Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Kuźnia liderów

Marta Mszyca zaprasza do liceum

MR

Marta Mszyca zaprasza do liceum

Nowy, katolicki projekt oświatowy rusza pełną parą. Stoi za nim stowarzyszenie Wspieranie Edukacji i Rodziny „Światło”, które znane jest z prowadzenia Przedszkola „Ziarenko” i Szkoły Podstawowej „Skała”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W obu tych miejscach obecnie uczy się i integruje 240 wychowanków. Warto przypomnieć, że w zestawieniu najlepszych bielskich podstawówek w 2024 r. SP „Skała” została sklasyfikowana na czwartym miejscu, a w skali całego kraju na 252. – We współczesnym świecie potrzebni są dobrze uformowani liderzy od strony merytorycznej i duchowej. Na bazie dotychczasowych doświadczeń zamierzamy jedno i drugie zapewnić naszym uczniom – mówi Marta Mszyca, dyrektorka ALO „Zenit”. Linia programowa nowego liceum będzie odwzorowaniem koncepcji wypracowanych przez stowarzyszenie „Sternik”, które prowadzi szkoły średnie m.in. w Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Ścisła współpraca objąć ma bliźniacze placówki z Pruszkowa, Katowic, Poznania i Wrocławia. – Dołączamy do sieci, która już istnieje. Czerpiemy z całego know-how, jakie wypracowały te licea. Solidnie do otwarcia się przygotowujemy. Raz w miesiącu jeździmy na spotkania dla nauczycieli i dyrektorów, które stowarzyszenie „Sternik” organizuje – wyjawia M. Mszyca.

Akademicki szlif

Reklama

Koncepcja Akademickich Liceów Ogólnokształcących stawia przed sobą ambitne cele. Ich sednem jest dbałość o całościowy rozwój młodego człowieka. Solidna dydaktyka, cykl przygotowawczy do egzaminu maturalnego i wybranego kierunku studiów, prace nad projektami badawczymi i program wychowawczy opierający się na nauczaniu św. Josemaría Escrivá to kamienie milowe projektu. Ciałem doradczym dla liceów spod szyldu „Sternika” jest złożona z wykładowców uniwersyteckich Rada Naukowa. – Chcemy wpajać wiedzę i uczyć wrażliwości na drugiego człowieka. Liczymy, że nasz podopieczny będzie dążył do samodoskonalenia w poczuciu służby dla bliźniego, którego może obdarować swoimi talentami – wyjawia M. Mszyca. To stąd realizowany będzie program „Alrtes Liberales”, który zakłada przyswajanie sztuk wyzwolonych w celu kształtowania otwartości na świat, wyciągania autorskich wniosków i krytycznego spojrzenia na rzeczywistość. Kolejnym akademickim akcentem będą cykliczne debaty oksfordzkie. Podczas ich trwania uczniowie będą mogli wykazać się wiedzą, umiejętnością pracy zespołowej, swoimi projektami oraz erudycją.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jaka szkoła

ALO nie będzie miało jednego profilu. Do wyboru będą zindywidualizowane ścieżki rozszerzeń. Ich doprecyzowanie przewidziano na drugi rok nauki. Efekty pracy ucznia będą rozliczane na drodze częstej ewaluacji, to jest wysokiej rytmiki oceniania. Odpowiedni poziom edukacji zagwarantują również zwiększone liczby godzin z przedmiotów maturalnych oraz maratony naukowe. Każdy licealista prowadzić będzie roczny projekt badawczy, najpierw w grupie, a później indywidualnie. Najlepszy z nich będzie później rywalizował na specjalnej konferencji, na której pojawią się delegacje innych szkół spod szyldu „Sternika”. Podobnie jak w „Skale”, także i w „Zenicie” pojawi się systematyczny, autorski tutoring. Chodzi o cykl spersonalizowanych indywidualnych spotkań, które mają na celu wygenerować lepszą formę pracy nad sobą, zadbania o rozwój pasji, potencjału osobowościowego i naukowego pod okiem opiekuna.

