Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Błogosławiona cząstka

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Juliusz Samborski

Procesji przewodniczył bp Henryk Wejman

Cała Polska z wielką godnością doczekała się we wrześniu ub. roku beatyfikacji dwóch wielkich postaci: Prymasa Tysiąclecia oraz m. Elżbiety Róży Czackiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Owocem tego wydarzenia było utworzenie w Kobylance pierwszego w Polsce sanktuarium bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, a także uroczyste wprowadzenie do bazyliki św. Jana Chrzciciela w Szczecinie jego relikwii. W pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Prymasa Tysiąclecia, w tej jakże ważnej historycznie świątyni, pojawiły się również relikwie bł. m. Elżbiety Róży Czackiej.

Apostołka Niewidomych

Reklama

Róża Maria Czacka urodziła się 22 października 1876 r. w Białej Cerkwi na Ukrainie jako szóste z siedmiorga dzieci. Z domu rodzinnego wyniosła głęboką wiarę oraz wszechstronne wykształcenie. Od dzieciństwa miała problemy ze wzrokiem, który całkowicie utraciła w wyniku wypadku, w wieku 22 lat. Dzięki żarliwej wierze nie załamała się, ale przyjęła to wydarzenie jako znak osobistego powołania. Postanowiła poświęcić się sprawie ociemniałych, których sytuacja w tamtych czasach była wyjątkowo trudna. Nauczyła się alfabetu Braille’a, wyjechała za granicę, by poznać nowoczesne koncepcje i metody pracy z niewidomymi. W 1908 r. założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Królestwie Polskim, a rok później, zdecydowała o przeznaczeniu swojego majątku na pomoc niewidomym. Staraniem Towarzystwa powstały w Warszawie: ochronka, szkoła powszechna, warsztaty, biblioteka brajlowska oraz tzw. patronat, pomagający dorosłym niewidomym i ich rodzinom. W 1922 r. m. Elżbieta rozpoczęła budowę zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Powstał nowoczesny kompleks, dający wychowankom wykształcenie podstawowe i zawodowe, pozwalające na samodzielne godne życie. Niewidoma matka niewidomych zmarła w opinii świętości 15 maja 1961 r. w Laskach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Błogosławiona w Szczecinie

Uroczystości wprowadzenia relikwii miały miejsce w sobotę 28 maja. Delegacja parafii z ks. prał. Aleksandrem Ziejewskim na czele w Laskach odebrała relikwie, którą jest cząstka kości błogosławionej. Zostały one procesyjnie wniesione przez członków Rady Parafialnej z jej przewodniczącym Dariuszem Szklarem. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp prof. Henryk Wejman w asyście dziesięciu kapłanów. Bardzo licznie zgromadzili się wierni w tym pielgrzymi z archidiecezji. Powitania duchowego relikwii dokonał ks. prał. Aleksander Ziejewski, niestrudzony kapłan, który swoją niezłomną postawą krzewi najważniejsze wartości religijno – patriotyczne, czego dowodem jest koronowany obraz i duża ilość zgromadzonych w bazylice relikwii. Dostojny Celebrans w Słowie Bożym nawiązał do tych dwóch postaci, najpierw do wspomnienia liturgicznego bł. Prymasa Tysiąclecia. – Człowiek poddający się działaniu łaski uświęcającej oddziałuje nie tylko na świat osób, lecz także na rzeczywistość ziemską. W miarę jak człowiek się uszlachetnia – mówił kardynał – cały świat się odnawia. Oblicze ziemi staje się coraz bardziej ludzkie i coraz bardziej Boże. Odnowiony duchowo człowiek oddziałuje na otoczenie. Jedność z Bogiem staje się bez wątpienia źródłem integracji ludzkiej osobowości i tym samym jego przemieniającego działania w świecie.

Wskazał także na postać bł. m. Róży Czackiej, którą łączyło z prymasem nie tylko ofiarne służenie wszystkim potrzebującym pomocy ale i to, że swoim pokornym i cichym życiem służby dała przykład aktualnego i dziś zawołania: „Przez krzyż do nieba”. Na zakończenie podniosłej Eucharystii dokonano także poświęcenia sztandaru ku czci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

2022-06-14 11:18

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obietnica prymasa

Kard. Wyszyński z parafianami podczas wizytacji w 1957 r.

Archiwum parafii pw. Opatrzności Bożej w Toruniu

Kard. Wyszyński z parafianami podczas wizytacji w 1957 r.

Znanych jest wiele faktów z życia kard. Stefana Wyszyńskiego, niezwykłego kapłana, nie bez przyczyny nazywanego Prymasem Tysiąclecia. Niewiele osób wie jednak o jego kontaktach z toruńską parafią pw. Opatrzności Bożej na Rudaku.

Więcej ...

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary finansowe na duchownych i świeckich

2026-02-26 19:00

BP KEP

Od 1 marca w Kościele katolickim w Polsce będzie można nakładać kary finansowe na duchownych i świeckich, którzy popełnili przestępstwo kanoniczne. Ich minimalna wysokość nie może być mniejsza niż połowa minimalnego miesięcznego wynagrodzenia brutto i nie większa niż 20 kwot takiego wynagrodzenia.

Więcej ...

Episkopat Francji przeciwko przegłosowanej ustawie o eutanazji. "Zadawanie śmierci nie jest postępem"

2026-02-28 11:14
Biskupi Francji wyrazili sprzeciw wobec ustaw o eutanazji

Adobe Stock

Biskupi Francji wyrazili sprzeciw wobec ustaw o eutanazji

Biskupi Francji wyrazili sprzeciw wobec zatwierdzenia przez Zgromadzenie Narodowe projektów ustaw o eutanazji i tzw. wspomaganym samobójstwie. tzw. „pomocy w umieraniu”. Zadawanie śmierci nie jest postępem ludzkości – wskazują biskupi. Podkreślają, że najsłabszych trzeba otoczyć opieką.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

Kościół

Od 1 marca w Kościele będzie można nakładać kary...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie?"

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...

Wiara

Meksyk w strachu: Księża udzielają błogosławieństwa...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Cóż za korzyść odniesie człowiek,...

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Wiara

95. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego

Twórcy filmu

Kościół

Twórcy filmu "Najświętsze Serce": szatan nie chciał...

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

Wiara

Kacper Tomasiak: robię znak krzyża przed skokami, żeby...

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Czy chcesz stać się zdrowym?"

40 pytań Jezusa:

Wiara

40 pytań Jezusa: "Dlaczego zwątpiłeś?"