Reklama

Tygodnik

Natura ma lecznicze działanie

Adobe Stock

Badania naukowe wyraźnie potwierdzają, że obcowanie ze środowiskiem naturalnym wpływa na poprawę sił witalnych, a także ludzkiej odporności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dorośli zauważają, że współczesne dzieci mają mniej kontaktu z naturą i rzadziej bawią się na świeżym powietrzu niż oni w ich wieku. Nauka potwierdza, że przebywanie w otoczeniu dzikiej przyrody ma korzystne działanie na wiele sfer życia – zarówno dzieci, dorosłych, jak i seniorów. Kontakt z naturą jest nie tylko przyjemny, ale i po prostu zdrowy. Już 30 min tygodniowo, które spędza się na łonie przyrody, znacząco poprawia komfort życia.

Nadciśnienie i cukrzyca

Badania prof. Richarda Ryana z Rochester University dowiodły, że obcowanie z przyrodą przynosi ukojenie i pomaga pozbyć się zmęczenia. Przeprowadził on pięć eksperymentów na 537 studentach; m.in. najpierw brali oni udział w 15-minutowym spacerze po korytarzach budynku, a następnie – w trwającej tyle samo przechadzce wzdłuż rzeki. Później profesor badał ich poziom energii. Okazało się, że już zaledwie 20 min obcowania z naturą dziennie wystarczy, by relaks był na tyle silny, aby badani poczuli znaczny przypływ sił witalnych. – Odkryliśmy, że spędzanie czasu na terenach zielonych lub mieszkanie w otoczeniu przyrody przynosi różnorodne zdrowotne korzyści. Obniża ryzyko przedwczesnej śmierci, cukrzycy typu II, chorób układu krążenia, przedwczesnego porodu i wydłuża sen – podkreśliła Caoimhe Twohig-Bennett, kierownik działu badań w brytyjskim czasopiśmie Environmental Research.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Naukowcy z University of East Anglia, którzy przeprowadzili badania na prawie 300 mln osób z dwudziestu krajów, wskazują, że ludzie mający bezpośredni kontakt z naturą mają niższe ciśnienie rozkurczowe i wolniejsze tętno, a także znacząco mniejszy poziom kortyzolu w ślinie, czyli fizjologicznego markera stresu. Przegląd 143 innych badań opublikowanych w Environmental Research wykazał, że ludzie z dostępem do terenów zielonych mają na ogół wolniejsze tętno, niższe ciśnienie krwi i niższy poziom we krwi hormonu stresu – kortyzolu.

Zdrowie dla dzieci

Badanie American Institutes for Research (AIR), przeprowadzone już w 2006 r., wykazało, że uczniowie szóstej klasy, którzy uczestniczyli w trzech programach edukacji na świeżym powietrzu, mają lepsze umiejętności rozwiązywania konfliktów. Naukowcy w Chinach w 2013 r. przeprowadzili badanie 60 tys. dzieci w wieku od 2 do 17 lat, które wykazało, że regularna ekspozycja na naturę lub zieleń wokół ich szkół zmniejszyła częstość występowania zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Badanie na Uniwersytecie Illinois przyniosło podobne wyniki. Badania zrealizowane w ramach kampanii „HEAD UPPERS 2021” wykazały, że 86% rodziców wspomina, iż sami jako dzieci chętnie przebywali na zewnątrz – o wiele chętniej, niż czynią to obecnie ich własne dzieci. Zdaniem 63% rodziców, nie dzieje się tak w pokoleniu ich dzieci z powodu uzależnienia młodego pokolenia od technologii.

Reklama

Naukowcy z Anglia Ruskin University zauważyli natomiast, że kontakt z przyrodą ma dla człowieka korzystny wpływ na obraz samego siebie. – Często towarzyszy temu odczucie przyjemności, np. gdy czyjś wzrok przykuwa widok zachodzącego słońca. Środowisko, które nie wymaga niepodzielnej uwagi człowieka, może też wewnętrznie go wyciszać. To z kolei może nasilać współczucie wobec samego siebie, szacunek do ciała i docenienie tego, że jest ono częścią szerszego ekosystemu wymagającego ochrony i opieki. Dostęp do natury może też oznaczać, że dana osoba spędza więcej czasu na zewnątrz, angażując się w aktywności wymagające koncentracji na funkcjonalności ciała – wyjaśnił autor badania prof. Viren Swami z ARU.

Trwalsze rodziny

Szybka urbanizacja wywołuje przewlekłe problemy zdrowotne człowieka, jest także powodem rzadszej interakcji ze światem przyrody. Coraz częściej naukowcy mówią nawet o „zaburzeniu deficytu natury”, które, oczywiście, jest terminem nieklinicznym. Jest to niebezpieczeństwo szczególnie dla dzieci i młodzieży z wielkich miast, ale także – coraz częściej – dla całych rodzin.

Autorzy badań na amerykańskim Uniwersytecie llinois udowodnili, że obcowanie z przyrodą wzmacnia więzi społeczne i sprawia, iż znacznie rzadziej wpadamy w gniew i irytujemy się oraz łagodniej odnosimy się do bliskich. Tym samym badanie wykazało, że rodziny mieszkające poza wielkimi miastami i te, które regularnie nawiązują kontakt z przyrodą, są szczęśliwsze, a ich więzi – trwalsze.

Publikacja dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna odpowiedzialność nauki – Popularyzacja nauki i promocja sportu, nr projektu: SONP/SN/550964/2022, kwota dofinansowania: 500 000,00 zł, całkowita wartość projektu: 556 000,00 zł.

MEN

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekolodzy w aureolach

Adobe.Stock

Asceza to z jednej strony wyrzeczenie się nadmiernej konsumpcji, czyli tego wszystkiego, co w życiu jest zbędne, a z drugiej uwielbienie dzieła Stwórcy. Ekologiczny tryb życia od wieków jest więc wpisany w model świętości chrześcijańskiej.

Więcej ...

Matko, co Jasnej bronisz Częstochowy, módl się za nami...

2024-05-24 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Oto stajemy w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Pochodzenie obrazu i data jego powstania nie są znane. Jak mówi legenda ikona ta jest jedną z siedemdziesięciu namalowanych przez świętego Łukasza Ewangelistę na fragmentach stołu, przy którym posiłki spożywała Święta Rodzina.

Więcej ...

Bp Ważny: Spotkania w dekanatach dużo mi dają, widzę w diecezjanach nadzieję

2024-05-25 17:27
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Te spotkania wiele mi dają, bo widzę w nich dużo nadziei ze strony diecezjan - deklaruje bp Artur Ważny, który od blisko trzech tygodni pełni posługę biskupa sosnowieckiego. Od tego czasu w kolejnych dekanatach diecezji spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby dobrze przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

Wiara

Czy moim życiem i postępowaniem pragnę sprawiać Bogu...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 25.): Zarządzanie kryzysowe

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania