Reklama

Niedziela Częstochowska

XX-lecie koronacji Matki Bożej Kłobuckiej

2024-06-04 12:34

Niedziela częstochowska 23/2024, str. VI

Procesja na zakończenie uroczystości

Karol Porwich/Niedziela

Procesja na zakończenie uroczystości

Korona jest szczególną formą uwielbienia i aktem czci Matki Najświętszej, ale tak naprawdę chodzi tu nie tylko o zwykłą koronację jako wydarzenie liturgiczne i nałożenie koron widzialnych na skronie Maryi przedstawionej w obrazie; bardziej chodzi o ukoronowanie Matki Bożej w swoim sercu niewidzialną koroną wiary, nadziei i miłości – powiedział ks. Jan Koclęga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii św. Marcina – sanktuarium Matki Bożej Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników miały miejsce uroczystości dziękczynne za dar koronacji wizerunku w 20. rocznicę tego wydarzenia. Mszy św. przewodniczył ks. Jan Koclęga, wykładowca teologii dogmatycznej w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. W homilii zwrócił się najpierw do dzieci obchodzących rocznicę Pierwszej Komunii św., a w drugiej części – do wszystkich obecnych. Wskazał na Maryję, która jest dla nas wielkim darem, pokazując wyjątkową miłość Boga do każdego z nas.

Symbol

– Maryja jako nasza Matka i Matka Kościoła jest punktem odniesienia dla naszej wiary. My musimy uczyć się od Maryi, jak ufać Chrystusowi. Na wielu obrazach, również tutaj, w Kłobucku, Matka Boża jest ukazana jako Ta, która wskazuje na Chrystusa. Wskazuje na Tego, który jest odwieczną miłością swojego Ojca, Panem i Zbawicielem. To Chrystus, jako Bóg wcielony, jest odniesieniem całej historii zbawienia. Maryja wskazuje na rzeczywistość odwiecznej miłości Ojca jako największą tajemnicę miłości Boga do swojego stworzenia – opowiadał ks. Koclęga. I wyjaśnił: – Ukoronowanie Matki Przenajświętszej tak naprawdę jest oddaniem czci i chwały samemu Bogu, bo to On Ją wybrał, zachował od zmazy grzechu pierworodnego i przeznaczył, aby była Matką Tego, który jest Jego umiłowanym Synem. Maryja jest oblubienicą Ducha Świętego, a więc ten wymiar trynitarny Matki Najświętszej wskazuje na to, że jeśli czcimy Maryję i koronujemy Jej obrazy, to tak naprawdę oddajemy chwałę i część Bogu w Trójcy Jedynemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Osobisty znak

– Symbol korony to znak naszego dziękczynienia. Dzisiaj świat tak wiele woła, tak wiele chce, a ja, jako nauczyciel, na różnych szkoleniach pedagogicznych często poruszam problem roszczeniowości współczesnych ludzi. A to właśnie korona ma być tym znakiem dziękczynienia – również dla mnie, jako kapłana, za to, co mam, co otrzymuję jako wikariusz służący w parafii maryjnej. Ponieważ jesteśmy istotami duchowo-cielesnymi, to właśnie korony stanowią ten znak – powiedział ks. Paweł Caban, wikariusz parafii.

Reklama

Dla Oliwiera Spałka, lektora, korony są znakiem wielkości Maryi i znakiem, że jest jedną z największych osób w jego życiu. – Myślę, że sam wizerunek Matki Bożej byłby wystarczający, jednak korony powodują, że jest Ona w tym wizerunku naszą Królową – dodał.

Mszę św. zakończyła uroczysta procesja eucharystyczna wokół kościoła.

Historia obrazu

Cudowny obraz, współcześnie znany jako wizerunek Matki Kłobuckiej Niepokalanej Ucieczki Grzeszników, koronował metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak 31 maja 2004 r. Uroczystości koronacji miały miejsce na Rynku w Kłobucku, który nosi imię Jana Pawła II. Historia obrazu nie jest do końca znana, wiadomo natomiast o jego obecności w kościele już za ks. Jana Długosza w pierwszej połowie XV wieku. Ksiądz Długosz w modlitwie nazywa Maryję „Naszą Królową”. Faktem jest wielokrotne zniszczenie świątyni podczas różnych zdarzeń i to, że obraz Matki Bożej zawsze pozostawał uchroniony od nieszczęść.

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W niedzielę rozpoczynają się XX Dni Długoszowskie

Wikipedia

Ponadregionalne Stowarzyszenie Edukacyjne „Wieniawa” zaprasza w dniach 12-19 września do Kłobucka na obchody XX Dni Długoszowskich.

Więcej ...

Dykasteria Nauki Wiary: zmiana formuły i elementów materialnych sakramentu skutkuje jego nieważnością

2024-06-24 07:48

Adobe Stock

Formuły i elementy materialne ustanowione w zasadniczym obrzędzie sakramentu, nie mogą być dowolnie zmieniane. W przeciwnym razie sakrament jest nieważny, czyli nigdy nie zaistniał - zwrócił uwagę prefekt Dykasterii Nauki Wiary, kard. Victor Fernandez.

Więcej ...

ME 2024 - Grosicki: odchodzę z dumą z kadry, marzę o pożegnalnym meczu w Warszawie

2024-06-24 13:16

PAP/Leszek Szymański

Kamil Grosicki podczas spotkania z dziennikarzami w bazie kadry w Hanowerze potwierdził, że odchodzi z reprezentacji Polski. "Marzę jeszcze o pożegnalnym meczu w kraju. Na Stadionie Narodowym, bo to szczególny dla mnie obiekt" - dodał 36-letni piłkarz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024