Reklama

Niedziela Częstochowska

Uczniowie z Maryją

W szkole ważne są trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna

Karol Porwich/Niedziela

W szkole ważne są trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna

Wierzymy, że Maryja po swojemu kształtuje nasze życie – powiedział abp Wacław Depo, który spotkał się z uczniami, nauczycielami i rodzicami uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Strugach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Akademia o obecności Maryi w dziejach naszego narodu w wykonaniu uczniów i wystawa zdjęć z pierwszego Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach ziemi wieluńskiej w 1979 r. wpisały się 28 listopada w przygotowania do drugiego Nawiedzenia Kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszych parafiach.

Obecność Maryi

– Niech dobry i kochany nasz ksiądz biskup długo żyje – takimi słowami uczniowie przywitali abp. Wacława Depo. W słowie do uczniów metropolita częstochowski wyraził radość ze spotkania z nimi. – Myślę, że wciąż trzeba odkrywać takie miejsca jak wasza szkoła – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wspomniał również chwile, gdy mógł dotknąć ran Maryi na obrazie jasnogórskim w czasie jego oględzin przez specjalistów i konserwatorów w 2012 r. – Doświadczyłem wówczas, że dotknąłem żywej Matki Bożej i poczułem, że dotykam oblicza Matki, a nie tylko obrazu. Doświadczyłem łaski dotknięcia ran Maryi i popłakałem się – wspominał arcybiskup.

W przedstawieniu uczniowie opowiedzieli historię obrazu i kultu Matki Bożej Częstochowskiej. Przypomnieli obecność Maryi w dziejach narodu polskiego – od potopu szwedzkiego po śluby jasnogórskie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i zawierzenie się Maryi przez św. Jana Pawła II.

Świadectwa uczniów

Reklama

Zofia Hodczak z kl. IV, która grała rolę babci opowiadającej swoim wnukom dzieje obrazu jasnogórskiego, w rozmowie z Niedzielą przyznała, że z radością przyjęła tę rolę. – Każda babcia jest w domu kimś ważnym, opiekuje się wnukami, zawsze powie coś mądrego – powiedziała i dodała: – Tak samo Maryja opiekuje się nami.

Rolę św. Jana Pawła II zagrał Bartosz Błach z kl. VII. W rozmowie z Niedzielą obiecał, że będzie poznawał życie Ojca Świętego.

Jakub Duszyński z kl. VII, który grał rolę bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, podkreślił, że „to był wielki człowiek, czynił dobro. Dla mnie jest wzorem do naśladowania”.

Ważna wystawa

Nauczyciele wraz z parafią św. Jana Chrzciciela w Łaszewie przygotowali również wystawę zdjęć z pierwszego Nawiedzenia Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach ziemi wieluńskiej w 1979 r. – To przypomnienie ważnych dni w historii diecezji częstochowskiej. To przywołanie księży i wiernych, którzy wtedy dali wielkie świadectwo wiary, biorąc bardzo liczy udział w przyjmowaniu Matki Bożej Częstochowskiej w parafiach: Mierzyce z Łaszewem, Pątnów, Ruda i Wierzchlas – powiedział Niedzieli ks. Grzegorz Kośny, proboszcz parafii w Łaszewie. Zdjęcia na wystawie pochodzą z Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza w Częstochowie.

– Szkoła w Strugach bardzo pięknie współpracuje z parafią. Nauczyciele co rok przygotowują program roratni, śpiewy i dekoracje. Wszystko jest dostosowane do dzieci najmłodszych i starszych. W niedużej parafii Łaszew na Msze św. roratnie przyjeżdża od 70 do 80 dzieci – dodał ks. Kośny

Taka szkoła ma sens

Maria Chodkiewicz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, zaznaczyła, że „jeśli szkoła uczy o Bogurodzicy, to taka szkoła ma sens”. – Dzieło integracji odnajduje tutaj swoje miejsce. Tu jest bardzo gorąco z miłości do Boga i człowieka. Uczycie się historii i uczycie się wiary, czyli zdobywacie mądrość – powiedziała do uczniów.

W rozmowie z Niedzielą dyrektor szkoły Piotr Makos podkreślił, że placówka zwraca uwagę na integralny rozwój uczniów. – Kładziemy wielki nacisk na patriotyzm i dziedzictwo naszej Ojczyzny. W naszej szkole bardzo ważne są trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna. Chodzi także o wychowanie dobrego obywatela, który zachowuje zasady wiary i dla którego ważne są wartości Ojczyzny. To, co jest cenne w naszej szkole, to obecność uczniów z niepełnosprawnością. Pozostali uczniowie uczą się w ten sposób czegoś ważnego w życiu – wyjaśnił Piotr Makos.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-05 13:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W drodze do Maryi. Archidiecezjalna pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej

FotoFax

Przed nami XXXIX Pielgrzymka Wiernych Archidiecezji Częstochowskiej do papieskiej Kalwarii Zebrzydowskiej pod hasłem: „Z Tobą, Matko, wierzę w Kościół Chrystusowy”.

Więcej ...

Zapomniany patron leśników

św. Jan Gwalbert

wikipedia.org

św. Jan Gwalbert

Więcej ...

Rocznica masakry w Srebrenicy: pojednanie pamięci trudne, ale konieczne

2025-07-11 16:06
Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

@Vatican Media

Memoriał ofiar masakry w Srebrenicy

Trzydzieści lat po masakrze, która kosztowała życie ponad 8 tysięcy bośniackich muzułmanów, arcybiskup Sarajewa ponownie podkreśla konieczność dialogu i wzajemnego zrozumienia, aby przezwyciężyć ból i przerażenie. „Dialog jest fundamentalny, zwłaszcza dialog międzyreligijny. Kościół bardzo się w to angażuje” – mówi abp Tomo Vukšić.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

Kościół

Austria: Kościół sprzedaje kolejne świątynie

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką