Reklama

Rodzina

Komunikacja prawdziwym wyzwaniem

Adobe Stock

Wokół tyle konfliktów, które prowadzą do narastających napięć, że w konsekwencji nawet prowadzenie zwykłej rozmowy między rodzicami czy nauczycielami a dziećmi staje się często niemożliwe.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2021 r. Akademia Jagiellońska (wtedy jeszcze jako Kolegium Jagiellońskie) przeprowadziła w dwóch turach Kongres Pedagogiki Chrześcijańskiej. Przedsięwzięcie to odbywało się pod patronatem ministra edukacji i nauki dr. hab. Przemysława Czarnka, prof. KUL, oraz rzecznika praw dziecka Mikołaja Pawlaka. Spotkało się ono z wielkim zainteresowaniem, i to zarówno środowisk naukowych, jak i środowisk edukacyjnych i społecznych zaangażowanych w działania edukacyjne. Dzięki wsparciu medialnemu (m.in. TVP, Polskiego Radia, Niedzieli) niezwykle aktualne treści poruszane podczas kongresu mogły dotrzeć do szerokich rzesz odbiorców.

Kongres odbywał się pod hasłem „Wychowanie trwa wiecznie”, a jego problematyka była skoncentrowana na tym, jakie ma być wychowanie chrześcijańskie wobec współczesnych uwarunkowań społeczno-kulturowych. Wskazywaliśmy, że w obliczu różnorakich wyzwań i problemów, które niesie nam współczesność, kluczowe miejsce w niezbędnej odbudowie świata zajmuje właśnie edukacja chrześcijańska. Wychowanie jest procesem kształtowania osobowości człowieka i stąd ma tak fundamentalne znaczenie. Z perspektywy chrześcijańskiej proces wychowawczy stanowi bowiem klucz nie tylko do otwarcia człowieka na Boga, ale również do przygotowania go do odpowiedzialnego życia jako człowieka wolnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zachęceni sukcesem ubiegłorocznego kongresu postanowiliśmy kontynuować nasze działania. W dniach 29-30 listopada organizujemy kolejną edycję Kongresu Pedagogiki Chrześcijańskiej. Tym razem dzieło to podejmujemy we współpracy z Tygodnikiem Katolickim Niedziela, dlatego kongres odbędzie się w Częstochowie.

Podczas tej edycji wydarzenia pragniemy skoncentrować się nad innym, niezwykle ważnym w dzisiejszych czasach zagadnieniem: komunikacji w rodzinie i w szkole. Nie jest tajemnicą, że problem ten stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań, które kształtują oblicze dzisiejszych rodzin i szkół. Skutki pandemii, tocząca się w naszym sąsiedztwie wojna, agresywne formy indoktrynacji ze strony ekstremistycznych ideologii, a także szerzące się różnorakie uzależnienia to tylko część spośród zjawisk, które mają wpływ na sytuację w rodzinie i w szkole. Wszystkie te czynniki wpływają bezpośrednio na relacje osobowe w rodzinie oraz w szkole. Dzieci i młodzież poddawane wielorakim oddziaływaniom tracą zaufanie do swoich rodziców i nauczycieli. Mają także rosnące problemy w relacjach między sobą, a to rodzi konflikty i kryzysy, które prowadzą do narastających napięć. W konsekwencji nawet prowadzenie zwykłej rozmowy między rodzicami a dziećmi oraz między dziećmi a nauczycielami staje się często niemożliwe.

Reklama

Towarzyszy temu wiara we wszechmoc tzw. pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Niezależnie jednak od wielu problemów organizacyjnych czy personalnych w zdecydowanej większości przypadków reakcja tego rodzaju jest podejmowana zbyt późno i odnosi się już zwykle do skutków, a nie do przyczyn problemów.

Wielkim wyzwaniem staje się też ofensywa środowisk ekstremalnych i progresywnych, które za głównego przeciwnika obrały sobie tradycyjną rodzinę. W celu przeprowadzenia dzieła zniszczenia jej roli i znaczenia wybrały one drogę agresywnego oddziaływania na szkołę i nauczycieli. Wzmaga to napięcia i prowadzi do jeszcze większych rozterek wśród dzieci oraz młodzieży z jednej strony, a z drugiej – wśród rodziców i nauczycieli.

Żeby stawić czoła tym wyzwaniom, potrzebne są przemyślane i adekwatne strategie, ogrom wskazanych problemów wymaga już bowiem reakcji w takiej właśnie, strategicznej skali. Uświadomienie sobie potrzeby przygotowania takich działań jest głównym celem naszego przedsięwzięcia. Chcemy o tych trudnych problemach rozmawiać – nie po to jednak, by wyliczać kolejne problemy. Spotykamy się przede wszystkim po to, by rozważać, jak działać, aby skutecznie zapobiegać skutkom opisanych zjawisk i sytuacji.

Mamy nadzieję, że podczas naszych kongresowych debat i refleksji tematyka ta zostanie podjęta i otworzy to drogę do dalszych – niezbędnych – przemyśleń i działań.

Więcej informacji i szczegółowy program na: www.niedziela.pl , www.aj.torun.pl

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: mamy środki komunikacji, ale się nie rozumiemy

„Nasz świat jest ze sobą połączony nowoczesnymi środkami komunikacji, ale, mimo to, nie słuchamy się i nie rozumiemy. Dlatego potrzebujemy wychowywania młodych ludzi w szacunku do innych i w otwartości na dialog” – napisał Papież w liście skierowanym do uczestników zbliżającej się międzynarodowej konferencji na temat kultury spotkania i przyszłości dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego, która odbędzie się w rzymskiej siedzibie La Civiltà Cattolica.

Więcej ...

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie wolno wykonywać utworów o charakterze świeckim

2024-05-07 10:00

Karol Porwich/Niedziela

W trosce o dobro kościelnej liturgii, w tym wykonywanych pieśni i psalmów, Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej w kurii warszawsko-praskiej przypomina, że muzyka w kościołach powinna być odgrywana wyłącznie na żywo, a nie odtwarzana z nagrania. Komunikat w tej sprawie wydano z uwagi na "niepokojące praktyki korzystania z gotowych utworów audio, zastępujących grę organów, śpiew organisty i wiernych". Ponadto dokument tłumaczy m.in., że nie wolno w liturgii wykonywać utworów o charakterze świeckim.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...