Reklama

Zdrowie

Psycholog radzi

Zrozumienie straty i żałoby

Niedziela Ogólnopolska 44/2024, str. 62

Adobe Stock

Zrozumienie żałoby jest ważne dla każdego, kto doświadczył straty lub wspiera osobę, która ją przeżyła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Żałoba jest uniwersalnym doświadczeniem, przez które przechodzi prawie każdy w pewnym momencie swojego życia. Jest to naturalna i złożona reakcja emocjonalna na stratę, która może przybierać różne formy. Żałoba może się objawiać na kilka sposobów, m.in. smutkiem, złością, poczuciem winy i dezorientacją. Może również obejmować objawy fizyczne, takie jak zmęczenie, bezsenność i utrata apetytu.

Istnieje wiele teorii i modeli żałoby. Oto kilka ważnych punktów, które należy wziąć pod uwagę, gdy myśli się o żałobie:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

1. Smutek jest normalną i naturalną reakcją na stratę. Nie jest oznaką słabości ani choroby psychicznej.

2. Nie ma dobrego ani złego sposobu na żałobę. Każdy przeżywa żałobę inaczej i nie ma „normalnego” harmonogramu procesu żałoby.

3. Żałobę mogą skomplikować takie czynniki, jak okoliczności straty, relacja z osobą, która zmarła, oraz osobowość i zdolności osoby przeżywającej.

4. Żałoba może mieć konsekwencje fizyczne, emocjonalne i społeczne. Może mieć wpływ na zdrowie, pracę i relacje danej osoby.

5. Żałoba może być doświadczeniem przemieniającym, chociaż może być niezwykle bolesna; może również prowadzić do rozwoju osobistego, większej empatii i głębszego docenienia życia.

Reklama

Osoba, która straciła np. współmałżonka, może odczuwać intensywne uczucia smutku, złości i samotności. Może mieć trudności z przystosowaniem się do życia bez życiowego partnera i wykonywaniem czynności, które wcześniej sprawiały jej przyjemność. Może również odnaleźć sens w swojej stracie i rozwinąć nowe poczucie sensu. Może się stać bardziej współczująca dla innych osób pogrążonych w żałobie. Dlatego ważne jest zrozumienie żałoby, aby lepiej przejść przez jej etapy albo wspierać osoby doświadczające straty.

Etapy żałoby

Utrata bliskiej osoby to jedno z najbardziej bolesnych doświadczeń, przez które może przejść człowiek. Proces żałoby jest indywidualny dla każdego człowieka, ponieważ każdy doświadcza straty i radzi sobie z nią na różnych poziomach. Są etapy żałoby, które są powszechnie przeżywane. Etapy nie są liniowe i nie każdy przechodzi przez wszystkie lub nie doświadcza ich w tej samej kolejności. Poznanie etapów żałoby może jednak pomóc w uporaniu się ze stratą i w uzdrowieniu.

1. Odrzucenie: to pierwszy etap żałoby, często charakteryzujący się szokiem i niedowierzaniem. Osoby na tym etapie mogą nie zaakceptować faktu, że ukochana osoba odeszła. Mogą np. czuć się odrętwieni i oderwani od rzeczywistości. Osoba, która właśnie straciła współmałżonka, np. nadal nakrywa stół dla dwojga i nie chce uwierzyć, że jej partnera już nie ma.

2. Gniew: gdy szok minie, ludzie mogą poczuć złość z powodu swojej straty. Mogą poczuć, że zostali potraktowani niesprawiedliwie, co może mieć wpływ na innych lub ogólnie na świat. Tutaj często pojawia się gniew na Boga albo ma się silną chęć znalezienia winowajcy.

Reklama

3. Negocjacje: na tym etapie ludzie mogą próbować negocjować z losem, aniołem lub z Bogiem. Mogą składać obietnice lub ofiary w nadziei na odwrócenie swojej straty. Na przykład osoba, która straciła dziecko, modli się o to, aby dziecko wróciło, i obiecuje, że w przyszłości będzie lepszym rodzicem. Niestety, często na tym etapie ludzie słabo wierzący lub niewierzący zgłaszają się do wróżek lub wchodzą w inne trudne zależności.

4. Depresja: kiedy nadchodzi rzeczywistość straty, ludzie mogą popaść w smutek i rozpacz. Mogą wycofać się i stracić zainteresowanie zajęciami, które kiedyś sprawiały im przyjemność.

5. Akceptacja: jest to ostatni etap żałoby, charakteryzujący się poczuciem spokoju i rozwiązania. Osoby na tym etapie mogą myśleć o przyszłości i planować swoją przyszłość.

Należy pamiętać, że – jak powiedziano wyżej – wymienione etapy żałoby nie mają charakteru liniowego oraz nie ma „właściwego” sposobu na żałobę. Doświadczenie każdego człowieka jest wyjątkowe.

Podziel się:

Oceń:

2024-10-29 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Psychoterapeuta o przeżywaniu żałoby: trzeba płakać, bo ze łzami wychodzi ból

Karol Porwich/Niedziela

Trzeba płakać, bo ze łzami wychodzi ból. Trzeba krzyczeć i rozpaczać; najgorzej jest, jak człowiek zamknie się w sobie, wtedy zaczyna chorować, ucieka w alkohol, narkotyki i hazard – powiedziała w rozmowie z PAP Bogusława Błachowicz, psychoterapeutka i terapeutka uzależnień z kilkudziesięcioletnim stażem pracy.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Brat Albert pokonał depresję

2025-04-11 07:58

mat. prasowy

Ciekawym porównaniem jest proces tworzenia fortepianów Steinway, które powstają po długim i skomplikowanym procesie, pełnym wyzwań. Podobnie jak drewno, które musi przejść przez wiele prób, aby stać się instrumentem muzycznym o doskonałym brzmieniu, tak i nasze życie, poddane cierpieniu, może stać się źródłem piękna i dobra. Przykłady wielkich artystów i myślicieli, którzy zmagali się z problemami psychicznymi, pokazują, że cierpienie może być drogą do głębszego zrozumienia i twórczości.

Więcej ...

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy wjeżdżał do Jerozolimy?

2025-04-12 20:50
Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Adobe Stock

Figura Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy

Wszyscy znamy opis wjazdu Jezusa do Jerozolimy, który szczegółowo przypominamy sobie w Niedzielę Palmową. Chrystus witany jak król palmowymi gałązkami, za chwilę będzie wyszydzany i wysyłany na śmierć. Czy Jezus miał świadomość, co go czeka?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Wiara

Skoro Bóg wszystko wie i wszystko może, dlaczego nie...

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Kościół

Zakrwawiony mężczyzna wtargnął na ambonę w Gliwicach....

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...