Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 29/2023, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idą, jadą, nawet biegną – po coś

Czy w habicie na rowerze może być wygodnie? Czy biegając albo „rolkując”, można się modlić i pomagać? Jak nie dać się upałom, ale i „pokonać siebie”? To tylko niektóre pytania, które stawia pielgrzymkowe lato na Jasnej Górze.

Forma (ludzka) odzyskana

„Pokonaj siebie” – to nie tylko napis na koszulkach wielu uczestników Ogólnopolskiej Pielgrzymki Rowerowej (8 lipca), która i w tym roku dotarła na Jasną Górę, ale też zachęta dla innych, żeby nie bali się pokonywać własnych trudności – tych fizycznych i tych duchowych. W tym roku w 18. edycji promieniście z całej Polski dotarło prawie 1,5 tys. rowerzystów. Wszyscy zgodnie podkreślają, że to nie rajd, a rekolekcje w drodze. – Wystarczy kilka dni i maski spadają, bo w pierwszy czy drugi dzień można udawać kogoś, kim się nie jest, wejść w jakąś rolę, ale potem, kiedy trzeba spać w sali gimnastycznej obok kolegi, który chrapie, stanąć w kolejce do mycia – trudy pielgrzymki sprawiają, że ludzie odkrywają siebie takimi, jakimi są. I to jest też piękne na pielgrzymce, że możemy odkrywać swoje człowieczeństwo, nasze słabości, że do domu wracamy mocniejsi – opowiadała Krystyna Berdyńska ze Szczecinka, która uczestniczyła w pielgrzymkach rowerowych diec. koszalińsko-kołobrzeskiej już sześć razy. Jak przyznaje, uczą one pokory, co nie jest łatwe, kiedy w życiu zawodowym na co dzień trzeba być liderem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kilometry Miłości” od pielgrzymów na rolkach dla chorych i dzieci w Etiopii

Reklama

Po pokonaniu 221 km w ciągu 4 dni na Jasną Górę dotarła (9 lipca) 7. Rolkowa Pielgrzymka Wrocławska. Czterdzieści osób przejechało „Kilometry Miłości”, wspierając finansowo chorych i dzieci z Etiopii. W drodze uczyli się, że Kościół jest „Jezusowy, wspierający, służebny, niezniszczalny”. Rolkowe pielgrzymowanie obok pokuty i modlitwy ma też wymiar dzieła miłosierdzia. W tym roku pątnicy datki zebrane za każdy przejechany kilometr przeznaczą na zakup leków dla ubogich pacjentów kliniki oraz doposażenie przedszkola w Fullasie – wiosce na południu Etiopii; mogli dobrowolnie wybrać pakiet, w którym za przejechany 1 km wnieśli ofiarę na ten cel. Pielgrzymi na rolkach, choć wyruszyli z Wrocławia, pochodzą z prawie całej Polski i nie tylko, bo był nawet uczestnik z Niemiec. – Zacząłem jeździć bardzo późno, dopiero na emeryturze, i robię to już od 3 lat. Mam żonę, uprawiam działkę, ale chciałem znaleźć coś jeszcze dla siebie i padło na rolki. Ludzie w moim wieku zamykają się w sobie, a ja kiedy przebywam z młodymi, nabieram sił i jestem bardzo szczęśliwy – powiedział Jan Czyżyk z Jelcza-Laskowic, najstarszy pielgrzym w grupie.

W 22 godziny biegiem do Maryi

Uczestnicy 8. Biegowej Pielgrzymki Sztafetowej z Łowicza (9 lipca) to funkcjonariusze służby więziennej, strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, a także ich bliscy. Ponad 330 km pokonali w 22 godziny. W ubiegłym roku biegli dla małej Neli, która cierpi na mózgowe porażenie dziecięce. W tym roku modlili się o zdrowie dla Anety Staszewskiej, żony funkcjonariusza łowickiego więzienia, która walczy z nowotworem złośliwym.

Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja

Arcybiskup Marek Jędraszewski zachęcał na Jasnej Górze, by budować nową rzeczywistość, która będzie jednoznacznym protestem przeciwko fali pogardy, kłamstwa, oszczerstw i nienawiści przenikającej przestrzeń publiczną. Metropolita krakowski przewodniczył Mszy św. z udziałem ok. 50 tys. osób w ramach 32. Pielgrzymki Rodziny Radia Maryja (8-9 lipca). Dwudniowe spotkanie było czasem wdzięczności za dzieła Radia Maryja, formację religijną i patriotyczną rozgłośni, modlitwy za Kościół i Polskę. Odbywało się pod hasłem: „Wierzę w święty Kościół powszechny”.

Pielgrzymi z Rodziny Radia Maryja modlili się o pokój dla Polski, Ukrainy i świata, o jedność i zgodę w narodzie.

Jasnogórski flesz

• 17 lipca – piesza pielgrzymka diec. bydgoskiej; • 18 lipca – Franciszkańska Pielgrzymka Rowerowa ze Wschowy; • 19 lipca – piesza pielgrzymka z Wadowic;

Reklama

• 20 lipca – piesze pielgrzymki z Krakowa-Skałki oraz z Zaolzia; • 21-22 lipca – pielgrzymka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich.

Rubrykę redagują:

o. Michał Bortnik, Mirosława Szymusik BP@JasnaGóraNews

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-07-11 14:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

20. Pielgrzymka na Rolkach z Warszawy na Jasną Górę

20. Pielgrzymka na Rolkach z Warszawy

BPJG

20. Pielgrzymka na Rolkach z Warszawy

Nie marudzą, tylko z radością rolkują do Maryi. To 20. jubileuszowa pielgrzymka. Na Jasną Górę, pod hasłem: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” dotarło 57 rolkarzy z Warszawy. Biorą w niej udział pątnicy z całej Polski.

Więcej ...

Św. Stanisław, Biskup i Męczennik

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

I, Bogitor / pl.wikipedia.org

Konfesja św. Stanisława w Katedrze na Wawelu

Św. Stanisław urodził się między 1030 a 1035 r. w Szczepanowie. Na miejscu, gdzie znajdował się dom rodzinny Świętego postawiono kaplicę.

Więcej ...

Obchody poświęcone Dzieciom Wojny

2025-05-08 13:30

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...