Reklama

Kartka z kalendarza

Kartka z kalendarza

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święta nietypowe

2.02 – Dzień Pozytywnego Myślenia

Optymista widzi szklankę do połowy pełną, a pesymista – od połowy pustą. Patrzą na tę samą rzeczywistość, jednak postrzegają ją różnie. Tego dnia warto się zastanowić, jak my patrzymy na życie. Czy widzimy w przeważającej części jego mankamenty – to, co się nam nie udaje lub nie udało – czy udaje się dostrzegać choć odrobinę dobra? Z tym drugim nastawieniem na pewno łatwiej żyć, a i inni chętniej z nami przebywają. No i my żyjemy zdrowiej, wszak optymiści rzadziej chorują choćby na depresję czy schorzenia serca. Warto sobie uzmysłowić, że pozytywnego spojrzenia na świat można się nauczyć w każdym wieku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

7.02 – Dzień Gumy Balonowej

Na słodko czy na ostro? Jaka jest historia tego jednego z najpopularniejszych dań świata?

To nietypowe święto to gratka dla najmłodszych. W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi, jest nie tylko zabawą – tego dnia są zbierane fundusze na cele charytatywne. Przy okazji – pierwsze substancje przypominające dzisiejszą gumę były żute już 9 tys. lat temu. Procederowi temu oddawali się również starożytni Grecy czy Majowie. Dlaczego żucie gumy jest tak popularne? Pomaga się skoncentrować i radzić sobie ze stresem, zmniejsza napięcie mięśni i zwiększa czujność.

2 lutego. Dzień Naleśnika

Reklama

Jedni mówią, że pierwsze naleśniki były przyrządzane już w epoce kamienia łupanego – te najbardziej prymitywne, z wykorzystaniem ziaren, potem – w starożytności w Grecji i Rzymie. Włosi twierdzą, że to ich florencki „wynalazek”, zaś Francuzi – że to ich najpopularniejsze danie, które nazywają crepes. Amerykanie mają z kolei swoje pancakes – polewane słodkim syropem klonowym, a Holendrzy – nieco grubsze niż nasze pannenkoeken – ze słodkim lub słonym farszem. Etiopczycy jedzą injerę z mąki teff – przypomina trochę chleb i trochę naleśnika. Finowie zaś w piekarniku pieką pannukakku, podobne do naszych gofrów, a podąją je z bitą śmietaną i dżemem lub owocami. W Malezji są Apam Balik, a przygotowuje się je z mleka kokosowego i podaje z orzeszkami ziemnymi. My mamy po prostu naleśniki. Przyrządzane są z różnych rodzajów mąki. Podawane mogą być zarówno na słodko, jak i na ostro. Co kraj, to obyczaj.

O czym należy pamiętać podczas przygotowywania tego szybkiego i uniwersalnego dania? Ciasto naleśnikowe warto odstawić na pół godziny przed smażeniem. A smażyć – na odrobinie tłuszczu na płaskiej, odpowiednio rozgrzanej patelni – nie powinna być ani zbyt chłodna, ani zbyt gorąca.

A na pyszny obiad warto wypróbować tę wersję: na naleśniku ułożyć plaster szynki, posypać odsączoną kukurydzą z puszki i startym żółtym serem. Złożyć w kopertę bądź tak, by powstała ćwiartka, zapiec krótko na patelni na niewielkiej ilości masła klarowanego. Do tego – sałatka ze świeżych warzyw...

Ciekawostka

Rekordowa podróż humbaka

Obserwowany przez naukowców samiec humbaka odbył najdłuższą podróż, jaką kiedykolwiek odnotowano. Przepłynął 13 046 km – od wybrzeży Kolumbii na Pacyfiku do okolic Tanzanii na Oceanie Indyjskim. Ta podwodna wędrówka mogła być spowodowana wyczerpywaniem się zasobów żywności (mogła mieć związek ze zmianami klimatycznymi) lub poszukiwaniami partnerki. Badacze twierdzą, że trasa wędrówki humbaka była znacznie dłuższa, gdyż nie wiedzą, dokąd udał się między zarejestrowanymi obserwacjami.

Pies ekspertem od rożna?

Reklama

Psy towarzyszą nam od tysięcy lat. Jedną z wymarłych już ras był pies rożnowy. Te niewielkie, muskularne psy były niemal nieodzownym elementem kuchni w Anglii. Wykorzystywano je od ok. XVI aż do XIX wieku, kiedy zastąpiły je maszyny. Biegając w kole podobnym do kołowrotka, pies wprawiał w ruch rożen nad ogniem. Był na tyle mały, by zmieścić się w kole, a przy tym wystarczająco wytrzymały, by biegać godzinami. Mówi się, że w XVII-wiecznej Anglii w każdym szanującym się domu z kuchnią wyposażoną w rożen był co najmniej jeden taki czworonóg. Te psy często pracowały w parach, kiedy jeden zmęczył się biegiem, zmieniał go drugi.

