Reklama

Niedziela Kielecka

Sposób na wakacje

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

T.D.

Rokrocznie w Kaczynie Caritas kielecka organizuje turnusy kolonijne, tym razem dla dzieci z Ukrainy

Czas pandemii nauczył nas odkrywać uroki Polski, których bez liku. Jednak rok temu nikt nie spodziewał się, że razem z nami wakacje spędzi tak wielu Ukraińców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Co wybrać z bogatej oferty? Legalność wypoczynku warto sprawdzać na rządowej stronie internetowej wypoczynek.mein.gov.pl. Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty planuje skontrolować 25 procent wypoczynków organizowanych w województwie świętokrzyskim. Tradycyjnie uruchomiono również numer interwencyjny, pod którym rodzice i uczestnicy obozów czy kolonii mogą zgłaszać ewentualne nieprawidłowości. Numer 512 172 140 działa od pierwszego dnia wakacji.

Wypróbowana oferta Caritas kieleckiej

Wakacje nad morzem i w polskich górach – tam Caritas kielecka organizuje cztery wyjazdowe turnusy kolonijne dla ok. 400 dzieci. Dodatkowo organizacja proponuje półkolonie stacjonarne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieci z diecezji kieleckiej będą wypoczywały w Chłapowie nad Bałtykiem podczas trzech turnusów, a jeden turnus odbywa się w Zakopanem. Dodatkowo – w leśnym ośrodku Caritas w Kaczynie, Caritas kielecka organizuje w lipcu wypoczynek dla ok. 30 dzieci z Ukrainy przebywających na Kielecczyźnie, chodzi przede wszystkim o dzieci, które znalazły schronienie w Kazimierzy Wielkiej – wychowanków domu dziecka ze Lwowa. Jak mówi ks. Krzysztof Banasik, wicedyrektor Caritas kieleckiej, ładnie położony Kaczyn i atrakcje lokalne pomagają się wyciszyć, złapać oddech. – Niektóre z dzieci ukraińskich dołączą do naszych turnusów stacjonarnych – dodaje kapłan.

W ramach kolonii wyjazdowych organizatorzy przewidują wiele atrakcji, ale także wspólną modlitwę, prowadzoną przez duszpasterzy oraz elementy patriotyczne i profilaktyczne. To dobry sprawdzony zwyczaj pracowników Caritas – tworzenie dorocznych programów autorskich w nawiązaniu do ważnych rocznic, wydarzeń itd. Chodzi także o zaradzenie brakom wychowawczym, edukacyjnym.

W tym roku praca z dziećmi na koloniach bazuje na programie „Odkrywcy talentów”, w którym chodzi o odkrywanie własnych możliwości, budowanie pozytywnego wizerunku w oparciu o potencjał osobowy. – Chcemy zarazem pokazać, że talent to nie tylko uzdolnienia plastyczne, muzyczne, czy sportowe, to także zdolność do bycia dobrym, koleżeńskim, wartościowym – tłumaczy ks. Banasik.

Reklama

Kolonie Caritas kieleckiej są organizowane dzięki środkom uzyskanym z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, wsparcie otrzymano od samorządów Jędrzejowa, Miechowa, Słomnik oraz od świętokrzyskiego kuratorium oświaty. Zdecydowana większość dzieci nie ponosi odpłatności, niektóre – częściową. Caritas Polska pomaga z kolei finansowo zorganizować pobyt dla dzieci z Ukrainy.

Natomiast półkolonie odbędą się w dwóch świetlicach kieleckich, w Chmielniku oraz w Jędrzejowie, z bogatym programem wycieczkowym, wieloma konkursami, zadaniami twórczymi i elementami wychowania religijnego.

Instytucje miejskie w wakacje

Dla tych, którzy wakacje zamierzają spędzić w mieście, kieleckie instytucje kultury przygotowały moc atrakcji – każdy znajdzie coś dla siebie. Podobnie dzieje się w większych miastach diecezji. Widmo pandemii, inflacja i trudna sytuacja materialna wielu rodzin sprawiają, że decydują się one na wakacje w mieście. Warto odwiedzać strony poszczególnych instytucji i sprawdzać ich letnią ofertę.

– W tym roku propozycje kierujemy nie tylko do kielczan, ale również do dzieci z Ukrainy – będziemy gościć ok. dwustu dzieciaków z Winnicy. We współpracy z województwem zorganizujemy dla nich cztery turnusy letniego wypoczynku wypełnione różnego rodzaju aktywnością i zwiedzaniem nie tylko Kielc, ale też całego regionu – mówi wiceprezydent Marcin Chłodnicki.

