Reklama

Europa

Jak wyleczyć Europę?

Niedziela Ogólnopolska 44/2021, str. 22

Adobe.Stock

W Watykanie odbyło się spotkanie przywódców politycznych i ekspertów przed szczytem G20.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudniowa konferencja Healing Patient Europe, która została zorganizowana na Watykanie przez Papieską Akademię Nauk Społecznych, Stowarzyszenie Pacjent Europa oraz Centrum Myśli Jana Pawła II, zgromadziła w dniach 7-8 października światowych liderów nauki i polityki. Filozofów, teologów, ekonomistów, analityków, przedstawicieli ruchów zawodowych i ekologicznych. W pięciu sesjach panelowych dyskutowano na tematy związane z kryzysem ekonomicznym, ekologicznym i zdrowotnym oraz ze skutkami, które dzisiaj, w czasie pandemicznym, ponoszą obywatele Europy i świata. Debata toczyła się wokół pytań: jak bronić godność ludzką i prawa człowieka w czasie pandemii i kryzysów klimatycznych? Czy bezpośrednia pomoc finansowa dla obywateli może uzdrowić Europę i zażegnać kryzys zdrowotny, ekonomiczny i polityczny? Jak sprawić, by ożywienie gospodarcze i zielona transformacja w Europie były sprawiedliwe? Dlaczego świat potrzebuje ogólnodostępnej szczepionki i opieki zdrowotnej?

Reklama

– Pierwsze wnioski płynące ze spotkania – jak informuje dr hab. Dominika Żukowska-Gardzińska z Centrum Myśli Jana Pawła II – łączy przekonanie, że w celu ochrony godności osoby konieczne są działania podejmowane systemowo na różnych poziomach aktywności społeczeństwa. Najważniejsze przesłanie to przekonanie europejskich decydentów, że nie musimy i nie możemy normalizować kryzysu. Innowacyjność, o której tyle się mówi, także w kontekście produkcji szczepionek i narzędzi zapobiegania skutkom pandemii, powinna dotyczyć również życia wspólnotowego. Potrzebujemy renesansu w myśleniu o wspólnocie. Odnowy wymaga także etos pracy. On kształtuje człowieka, a nie tylko zabezpiecza wartości utylitarne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Obecny na konferencji prof. Rocco Buttiglione, reprezentujący Papieską Akademię Nauk Społecznych – kontynuuje dr Żukowska-Gardzińska – silnie akcentował, że ruchy oddolne, spontaniczna aktywizacja obywateli nie mogą się opierać na irracjonalności, ale powinny bazować na racjonalności wypływającej z dialogicznego łączenia interdyscyplinarnych głosów. Ekonomista prof. Stefano Zamagni podkreślił natomiast, że potrzebujemy kompromisu między indywidualnymi wartościami, które promuje współczesna kultura, a dobrem wspólnym, rozumianym jako mądry pomost między wartością a jakością życia człowieka i wspólnoty. Uczestniczka konferencji puentuje: – Podczas debaty starano się przenieść na wymiar praktyczny takie pojęcia jak solidarność i wyobraźnia miłosierdzia. I wobec takiej perspektywy podjęto wątki: zniesienia patentów, dostępności szczepień i roli kapitału w procesie minimalizowania kryzysu; negatywnych skutków zielonej transformacji; zbyt dużych przy obecnych możliwościach komunikacyjnych i logistycznych różnic w radzeniu sobie z pandemią w krajach globalnego południa; ochrony pracowników nie tylko pod kątem prawa do pracy i płacy, ale także ich stabilności i trwałości; godnych warunków funkcjonowania w czasie wolnym; bardziej skutecznej opieki medycznej w kontekście chorób innych niż powikłania po COVID-19.

W konferencji wzięli udział m.in.: David Sassoli – przewodniczący Parlamentu Europejskiego IX kadencji, La´szlo´ Andor – węgierski ekonomista, Johannes Hahn – austriacki polityk, Nisreen Alwan – brytyjsko-iracka badaczka zdrowia publicznego, Philippe Lamberts – belgijski polityk, Aleksander Temkin – działacz społeczny i filozof.

Wnioski z konferencji zostaną przekazane podczas obrad przywódców szczytu G20, którego gospodarzem w tym roku są Włochy.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-26 12:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trzy procent w Europie

Wojciech Dudkiewicz

Turcja, leżąca częściowo w Europie i częściowo w Azji, ma do naszego kontynentu coraz dalej. A powodów większego oddalenia jest niemało

Więcej ...

Prezes PZPN wybrał już selekcjonera reprezentacji - informują media

2025-07-06 19:56
Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej

Łączy nas piłka/PZPN

Reprezentacja Polski w Piłce Nożnej

Prezes PZPN Cezary Kulesza wybrał już selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Polski - informują media. Jak przekazało Radio Zet, trwa ustalanie warunków i wkrótce ma zostać wydany komunikat w sprawie następcy Michała Probierza. Dokładna data nie jest znana.

Więcej ...

Siostry zakonne: chodzimy do więzienia, żeby dać kobietom nadzieję

2025-07-07 12:11

Vatican Media

Wspierają kobiety odbywające karę więzienia – nie tylko duchowo, ale i bardzo konkretnie, życiowo. Mowa o Siostrach Pasterkach od Opatrzności Bożej, które podpisały porozumienie o współpracy z Zakładem Karnym w Krzywańcu w Polsce. „Nasze wejście do więzienia ma ten dokładnie cel, żeby dać kobietom nadzieję” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News siostra Krzysztofa Kujawska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Wiadomości

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...