Licealne inicjatywy

„Zenit” nie jest projektem, który z założonymi rękami czeka na 1 września 2025 r. On już działa. Od kwietnia ub. r. pod jego egidą ruszyły dedykowane siódmo i ósmoklasistom „Akademickie Czwartki”. Raz w miesiącu prelegent zachęca do debaty poświęconej konkretnemu tematowi związanemu z nauką. Panel jest otwarty dla chętnych i bezpłatny. Lutowy poprowadziła Zofia Kociołek i dotyczył on temperamentu i jego wpływu na podejmowane decyzje. Terminy najbliższych to 13 marca i 24 kwietnia. Inną inicjatywą są „Naukowe Soboty”. Pod tym terminem kryją się powtórki do egzaminu z języków polskiego i angielskiego oraz matematyki. Każde spotkanie składa się z trzech sesji po 45 minut. Zajęcia odbywają się w SP Skała przy ul. Dawna 12.

Adres Mickiewicza

Licealiści rozpoczną edukację w zabytkowej kamienicy zaprojektowanej przez Karola Korna przy ul. Mickiewicza 21. Opłatę za szkołę ustalono na kwotę 800 zł miesięcznie. Najlepsi uczniowie mogą ubiegać się o stypendia naukowe. Istnieć również będą stypendia socjalne. Zapisy rekrutacyjne odbywają się przez stronę internetową. Kandydaci obligatoryjnie zobowiązani są do uczestnictwa w egzaminie wstępnym, na którym zmierzą się z językami polskim i angielskim oraz matematyką. Sprawdzian ich wiadomości przewidziany jest na 12 kwietnia. – Św. Josemaría Escrivá mówił o uświęcaniu codzienności przez swoją pracę. Ta praca jest fundamentem budowania dobrej szkoły, ale i własnej świętości. Liczymy, że dzięki odpowiednim wzorcom nasze mury opuszczą absolwenci, którzy będą kompetentni, odpowiedzialni, wierny swoim wartościom i szczęśliwi za sprawą ofiarowywania siebie drugiemu człowiekowi. To jest misja, jaką nakreśliliśmy dla ALO Zenit i którą chcemy realizować – puentuje dyrektorka.

Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Zenit” w Bielsku-Białej ogłasza nabór na pierwszy rok nauki.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-04 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Karol Porwich/Niedziela

11 stycznia 2025 r. wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym dotyczące m.in. przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych. Nowe przepisy wydłużają o kolejne trzy lata szkolne brak wymogu uzyskania 30 proc. punktów z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym.

Więcej ...

Turcja: kolejna chrześcijańska świątynia stanie się meczetem?

2025-07-15 07:24
Surp Asdvadzadzin

Adobe Stock

Surp Asdvadzadzin

Wpisana w 2016 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO dawna katedra ormiańska w Ani, w prowincji Kars, we wschodniej Turcji, przy granicy z Armenią może wkrótce stać się meczetem po zakończeniu prac renowacyjnych w tej zabytkowej budowli. Zapowiedziała to turecka agencja prasowa Anadolu, nazywając chrześcijańską świątynię „meczetem Fethiye” (meczetem Podboju).

Więcej ...

Pakistan: chrześcijanie oskarżani o bluźnierstwo wciąż domagają się sprawiedliwości

2025-07-15 17:33
Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Vatican Media

Naqvi Mohsin, pakistański minister spraw wewnętrznych w Watykanie (03.06.24)

Od dwunastu lat Asif Pervaiz, 42-letni Pakistańczyk wyznania chrześcijańskiego, przebywa w więzieniu, a w 2020 r. został skazany na śmierć przez sąd w Lahore za bluźnierstwo. Jego przypadek jest jednym z wielu, w których zarzuty zostały sfałszowane, a niewinny człowiek został oskarżony.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Wiara

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...