Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Mieć światu coś do powiedzenia

Bp Andrzej Jeż

Ks.Tomasz Śpiewak/Portal Diecezji Tarnowskiej

Bp Andrzej Jeż

Jeżeli nie będziemy prowadzili pogłębionego życia duchowego, sakramentalnego, modlitewnego, to nie będziemy mieli światu nic do powiedzenia – powiedział bp Andrzej Jeż do uczestników XIII Forum Formacyjnego w Tarnowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla prawie 600 osób były to rekolekcje, formacja, okazja do poznania nowych ludzi. Ksiądz Artur Mularz, dyrektor Wydziału ds. Nowej Ewangelizacji w diec. tarnowskiej, wskazał, że inspiracją do organizacji tego wydarzenia jest przedstawienie Kościoła jako Ciała Jezusa, w którym każdy ma swoją funkcję.

Ewangelizacja

Ile Jezusa widać we mnie? Do odpowiedzi na to pytanie zachęcała uczestników s. Anna Maria Pudełko, apostolinka – psychopedagog powołania. Tak mówiła o potrzebach bliźniego: – Dziś żyjemy w pośpiechu, coraz więcej mówimy, a coraz mniej słuchamy. Trzeba słuchać z miłością i zrozumieniem, nie osądzać, nie potępiać. To, co jest najpiękniejszym darem, to postawy: widzę cię, słyszę, szanuję, kocham. Jak podkreśliła, kiedy żyjemy Bogiem, to ewangelizujemy innych. Zachęcała także do zgłębiania słowa Bożego: – Ono nas jednoczy, leczy, uwalnia nas od lęków, fałszywych obrazów Boga, porządkuje nasze emocje. Słowo Boga kształtuje w nas myślenie Jezusa, mentalność ewangeliczną. Naszą pasją staje się współpraca z wolą Bożą. Słowo Boga uczy nas podejmować decyzje, które są spójne, oparte na Ewangelii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Formacja

Publicysta Grzegorz Górny podczas forum powiedział, że trudno przekazuje się dziś wiarę młodemu pokoleniu. I wyjaśnił: – Młodzi ludzie spędzają dziennie ok. 10 godz. przed ekranem. Kładą się spać z komórką i budzą się z nią, są zanurzeni w cyberinformacjach. Zdaniem gościa forum, ta nadmierna ekspozycja na treści płynące z przekazu cyfrowego ma też wpływ na życie duchowe, bo odbiorca jest przebodźcowany emocjonalnie, jak zatem może się skupić na modlitwie, kontemplacji słowa Bożego? Prelegent tak ocenił to, co zazwyczaj czytamy w mediach społecznościowych: – Treści w sieci nastawione są na samospełnienie, samorealizację, samozaspokojenie – a na końcu jest samotność. Jak dotrzeć do młodych? I podkreślił: To wyzwanie dla Kościoła, wspólnot. Ważny jest powrót do źródeł. Pierwsi chrześcijanie wiedzieli, jak stworzyć ścieżkę wtajemniczenia wiary. Dla nich wzorem były lata spędzone z Jezusem. To Jezus jest drogą, prawdą i życiem. Chrześcijaństwo daje nam najdoskonalszą relację z najdoskonalszą Osobą.

Reklama

Misja

„Idźcie i głoście Ewangelię, czyńcie uczniów” – to misja Kościoła – przypomniał biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny. I dodał: – Mamy patrzeć na świat oczami Chrystusa i pragnąć uczestniczyć w Jego misji tam, gdzie On chce nas posłać. Misją Chrystusa, a więc i naszą, jest nieustanne komunikowanie życia i miłości. To jest nasze zadanie.

Ojciec Tomasz Gałuszka, dominikanin, historyk, wskazywał natomiast, że świat jest dziś pełny emocji, uczuć, nadwrażliwości. I podsumował: – Trzeba być blisko ludzi. Kapłan, biskup mają pachnieć owcami.

Na zakończenie forum była sprawowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża, który w homilii podkreślił, jak ważna jest praca nad sobą. – Jeżeli nie będziemy prowadzili pogłębionego życia duchowego, sakramentalnego, modlitewnego, to nie będziemy mieli światu nic do powiedzenia. Chociażbyśmy mieli najlepsze środki komunikowania, to będziemy przekazywać pustkę. A przecież chodzi o to, żebyśmy przekazywali Osobę Jezusa Chrystusa. To właśnie z pogłębionej relacji z Bogiem rodzą się dobre programy ewangelizacyjne i gorliwość – podsumował bp Jeż.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-30 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Tarnowie powraca Festiwal Filmowy „Vitea Valor” („Wartość Życia”)

Mat.prasowy

W Tarnowie powraca Festiwal Filmowy „Vitea Valor” („Wartość Życia”) Hasłem przewodnim i kluczem doboru filmów oraz paneli dyskusyjnych będą różne oblicza konfliktu. Festiwal odbędzie się w różnych miejskich przestrzeniach kultury w dniach 11 – 17 grudnia 2020 r.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Karol Porwich/Niedziela

Udział we Mszy św. obowiązuje katolika w każdą niedzielę oraz w tzw. święta nakazane.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...