Reklama

Niedziela Legnicka

Odszedł świadek zbrodni wołyńskiej

Niedziela legnicka 9/2025, str. VI

Archiwum bp. Ignacego Deca

17 stycznia w Krzewinie odbyły się uroczystości pogrzebowe śp. ks. kan. Mariana Podolskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Jana Chrzciciela w Krzewinie była jego ostatnim probostwem. Posługiwał w niej przez 18 lat. Po zakończeniu posługiwania przeszedł na zasłużoną emeryturę do Domu Księży Emerytów w Legnicy. Zmarł 13 lutego, w 85. roku życia i w 56. roku kapłaństwa.

Ks. Marian urodził się 16 września 1940 r. w Klesowie na Wołyniu. Święcenia kapłańskie przyjął we Wrocławiu 21 czerwca 1969 r. Pracował w parafiach: Zesłania Ducha Świętego w Boguszowie-Gorcach, Niepokalanego Poczęcia NMP w Bogatyni, św. Jerzego w Ziębicach, Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze, Wniebowzięcia NMP w Różance, św. Jerzego w Długopolu Dolnym, św. Antoniego Padewskiego w Parowej i św. Jana Chrzciciela w Krzewinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mszy św. pogrzebowej przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Homilię wygłosił bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, kolega kursowy ks. Mariana. W uroczystości pogrzebowej udział wzięli przedstawiciele Legnickiej Kurii Biskupiej: ks. Józef Lisowski i ks. Leopold Rzodkiewicz, dyrektor Caritas oraz Domu Księży Emerytów, księża z dekanatu Bogatynia, koledzy i przyjaciele ks. Mariana, siostry zakonne, rodzina oraz parafianie.

Reklama

W homilii bp Dec wskazał na eschatologiczny wymiar śmierci człowieka. – Śmierć jest częścią naszego życia. Choć w człowieku jest pragnienie życia, to ona dotyka każdego z nas. Szczególnie, kiedy odchodzą nasi bliscy, czujemy wtedy bezsilność. Dzisiaj przekazujemy niebu kapłana, który pracował w tej parafii. Dziękujemy Bogu za dar jego życia, prosimy o miłosierdzie dla niego – mówił. Podkreślił też, że nie możemy zbawić się sami, potrzebujemy do tego Jezusa Chrystusa. – Nie żyjemy dla siebie i nie umieramy dla siebie. Nasza ojczyzna jest w niebie – przypomniał słowa św. Pawła.

Wspominał też o drodze życia śp. ks. Mariana. Jego korzenie sięgają ziemi wołyńskiej. Jako trzyletni chłopiec był świadkiem ludobójstwa dokonanego przez bandy UPA na polskiej ludności cywilnej. Był wówczas małym dzieckiem, jednak wiele wspomnień zostało dzięki opowiadaniom mamy. Dramatyczne wydarzenia pozostały na zawsze w jego pamięci. Biskup Dec odwołał się do wywiadu ks. Podolskiego, w którym mówił o dramacie Polaków. Przywołał traumatyczne doświadczenie ucieczki z matką i rodzeństwem w nocy ze swojego domu. Uczucie lęku i strachu. Szczególnie w pamięci wrył się ks. Marianowi widok zamordowanych dziadków. Potem była ucieczka z Kresów Wschodnich i przyjazd na Ziemie Zachodnie, w okolice Jarocina. W 1963 r., po zakończeniu szkoły średniej, ks. Marian poczuł w sercu powołanie do kapłaństwa, dlatego zgłosił się do seminarium we Wrocławiu. Tak poznali się z przyszłym bp. Decem i formowali się ku kapłaństwu.

Biskup Dec podziękował za trud i pracę gorliwego kapłana, który całe swoje proboszczowskie życie spędził w mniejszych parafiach, dzielnie pracując na niwie Pańskiej.

Biskup Ignacy podziękował za życie i kapłaństwo ks. Mariana w imieniu kolegów rocznikowych. Przypomniał, że na ich roczniku wyświęconych zostało 24 księży. 9 z nich jest już w Domu Ojca.

Ks. Marian Podolski został pochowany na cmentarzy parafialnym przy kościele św. Jana Chrzciciela w Krzewinie.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-25 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: 22 kwietnia pogrzeb ks. kan. dr. Mirosława Nowaka

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków
i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Łukasz Krzysztofka

Ks. dr Mirosław Nowak kanonik, rezydent w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Nowym Mieście, archidiecezjalny konserwator zabytków i dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Msza św. pogrzebowa ks. kan. dr. Mirosława Nowaka, dyrektora Muzeum Archidiecezji Warszawskiej i konsultora Rady Episkopatu Polski ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego odbędzie się 22 kwietnia w Świątyni Opatrzności Bożej – poinformowało w czwartek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Więcej ...

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa Sowińskiego – misjonarza cyfrowego

2025-07-26 19:57

Archiwum prywatne Krzysztofa Sowińskiego

Krzysztof Sowiński należy do najpopularniejszych chrześcijańskich twórców internetowych w Polsce. Głosi Ewangelię, prowadzi popularne podcasty, śpiewa w chrześcijańskim zespole i inspiruje innych do powrotu do Pana Boga. „Kościół jest piękny, kochający, pełny życia” - mówi z przekonaniem, choć lata temu jego świat zdominowany był przez uzależnienia.

Więcej ...

Bóg zapala w nas światło

2025-07-27 16:31

Renata Czerwińska

W sanktuarium św. Jakuba w Toruniu miały miejsce uroczystości odpustowe. Sumie przewodniczył bp Arkadiusz Okroj.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa