Reklama

Wiadomości

Przepis o klauzuli sumienia niezgodny z konstytucją

YouTube.com

„Przepis zawierjący klauzulę sumienia ogranicza wolność pracownika ochrony zdrowia, ogranicza prawo do postępowania zgodnie z własnym sumieniem” – mówił prof. Andrzej Zoll postulując zmiany prawa ze względu na jego niekonstytucyjność. Podczas konferencji „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”, która odbyła się dziś w Krakowie, wybitny konstytucjonalista wygłosił referat o klauzulach sumienia występujących w polskim ustawodawstwie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W polskim prawie zapisy o klauzuli sumienia występują w ustawie o zawodzie lekarza i lekarza dentysty (art. 39) oraz w ustawie o zawodach pielęgniarki i położnej (art. 12). „Klauzula sumienia i zapisy z ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty ograniczają prawo podstawowe człowieka, jakim jest wolność sumienia – mówił prof. Andrzej Zoll. – Ograniczenie prawa podstawowego powinno być bardzo precyzyjne, a tam nie mamy tej precyzji. Jeśli ustawa mówi, że klauzula sumienia jest wyłączona, jeżeli są „inne wypadki” wymagające niezwłocznego działania, to jest to nieokreślone precyzyjnie – te „inne wypadki” mogą być bardzo różnorodne. Z tego powodu, z tej niedookreśloności ograniczenia klauzuli sumienia wynika moim zdaniem niekonstytucyjność tego przepisu” – wyjaśniał prawnik.

Prof. Zoll przypomniał, że Naczelna Rada Lekarska zaskarżyła ten przepis do Trybunału Konstytucyjnego i pewnie niebawem sędziowie na ten temat się wypowiedzą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawnik wskazał jeszcze jeden problem wynikający z zapisu o klauzuli sumienia w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Lekarz powołujący się na klauzulę sumienia ma obowiązek wskazania lekarza albo placówki medycznej, w której może być przeprowadzony zabieg sprzeczny z sumieniem lekarza, który odmawia jego wykonania.

„Lekarz jest zmuszany do współdziałania w czynie, który zgodnie ze swoim sumieniem uznaje za niegodziwy. Uważam, że przepis ten, jako niezgodny z konstytucją, powinien ulec zmianie” – mówił prof. Zoll.

Zdaniem prawnika, lekarz nie może – powołując się na klauzulę sumienia – odmówić ciężarnej kobiecie informacji o stanie zdrowia jej samej, jak i nienarodzonego dziecka a także wystawienia stosownego zaświadczenia. „Lekarz ma prawo do stwierdzenia, że stan zdrowia dopuszcza przerwanie ciąży. To kobieta będzie podejmować dalsze decyzje, nie mogą one obciążać sumienia lekarza” – mówił prof. Zoll.

Reklama

Profesor podkreślił, że problem nie ogranicza się wyłącznie do kwestii związanych z przypadkami legalnie przeprowadzonej aborcji. Konflikt sumienia występuje także m.in. w przypadku stosowania pozaustrojowego zapłodnienia, postępowań medycznych prowadzących do zmiany płci czy wystawiania recept na środki antykoncepcyjne i wczesnoporonne. Dopuszczenie do legalnej sprzedaży tych ostatnich zdaniem prof. Zolla jest ominięciem ustawy chroniącej płód z 1993 roku. „Te środki powinny być niedopuszczalne” – mówi były prezes Trybunału Konstytucyjnego.

Prof. Andrzej Zoll referat o charakterze prawnym występujących w polskim ustawodawstwie klauzul sumienia wygłosił w ramach konferencja „Polska, Europa: o miejsce dla klauzuli sumienia”, która odbyła się 22 maja w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2015-05-22 18:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co to za formuła „zgodnie z prawem”?!

Marcin Żeglińśki

Więcej ...

Trzecia tajemnica fatimska

Niedziela Ogólnopolska 36/2000

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

Archiwum sanktuarium w Fatimie

Dzieci fatimskie, którym objawiła się Matka Boża – Hiacynta, Łucja i Franciszek

26 czerwca 2000 r. papież Jan Paweł II ujawnił treść trzeciej tajemnicy fatimskiej. W tym temacie z abp. Tarcisio Bertone SDB - ówczesnym sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary - rozmawiał Włodzimierz Rędzioch.

Więcej ...

Papież do Polaków: dbajcie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży!

2024-06-26 10:02

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Do szczególnej dbałości o dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia narkomanią zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Brał w niej między innymi udział metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski, a także zwierzchnik Kościoła katolickiego obrządku bizantyjsko-białoruskiego na Białorusi, archimandryta Jan Sergiusz Gajek MIC.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?