Czy wiesz, że...

...oczar chiński strzela nasionami jak z XIX-wiecznej broni palnej?

Oczar chiński, pochodzący z Azji i Ameryki Północnej, to krzew lub małe drzewko spełniające funkcje ozdobne, ale mające też właściwości przeciwzapalne. Naukowcy badający roślinę zdołali nagrać jej proces rozsiewania. Gdy jest ona gotowa do uwolnienia nasion, zewnętrzna warstwa owocu kurczy się, zwężając jego środkową część, co powoduje, że nasiona gwałtownie, ze słyszalnym trzaskiem, wylatują z owocu niczym pocisk z lufy karabinu. Na nagraniu widać, jak nasiona po wystrzeleniu wirują. Obrót stabilizuje lot nasion, podobnie jak lot pocisku wystrzelonego z karabinu. Badacze obliczyli, że nasiona oczaru omszonego wirują prawie 26 tys. razy na minutę. W idealnych warunkach roślina może wystrzelić nasiona z prędkością ponad 12 m/s. To parametry podobne do kuli wystrzelonej z XIX-wiecznej broni. Nasiona mogą dolecieć na odległość nawet 18 m – mniej więcej na długość toru do gry w kręgle. Naukowcy sugerują, że oczar chiński mógł wyewoluować tak spektakularny styl strzelania nasionami z powodu rozwijania się w pobliżu wyższych roślin i drzew.

Myśl na tydzień

„Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne słowo”.
Phil Bosmans

Pamiętaj o życzeniach!

2.02 – Kornel, Maria, Miłosława
3.02 – Błażej, Oskar, Hipolit
4.02 – Józef, Weronika, Joanna
5.02 – Adelajda, Agata, Jakub
6.02 – Dorota, Paweł, Bogdan
7.02 – Romuald, Ryszard, Teodor
8.02 – Hieronim, Sebastian, Stefan

Czy wiesz, że...

• 2.02.1947 – papież Pius XII ogłosił konstytucję apostolską Provida Mater Ecclesia ustanawiającą instytuty świeckie.
• 3.02.1905 – w Kielcach doszło do strajku młodzieży gimnazjalnej domagającej się wprowadzenia nauczania w języku polskim.
• 4.02.1859 – w Egipcie odkryto Kodeks Synajski, pochodzący z IV wieku manuskrypt Septuaginty i Nowego Testamentu. Jest jedynym zachowanym pisanym uncjałą rękopisem z pełnym tekstem Nowego Testamentu.
• 5.02.62 – trzęsienie ziemi zniszczyło Pompeje.
• 6.02.1959 – inżynier przedsiębiorstwa Texas Instruments Jack Kilby opatentował pierwszy układ scalony.
• 7.02.1984 – astronauta Bruce McCandless, członek załogi wahadłowca Challenger, odbył pierwszy spacer kosmiczny bez stałego połączenia ze statkiem kosmicznym.
• 8.02.1909 – pod lawiną w Tatrach zginął kompozytor i dyrygent Mieczysław Karłowicz.
• 8.02.1982 – stan wojenny: wznowiono zajęcia na wyższych uczelniach.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2025-01-28 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Noworodek znaleziony w pustostanie

2025-04-16 10:15

Karol Porwich/Niedziela

Jednodniowego noworodka porzuconego w pustostanie na Starych Bałutach w Łodzi znalazł mężczyzna, który przypadkowo skręcił z ulicy w przechodnią bramę opustoszałej kamienicy przy ul. Zgierskiej. Dzięki jego reakcji dziecko przeżyło. Dziewczynka jest w szpitalu. Policja szuka matki.

Więcej ...

Ukazało się polskie tłumaczenie dekretu ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych

2025-04-16 16:52

Karol Porwich/Niedziela

Dykasteria ds. Duchowieństwa wydała dekret ws. dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został zatwierdzony przez Ojca Świętego Franciszka, w dniu 13 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Palmową. Papież nakazał ogłoszenie dekretu i ustalił, że wchodzi on w życie w dniu 20 kwietnia 2025 roku, w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. Dekret podpisał kard. Lazzaro You Heung sik, prefekt Dykasterii ds. Duchowieństwa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Dlaczego Judasz zdradził?

Wiara

Dlaczego Judasz zdradził?

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który...

Święci i błogosławieni

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Kościół

PILNE! Opat tyniecki podał się do dymisji

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...