Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Pokonać trądzik

Adobe Stock

Niewiele jest chorób tak powszechnych jak trądzik pospolity, który dotyka ok. 85% osób w wieku dojrzewania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słabą pociechą dla młodych, którzy znają temat z autopsji, jest to, że ta statystyka dotyczy nie tylko Polski, ale i całej Europy.

Przyczyny

Niezależnie od tego, czy opatrzony przymiotnikiem młodzieńczy, czy pospolity, zawsze oznacza zmiany w obrębie mieszków włosowych, nasiloną pracę gruczołów łojowych i zwiększoną produkcję sebum. Jest to związane ze zwiększoną aktywnością hormonów w organizmie, która następuje w okresie dojrzewania. Zmiany trądzikowe mają postać m.in. zaskórników, krost i grudek. Najczęściej pojawiają się na twarzy w obrębie tzw. strefy T, obejmującej czoło, nos i jego okolice oraz brodę. Ale zmiany trądzikowe mogą wystąpić również na dekolcie, klatce piersiowej i plecach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obok czynników hormonalnych duże znaczenie w przebiegu choroby mają predyspozycje genetyczne: jeżeli u rodziców trądzik miał burzliwy przebieg, to jest duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie cierpiało na trudniejszą postać choroby.

Innymi czynnikami, które mogą się przyczynić do powstania trądziku, są m.in.: zakażenia bakteryjne, stres, który wpływa negatywnie na gospodarkę hormonalną, nieprawidłowa dieta i niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Co robić?

Reklama

W podejściu do choroby obowiązują czasem mity, które należy porzucić. Przekazywana przez pokolenia rada, że z trądziku się wyrasta, jest tylko w niewielkim stopniu prawdziwa. W lekkich postaciach choroby rzeczywiście zmiany po pewnym czasie mijają same, jednak w większości przypadków wystąpienie trądziku wymaga rewizji diety i starannej pielęgnacji skóry. Jeżeli zmiany są rozległe i uporczywe, chorobę trzeba leczyć u dermatologa.

W pielęgnacji skóry trądzikowej nie stosuje się obecnie preparatów na bazie alkoholu, który ją nadmiernie przesusza i podrażnia. Cerę trądzikową należy dwa razy dziennie dobrze oczyścić przy pomocy delikatnych środków, z fizjologicznym pH, unikając przy tym energicznego pocierania, szorstkich ręczników i myjek. Warto dbać o nawilżanie skóry przy pomocy lekkich kremów czy emulsji nawilżających, a unikać kremów tłustych, zawierających zwłaszcza wazelinę lub parafinę. Wbrew mitom słońce nie leczy trądziku, dlatego warto stosować kremy z filtrem SPF30, a przy większej ekspozycji na promienie słoneczne – wyższym.

Ważna dieta

Coraz więcej jest dowodów na to, że w profilaktyce i leczeniu trądziku pospolitego duży udział ma dieta. Wśród produktów wywierających dobroczynny wpływ na stan skóry wymieniane są: pełnoziarniste produkty zbożowe; warzywa takie jak m.in. marchew, papryka, dynia; owoce z uwzględnieniem wiśni, jeżyn, borówek; rośliny strączkowe; fermentowane napoje mleczne; ryby i produkty zawierające cynk. Warto pamiętać, że produkty bogate w błonnik korzystnie działają na mikroflorę jelitową, która jest istotnym elementem kondycji całego organizmu i ma wpływ na stan skóry. Produkty bogate w błonnik to m.in.: warzywa, owoce, kasze, płatki, pieczywo żytnie. Ważne jest również dobre nawodnienie organizmu.

Potrzebna cierpliwość

Zarówno stosowanie odpowiedniej pielęgnacji i diety, jak i terapia pod kierunkiem dermatologa wymagają od pacjenta zdyscyplinowania i systematyczności. Prawda, że trądzik jest chorobą wieloletnią i nie ustąpi ani po tygodniu, ani po miesiącu kuracji, jest czasem trudna do zaakceptowania. Ale wdrożenie dobrego programu antytrądzikowego to dwa w jednym, bo zbilansowana dieta, właściwa higiena i aktywność fizyczna poprawiają kondycję całego organizmu.

Podziel się:

Oceń:

2024-07-23 14:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Trądzik różowaty

Niedziela Ogólnopolska 22/2023, str. 46

Adobe Stock

Masz nawracające zaczerwienienia twarzy, pojawiają się na niej grudki, krosty czy pajączki naczyniowe? Możesz mieć trądzik różowaty.

Więcej ...

O. Dariusz Kowalczyk SJ: démarche MSZ-u do Watykanu pełen błędów, nieścisłości i manipulacji

2025-07-17 20:23

Red.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na którego czele stoi Radosław Sikorski, przekazało Stolicy Apostolskiej notę zatytułowaną: „Démarche w sprawie krzywdzącej i wprowadzającej w błąd treści kazania bp. Wiesława Meringa oraz wypowiedzi bp. Antoniego Długosza”. Ten dwustronicowy tekst, noszący datę 14.07.2025, jest pełen błędów, nieścisłości i manipulacji. Wygląda, jakby pisał go ktoś w pośpiechu, pod wpływem emocji i w ideologicznym zacietrzewieniu, a jednocześnie ktoś po prostu niekompetentny - pisze w komentarzu dla KAI o. Dariusz Kowalczyk SJ - profesor teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

Więcej ...

Zbliża się czas pieszej pielgrzymki na Jasną Górę

2025-07-17 18:13

Paweł Wysoki

Decyzję o wakacyjnej wędrówce do Matki Bożej trzeba podjąć szybko. Już za dwa tygodnie, 3 sierpnia, wyruszy 47. Piesza Pielgrzymka z Lublina na Jasną Górę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Wiadomości

Nie żyje Joanna Kołaczkowska

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Kościół

Holandia: Kościół zostanie przekształcony w basen

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Szkaplerznej

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Kościół

Co tak naprawdę powiedzieli biskupi na Jasnej Górze?

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...

Wiara

Przesłanie, które płynie z dzisiejszej Ewangelii mówi,...