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach przygotowało ofertę dla wszystkich, którzy akurat mają wakacje, czyli nie tylko dla dzieci, ale również osób dorosłych i seniorów. Jak informuje dyrektor Daria Dyktyńska, oferta nosi nazwę „Buduj swój dobrostan w Muzeum Zabawek i Zabawy”. Jej ideą jest praca z emocjami, gdyż obcowanie z obiektem muzealnym łagodzi obyczaje, wycisza i pozwala odetchnąć. W ramach tego projektu odbędą się m.in. zajęcia z bajkoterapii, dogoterapii i muzykoterapii.

Reklama

Z kolei OMPiO zapowiada spacery historyczne po okolicy Wzgórza Zamkowego, a Instytut Dizajnu – warsztaty projektowe „Dzika glina” oparte na materiałach pozyskanych z remontu nowej siedziby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”. Kielecki Teatr Tańca zapowiada – od 23 do 26 sierpnia bezpłatne warsztaty. Kieleckie „Lato w mieście” rozpoczęło się 25 czerwca.

Upalna pogoda zachęca do odwiedzania kąpielisk i tutaj także warto zadbać o bezpieczeństwo. W województwie mamy 13 kąpielisk, w których wodę nadzoruje Sanepid. Jak informuje Robert Orzechowski, kierownik Oddziału Nadzoru Higieny Środowiska w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach, spośród 13 kąpielisk, 4 znajdują się w powiecie kieleckim. To obiekty w Strawczynie, Morawicy, Wilkowie i Borkowie.

„Kościelny” wyjazd

Pielgrzymka autokarowa do sanktuarium w Polsce czy gdzieś w świecie, pątniczy szlak Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę (z jej rowerową alternatywą), a może pomyśleć o Światowych Dniach Młodzieży, czy wyruszeniu na Camino szlakiem Jakubowym? Są ewangelizacyjne wyprawy w góry i spływy kajakowe, turnusy oazowe, rekolekcje… Dla wielu to wyczekiwany, kojący i budujący sposób na wakacje, łączący Boże sprawy z wypoczynkiem i poznawaniem nowych miejsce, szczególnie wartościowy dla tych, dla których ważne jest budowanie relacji z Bogiem.

Wakacje dla swoich podopiecznych organizuje San Damiano w Chęcinach – Franciszkański Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień, który w klasztornych obiektach prowadzą od 18 lat ojcowie franciszkanie. – Wyjeżdżamy z naszymi pacjentami do Kalwarii Pacławskiej na Franciszkańskie Spotkanie Młodych w ostatnim tygodniu lipca. Poza tym planujemy wyjazd z nimi na kajaki i w góry – informuje ojciec Paweł Chmura. Dodaje, że dla podopiecznych ośrodka organizowane są także piesze wycieczki po Górach Świętokrzyskich i po pięknych okolicach Chęcin – odzyskujący zdrowie po nałogach pochodzą z różnych stron Polski i świętokrzyskie także stanowi dla nich atrakcję. Wypoczynek organizują niektóre parafie; „Grupa ministrantów z parafii Chrystusa Króla w ramach rozpoczynających się wakacji wybrała się wraz z opiekunem ks. Łukaszem do Parku Rozrywki „Energylandia”, aby się zrelaksować. Cały dzień upłynął nam w miłej atmosferze. Wykorzystaliśmy prawie wszystkie atrakcje parku” – taki wpis znalazł się na facebooku kieleckiej parafii Chrystusa Króla. Liturgiczna służba ołtarza ma także zorganizowane ciekawe turnusy wyjazdowe w wymiarze diecezjalnym.

Słowem, każdy odnajdzie coś dla siebie, na co już najwyższa pora. Bo wakacyjny wypoczynek to nie tylko potrzeba organizmu, to też sztuka – trzeba go mądrze i pięknie zaplanować, a potem przeżyć.

Podziel się:

Oceń:

2022-07-05 12:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Para prezydencka zachęca do udziału w akcji Caritas Polska

KPRM

- Otwórzmy serca i podzielmy się tym, co mamy, z ubogimi dziećmi. One same nie mogą jeszcze mierzyć się z przeciwnościami losu. Potrzebują opieki i pomocy nas, dorosłych – tak prezydent RP z małżonką zachęcają do udziału w akcji Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom Caritas, dzięki której co roku z pomocy korzystają tysiące dzieci, podopiecznych fundacji.

Więcej ...

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj