Reklama

Niedziela Kielecka

O świętość rodzin

Państwo Radek z synami w towarzystwie księdza biskupa i księdza proboszcza

TD

Państwo Radek z synami w towarzystwie księdza biskupa i księdza proboszcza

W uroczystość Świętej Rodziny we wszystkich kościołach diecezji powracał temat ważności rodziny i trudności, jakie napotyka ona we współczesnym świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Jan Piotrowski skierował do wiernych Słowo oraz przewodniczył Mszy św. w diecezjalnym sanktuarium św. Józefa Opiekuna Rodziny, głosząc homilię i błogosławiąc małżonkom obchodzącym swoje małżeńskie jubileusze.

To wieloletnia tradycja w tej parafii (przyjęta także w wielu innych), gdy małżonkowie z niewielkim, średnim lub poważnym stażem wspólnego pożycia (jak np. 66 lat) otrzymują pamiątki, dyplomy i róże od biskupa kieleckiego. 31 grudnia ub.r. zebrało się 30 par małżeńskich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dają świadectwo swojej wierze

Katarzyna i Tomasz Radek są małżeństwem od 20 lat, a ich trzech wspaniałych synów, służy w tym dniu przy ołtarzu, podobnie jak ich tata p. Tomasz. – Jesteśmy tutaj, ponieważ zależy nam na rodzinie i na dawaniu chrześcijańskiego świadectwa – mówi „Niedzieli” p. Katarzyna, która formację zdobywała w Ruchu Światło-Życie. Małżonkowie należą do Domowego Kościoła i sprawy wiary i życia nią na co dzień, są bliskie ich sercu. Recepta na dobry związek małżeński? Trzeba słuchać Pana Boga i siebie nawzajem, trzeba budować na Chrystusie.

Biskup kielecki przeciw aborcji i eutanazji

Za odważne bronienie polskiej rodziny i czytelne odniesienia do stanowiska Kościoła dziękował bp. Piotrowskiemu proboszcz tej największej w diecezji kieleckiej parafii ks. dr Karol Zegan.

W homilii bp Piotrowski analizował troskę, jaką Bóg otacza rodzinę ludzką od pierwszych rodziców, przez czasy proroków, św. Jana Chrzciciela, aż po ten moment, „gdy Słowo stało się Ciałem i zamieszkało między nami”. Ponadto biskup kielecki proponował m.in. zebranym, aby odnieść swoje życie do Kazania na Górze, przypomnieć sobie błogosławieństwa i wytyczne Jezusa, jak według nich żyć, aczkolwiek „współczesny świat nie kocha takiego człowieka, jawi mu się on jako słaby, nieatrakcyjny i nic nie znaczący, a tym samym nie kocha życia poczętego i tego, które jest pełne lat – stąd aborcja na życzenie i haniebna eutanazja” – mówił.

Reklama

„Obojętne są światu Boże Przykazania, a szczególnie piąte – Nie zabijaj! Niestety świat na tym nie poprzestaje i uderza w chrześcijańską antropologię, która jest podstawą małżeństwa i rodziny – tych dwóch instytucji chcianych i kochanych przez Boga miłością Oblubieńczą” – napisał bp Piotrowski w słowie do diecezjan, które było odczytywane w kościołach 31 grudnia, w niedzielę Świętej Rodziny.

W obronie małżeństwa i rodziny

Bp Piotrowski w homilii podkreślał nierozerwalność małżeństwa, wielki dar, jakim jest nowe życie oraz jednoznaczny głos Kościoła katolickiego w kwestii małżeństwa i rodziny jako nierozerwalnego związku kobiety i mężczyzny. Nawiązał także m.in. do pojawiających się pytań w związku z kontrowersyjną sytuacją, stwarzającą możliwość błogosławieństwa par jednopłciowych czy niebędących małżeństwem. – Ani ja, ani nikt nie jest sędzią, ale czy analfabetów zaprasza się do wygłoszenia konferencji na uniwersytecie? – skomentował biskup kielecki.

Modlono się wspólnie, aby Święta Rodzina z Nazaretu czuwała nad polskimi rodzinami.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-16 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nie będziesz sama

Są miejsca, w których kobieta, gdy dowiaduje się, że jest w tzw. niechcianej, nieoczekiwanej ciąży, może znaleźć pomoc. Często pierwszy moment paniki i poczucie osamotnienia powodują, że podejmuje ona nieodwracalną w skutkach decyzję o aborcji, bo wydaje się jej, że to jedyne rozwiązanie. Trzeba więc pokazywać inne rozwiązania, lepsze dla kobiety i dziecka.

Więcej ...

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady