Reklama

Rodzina

Razem przez życie

Mat.prasowy

Jak pomóc młodym ludziom bezpośrednio przygotowującym się do zawarcia sakramentu małżeństwa w budowaniu relacji małżeńskich i radzeniu sobie z problemami w związku?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek powiedział kiedyś, że w małżeństwie mogą w ciągu dnia latać talerze, ale wieczorem trzeba się pogodzić. Tym samym każda kłótnia może się zakończyć w sposób konstruktywny. Aby tak było, małżonkowie powinni wypracować w sobie postawę, która przyczyni się do przekucia kryzysu w owoc pojednania i współpracy, umacniający małżeńskie, a także rodzinne więzy. Jak to uczynić? Jaka jest recepta na szczęśliwe i trwałe małżeństwo? Z pomocą przychodzi projekt „Razem przez życie”, zrealizowany przez Fundację Instytut Mediów dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

Silna rodzina

Reklama

„Rodzina jest sobą, jeżeli buduje się na (...) wzajemnym zaufaniu, na zawierzeniu wzajemnym. Tylko na takim fundamencie można też budować proces wychowania, który stanowi podstawowy cel rodziny i jej pierwszorzędne zadanie” – powiedział Jan Paweł II w homilii we Wrocławiu w 1983 r. Zgodnie z papieskim przesłaniem, wyrażającym istotę chrześcijańskiej rodziny, twórcy projektu „Razem przez życie” otwierają młode osoby wchodzące w życie małżeńskie na wielopokoleniowe bogactwo rodzinnej praxis. W świecie, w którym więzy pokoleniowe ulegają tak łatwemu zerwaniu, mądrość życiowa dziadków i rodziców nie przechodzi w sposób oczywisty na wnuki i dzieci. Z tej racji projekt „Razem przez życie” przez środki masowego przekazu chce dotrzeć do młodych ludzi wstępujących w związek małżeński z praktyczną wiedzą w zakresie umiejętnego rozwiązywania trudnych sytuacji, konfliktów, budowania atmosfery wzmacniającej relacje małżeńskie, szczególnie w jego pierwszych latach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ponadczasowa mądrość

W ramach projektu powstały trzy filmy, które mogą zostać wykorzystane jako pomoc dydaktyczna w czasie kursu przedmałżeńskiego czy katechez szkolnych w starszych klasach. Zostały w nich poruszone tematy bliskie narzeczonym, czyli: jak budować w narzeczeństwie i małżeństwie wzajemne relacje w celu stworzenia więzi rodzinnych; jak umiejętnie rozwiązywać konflikty, aby zbudować trwałe i szczęśliwe małżeństwo; jakich błędów unikać, aby nie osłabiać relacji małżeńskich; jaka jest rola teściów i dziadków w procesie wspierania młodych małżeństw; jak budować więzi między rodzicami i dziećmi. Poruszone treści mają charakter uniwersalny i ponadczasowy, będą więc mogły na długo po zakończeniu projektu ubogacać kolejne pokolenia. Przewodnikiem w ich poznaniu jest ekspert w sprawach życia rodzinnego – dr hab. Mieczysław Guzewicz, który dzieli się nie tylko ogromną wiedzą merytoryczną – wszak jest konsultorem Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski – ale także praktycznym doświadczeniem jako mąż i ojciec trójki dzieci. Do płyty z filmami została dołączona książeczka, która zawiera konspekty z propozycjami przeprowadzenia spotkań wychowawczych, formacyjnych dla młodzieży na podstawie materiałów filmowych. Takie zestawy edukacyjne trafią do kurii diecezjalnych oraz parafii w Polsce i będą znakomitą pomocą w przygotowaniu młodzieży do małżeństwa.

Bez zachodów słońca

Rozwijać się i uczyć warto w każdym wieku. Z tej racji w ramach projektu zostały wydane dwie 4-stronicowe wkładki do Niedzieli, które stanowią vademecum praktycznej wiedzy o rodzinie, skierowane również do małżeństw starszych stażem. Zostały w nich poruszone zagadnienia związane m.in. z międzypokoleniowymi relacjami małżonków – z dziadkami, teściami – co wpływa na wzmocnienie wewnętrzne rodziny i tym samym przyczynia się do zapobiegania kryzysom i ich negatywnym skutkom. To znakomity sposób na to, by nad małżeństwami nie zachodziło słońce.

Projekt dofinansowany w konkursie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Po pierwsze Rodzina!”.

Podziel się:

Oceń:

2023-12-21 12:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najcenniejsze więzi

Adobe Stock

Dziadek spacerujący z wnukiem, mama pijąca kawę z córką, mężczyźni w wieku 18, 40 i 65 lat grzebiący razem pod maską samochodu. Obrazki jak z reklamy. I nic dziwnego – twórcy reklam odwołują się przecież do tego, co dla nas ważne i wartościowe. A tak właśnie bardzo wielu z nas myśli o więziach międzypokoleniowych. Dlaczego warto o nie dbać?

Więcej ...

Gdy przyszły Papież obejmował swój kościół tytularny

2025-05-16 11:03

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Mieszkam dwa kroki od Watykanu i przez wiele lat moją parafią był kościół Matki Bożej alla Fornaci prowadzony przez trynitarzy. Ale często zamiast do parafii chodzę do kościoła św. Moniki, który znajduje się w kompleksie budynków Kurii Generalnej augustianów, naprzeciw Pałacu Sant’Uffizio, siedziby Kongregacji Nauki Wiary.

Więcej ...

Kard. Steiner: trzeba zapewnić dostęp do sakramentów w regionie Amazonii

2025-05-16 17:35
Kardynał Leonardo Steiner

Vatican News

Kardynał Leonardo Steiner

Brazylijski kardynał Leonardo Ulrich Steiner pragnąłby, aby Leon XIV kontynuował ścieżkę, którą z determinacją wyznaczył Franciszek, nieustannie pytający o życie w Amazonii: „Trzeba pracować nad zapewnieniem większego dostępu do sakramentów w tym regionie; głoszenie musi stać się modlitwą i chlebem”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Rity

Wiara

Nowenna do św. Rity

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Kościół

USA: profanacja kaplicy adoracji Najświętszego...

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

W wolnej chwili

Czy kard. Ryś rozmawiał z papieżem Franciszkiem po jego...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Leon XIV

Pierwsza nominacja biskupia nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką