Rosja: Cerkiew „sakralizuje” zwycięstwo ZSRR nad Hitlerem
RV / Moskwa / KAI
WIKIPEDIA
„Kościół prawosławny świadczy o tym, że zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami było cudem Bożym” – oświadczył rosyjski patriarcha Cyryl podczas liturgii upamiętniającej 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Dodał, że w 1945 r. zwycięstwo nieprzypadkowo wypadło w dniu, kiedy Cerkiew świętowała Wielkanoc i wspomnienie św. Jerzego Zwycięzcy. „Wydawało się, że naród już całkowicie stracił wiarę w Boga, ale jak tylko rozbrzmiały straszne grzmoty wojny od razu w sercach ludzi zmartwychwstała prawosławna wiara” – stwierdził patriarcha.
Podobne myśli wyraził w swoim rocznicowym artykule jeden z ważniejszych przedstawicieli Patriarchatu Moskiewskiego protojerej Wsiewłod Czaplin: „Prawosławie stało się decydującym czynnikiem w zwycięstwie nad faszyzmem, a politrucy przed walką częściej robili znak krzyża, niż wzywali imię Stalina”.
Według Lwa Gudkowa, dyrektora niezależnego od Kremla centrum badań społecznych Levada, takie wypowiedzi rosyjskich hierarchów są elementem szerszej kampanii. Poprzez nadanie religijnego charakteru zwycięstwu ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami, ma ona pomóc Putinowi w tworzeniu nowej ideologii narodowej. Równocześnie milczeniem pomija się prawdę o tym, że ta sama władza radziecka w przededniu wojny doprowadziła do prawie całkowitego zniszczenia Cerkiew mordując tysiącami prawosławne duchowieństwo i świeckich.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i premier Ewy Kopacz na Westerplatte odbyły się uroczystości 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Abp Sławoj Leszek Głódź podkreślił, że na Westerplatte przyprowadziła nas potrzeba pamięci, wdzięczności i modlitwy.
Rozpoczynamy nowennę w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli
2025-05-03 18:21
KEP
Episkopat Flickr
Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.