiał znaleźć się w naszej parafii – zaznaczał w rozmowie ks. prałat Józef Flis: – Błogosławiony Prymas Wyszyński to człowiek, który dzięki swojemu zawierzeniu Bogu i Matce Najświętszej przeprowadził Polskę przez ten nieludzki system komunistyczny i tutaj w parafii św. Jana Pawła II w Biłgoraju nie mogło zabraknąć jego osoby w figurze. Aby podkreślić to wielkie wydarzenie jego beatyfikacji, to postaraliśmy się o ten piękny pomnik. Na cokole umieściliśmy jego wielkie dzieło, jakim są Śluby Jasnogórskie – śluby zawierzenia naszego narodu Matce Bożej Królowej Polski, a przez nią Bogu. Prymas Tysiąclecia to wielki człowiek zawierzenia i tego zawierzenia i ufności on nas pięknie uczy i uczyć będzie już zawsze. To także wielki, święty człowiek, wzór do naśladowania i postawiliśmy ten pomnik, aby o nim przypominać i uczyć się od niego takiej postawy zawierzenia, aby oddawać każdego dnia swoje życie Bogu i Matce Najświętszej, gdyż wtedy wszystko jest możliwe do zrobienia – wyjaśniał.

Godny wzór i piękny człowiek

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego to wielkie i wzruszające wydarzenie dla naszego kraju – podkreślał Tomasz Zych. – Prymas Wyszyński jest dla mnie wzorem człowieka Kościoła i przede wszystkim człowieka, który mimo swojej wielkiej osobowości i pełnienia jednaj z najważniejszych ról w Kościele, nadal pozostał pięknym i wyjątkowym człowiekiem. Myślę, że jest on bliski każdemu z nas, wiemy, że w tych trudnych czasach starał się pomagać Kościołowi, ale i każdemu człowiekowi, który o tę pomoc go prosił. Był biskupem lubelskim, przebywał często na naszych terenach, więc tym bardziej jest to dla mnie taka osoba wyjątkowa. Jest dla mnie wielkim przykładem, jak się zachowywać w życiu, jak się zawierzać Maryi, a to ważne dla każdego, kto chce być blisko Jezusa i Kościoła, blisko tego wszystkiego, na czym powinno nam najbardziej zależeć na drodze do wieczności – tłumaczył.

Reklama

Prawdziwy Polak i patriota

Chcę żyć tak, jak nasz Prymas i zawierzać swoje życie Maryi – tłumaczyła Genowefa Nizio: – Kardynał Wyszyński był prawdziwym Polakiem i patriotą, dlatego walczył o prawa do życia i prawa dla rodziny. Dzisiaj możemy się na nim wzorować i żyć według nauki, którą Bóg nam przekazał przez jego osobę. Już zawsze będzie on dla nas wzorem do naśladowania, że będziemy każdego dnia żyć jego nauką i tym, co nam zostawił w życiu osobistym, rodzinnym, wspólnotowym i parafialnym. Dla mnie jest on bardzo ważną postacią, chciałabym go naśladować i też zawierzyć się Matce Bożej, aby dalej prowadziła moje życie, by każdego dnia stawało się ono dążeniem do świętości – powiedziała.

Dodatkowo parafia św. Jana Pawła II, Fundacja Gaudium et Spes oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego przygotowali wystawę poświęconą Wielkiemu Polakowi i Mężowi Stanu Prymasowi Tysiąclecia Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu pn. „Per Mariam – Soli Deo”. 12 września została ona oficjalnie otwarta dla zwiedzających.

Poznać Kardynała

Chcemy jeszcze bardziej przybliżyć postać błogosławionego kardynała – tłumaczył ks. Krystian Bordzań. – Teksty na planszach zaczerpnięto z nauczania św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Na każdej z plansz znajduje się po kilka fotografii zarówno znanych jak i wcześniej niepublikowanych. Pochodzą one przede wszystkim z bogatego archiwum Instytutu Prymasowskiego. Wystawa pokazuje prymasa jako wielkiego Polaka, męża stanu, pasterza, przyjaciela papieży, człowieka wolnego, niewolnika Matki Bożej, więźnia, obrońcę życia. To są hasła, ale one są po to, byśmy mogli w tych motywach przyswoić sobie, kim był i kim wciąż jest Prymas Tysiąclecia – zwłaszcza teraz, kiedy jest błogosławionym, odsłaniając i poznając to jego wielkie dziedzictwo. Celem wystawy jest przede wszystkim ukazanie człowieka świętego, jego drogi zawierzenia Maryi – tłumaczył. Wystawę, która znajduje się na placu kościelnym można oglądać do 15 października.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-28 11:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziękczynienie za beatyfikację

Obraz jest darem wspólnoty Żywego Różańca

Ks. Marcin Miczkuła

Obraz jest darem wspólnoty Żywego Różańca

Szczególne modlitwy odbyły się w dekanacie wolińskim w miejscach, które przed niemal 70 laty uświęcił swoją obecnością Prymas Tysiąclecia.

Więcej ...

Matko Bolesna w Staniątkach biednych, módl się za nami...

2024-05-07 20:50

Jarosław Tarnowski

Możemy dziś powiedzieć, że Matka Boża Bolesna ukochała ziemią krakowską.

Więcej ...

Wielka majowa promocja Festiwalu Biegowego! U Ambasadorów jeszcze taniej

2024-05-08 13:13

Festiwal Biegowy

Taka promocja nie zdarza się często! Festiwal Biegowy zadbał o prawdziwy cenowy zawrót głowy na początku maja! Rejestracja na wybrane dystanse jest teraz dużo tańsza. Jeszcze bardziej możecie skorzystać zapisując się u Ambasadorów wydarzenia. Wobec tego wszystkiego nie można przejść obojętnie!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...