Reklama

Porady

Dlaczego wypowiadają umowy?

AdobeStock

Dostawcy gazu i prądu masowo wypowiadają umowy swoim odbiorcom. Takie zawiadomienia otrzymują zarówno klienci indywidualni, jak i niektóre firmy oraz parafie. Skąd to zamieszanie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spółki, których podstawowym zadaniem jest produkcja i dostarczanie energii elektrycznej, od 1 stycznia 2023 r. wycofują się z umów na dostarczanie gazu. Podobnie jest z firmami gazowymi, z których oferty znika prąd. Zamieszanie jest spowodowane ustawami, których celem jest zamrożenie cen energii dla odbiorców chronionych, czyli m.in.: odbiorców indywidualnych, opieki zdrowotnej i społecznej, oświaty, rolników, organizacji pozarządowych oraz Kościołów i związków wyznaniowych. Ceny pozostaną na tym samym poziomie, ale niestety, zostanie do nich doliczony podatek VAT, bo na dalsze funkcjonowanie tarczy antyinflacyjnej w dotychczasowej formie nie zgodziła się Komisja Europejska.

Niższe ceny gwarantowane

Umowy na dostawy gazu zostały wypowiedziane m.in. przez PGE oraz Tauron. W przypadku tylko tych dwóch spółek zmiany dotyczą kilkudziesięciu tysięcy klientów. – Te spółki, które nie prowadzą działalności statutowej dystrybucji gazu, zostały zmuszone do takich działań. Spółki, które produkują i dostarczają głównie prąd i dodatkowo sprzedają gaz, masowo kasują umowy, bo musiałyby kupować drogi gaz na giełdach i sprzedawać go znacznie taniej. Takie firmy jak np. Tauron i PGE nie otrzymają bowiem dofinansowania od państwa na obniżenie cen gazu – mówi ekspert od energetyki red. Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Klienci, którym wypowiedziano umowy, nie muszą się martwić tym, że dostawy gazu zostaną przerwane. Większość z nich automatycznie przejdzie np. do PGNiG, które w sytuacjach kryzysowych jest zobowiązane do dostarczania paliwa. Dla klientów Tauronu, którzy mają umowę na dostarczanie gazu, tzw. sprzedawcą z urzędu będzie PGNiG Obrót Detaliczny. – Nie ma mowy o jakichkolwiek przerwach w dostawach gazu do klientów. Przypominam, że klienci mają gwarancję urzędowej ceny gazu, czyli objętej taryfowaniem do końca 2027 r. Rozwiązanie to wynika z zapisów Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej – wyjaśnia Rafał Soja, prezes zarządu Tauron Sprzedaż.

PGNiG rezygnuje z prądu

Analogiczna sytuacja jest u dostawców gazu, którzy dodatkowo w swojej ofercie mieli dostawy energii elektrycznej; PGNiG również wypowiada umowy z klientami na dostawy prądu, ale spółka podjęła współpracę m.in. z wiodącymi sprzedawcami prądu w Polsce w zakresie dostaw energii elektrycznej dla klientów od 1 stycznia 2023 r. W przypadku gospodarstw domowych zmiana sprzedawcy będzie automatyczna i opłacalna, bo klienci skorzystają z ustawowo zamrożonych przez polski rząd cen prądu i będą mieli zapewnioną gwarancję dostaw. – Jako PGNiG Obrót Detaliczny kupujemy energię elektryczną na Towarowej Giełdzie Energii. Tu obowiązują ceny rynkowe znacząco wyższe od tych, które są gwarantowane przez rząd. Dlatego w trosce o dobro naszych dotychczasowych klientów, jako odpowiedzialna firma, proponujemy najbardziej korzystne dla nich rozwiązanie. Umowy z nowymi sprzedawcami zagwarantują naszym dotychczasowym klientom kilkukrotnie niższą cenę niż ta, którą musielibyśmy zaproponować – podkreśla Henryk Mucha, prezes zarządu PGNiG Obrót Detaliczny.

Dostawy gazu i prądu są gwarantowane przez tzw. dostawców krańcowych. Takie firmy mają zagwarantowane dofinansowanie ze strony rządu, by ceny oferowane tzw. odbiorcom wrażliwym były na poziomie z 2022 r. – W przypadku odbiorców indywidualnych zmiany będą następować automatycznie. W przypadku innych chronionych klientów, takich jak np. parafie, dostawy też są gwarantowane, ale radziłbym zgłosić się do nowego dostawcy, żeby doprecyzować umowę – wskazuje red. Marszałkowski.

Podziel się:

Oceń:

2022-12-19 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

NFOŚiGW podpisuje pierwsze umowy na dofinansowanie lokalnych strategii rozwoju elektromobilności

Pierwsze umowy na dofinansowanie prac związanych z przygotowaniem lokalnych strategii rozwoju elektromobilności podpisuje z beneficjantami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach udzielonego wsparcia NFOŚiGW zrefunduje 100 proc. kosztów kwalifikowanych poniesionych przez Gminę Jaktorów w województwie mazowieckim oraz Miasto Radzyń Podlaski w województwie lubelskim.

Więcej ...

Nowenna do św. Szarbela

Mat.prasowy

Nowennę można rozpocząć w dowolnym czasie. Uroczyście jest odprawiana w klasztorze w Annai jako przygotowanie do trzeciej niedzieli lipca, głównej uroczystości poświęconej świętemu Szarbelowi, na pamiątkę jego święceń kapłańskich 23 lipca 1859 roku.

Więcej ...

Dwulatek w Oknie Życia. Sprawą zajęła się prokuratura

2025-07-26 15:22

Zofia Białas

2-letni chłopiec pozostawiony w oknie życia w Katowicach - bez żadnych dokumentów, bez aktu urodzenia. Zgodnie z przepisami dziecko trafiło pod opiekę lekarzy. Przewieziono go do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach. Sprawą zajęła się prokuratura.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Kościół

Komunikat Archidiecezji Warszawskiej w związku ze...

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...