Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Pamięć o Katyniu

2024-04-23 12:03

Niedziela sosnowiecka 17/2024, str. I

Nabożeństwu przy Krzyżu Katyńskim przewodniczył ks. Piotr Janiczek

archiwum parafii

Nabożeństwu przy Krzyżu Katyńskim przewodniczył ks. Piotr Janiczek

Za Ojczyznę, za pomordowanych na Kresach Wschodnich oraz zmarłych z naszych rodzin modlono się 13 kwietnia w sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na będzińskiej Syberce.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie pamięci rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Piotr Janiczek, wikariusz parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Będzinie na Syberce. Jak wskazał w homilii, konieczne jest nie tylko praktykowanie wiary, modlitwa i przystępowanie do sakramentów świętych, ale także dawanie osobistego świadectwa. – Dzisiaj jesteśmy zaproszeni do świadczenia. O kim? O czym? Pewnie już wiele lat, drodzy bracia i siostry, wierzymy w Jezusa, czy nawet Jezusowi i Jego słowom – powiedział ks. Janiczek. Zaznaczył, że swoje świadectwo należy kierować do tych, którzy jeszcze nie wierzą w zwycięstwo Jezusa nad grzechem. Podkreślił, że jest to zadanie każdego chrześcijanina.

Po Mszy św. zebrani przeszli na modlitwę pod Krzyż Katyński. Od 1997 r. kościół parafialny to także sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Jest to pierwsza w Polsce świątynia – pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie. Krzyż Katyński, pod którym znajduje się urna z ziemią katyńską, odsłonięto 24 maja 1997 r. Umieszczono na nim pagony, rogatywkę i przestrzelony hełm. Krzyż był pierwszym takim odlewem w Polsce. Na jego wzór powstały krzyże w innych miastach. Również 24 maja 1997 r. ustanowiono tu sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu. Na uroczystościach byli obecni wówczas m.in. bp Adam Śmigielski, pierwszy biskup diecezji sosnowieckiej, ks. Czesław Tomczyk, kanclerz kurii, księża i przedstawiciele władz miasta.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół i krzyż upamiętniają nie tylko zbrodnię katyńską. Przypominają także miejsca, gdzie polskich obywateli zsyłano do sowieckich łagrów. Jest to pomnik martyrologii Polaków na Wschodzie. Impulsem był apel ks. Zdzisława Peszkowskiego, który został uratowany z Kozielska – jednej z kilku miejscowości, gdzie dokonano zbrodni katyńskiej. Ksiądz Peszkowski kilka razy odwiedził Będzin i zachęcał, aby upamiętnić wszystkie miejsca związane z Golgotą Wschodu. Tematem zainteresował się również Antoni Krzyk, parafianin i radny miejski.

Reklama

Obecnie w dolnej części kościoła znajduje się Izba Pamięci, w której można zobaczyć prace artystów, rzeźby, obrazy, rzeczy osobiste oraz rękopisy zamordowanych na wschodzie Polaków. Do ekspozycji ma wkrótce dołączyć wagon, który wcześniej był częścią scenografii filmowej. Takimi jednostkami byli zsyłani Polacy w głąb Rosji. Po właściwym złożeniu wagon ma trafić na będzińską ekspozycję, gdzie zajmie jedno z pomieszczeń.

Co roku 17 września w parafii celebrowana jest Msza św. w intencji Sybiraków. W sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu odbywają się obchody rocznic związanych m.in. z rzezią wołyńską.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędy najpiękniej brzmią w Będzinie

Piotr Wyparło MFKiP

Trudno zamknąć w słowach fenomen, którym jest historia tego unikalnego w skali Europy przeglądu. W Będzinie zakończyła się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli