Reklama

Kościół

Wirtualnie do Ziemi Świętej

Materiał prasowy

W obecnych czasach, gdy podróż do Jerozolimy jest trudna, film może być bezpieczną i dostępną dla wszystkich formą pielgrzymowania do ziemi Jezusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy dzięki technologii VR można przenieść się do innej rzeczywistości? Czy można zobaczyć miejsca, o których poznaniu się marzy, albo wrócić do rzeczywistości, którą się poznało?

Prezentowana przestrzeń

Film Via Dolorosa w technologii VR to efekt współpracy Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie i Fundacji Christian Heritage. Twórcy przenoszą widza do Jerozolimy. Dzięki technologii VR i ujęciom 360° oglądający niejako wchodzi w prezentowaną przestrzeń, razem z pielgrzymami podąża drogą męki Pana Jezusa; począwszy od Góry Oliwnej, pierwszej stacji Drogi Krzyżowej i kolejnych aż do Bazyliki Grobu Pańskiego. Wspólnie z pielgrzymami widz przemierza wąskie uliczki Jerozolimy, mija jej mieszkańców i odwiedzających miasto turystów, wręcz dotyka ukazanej rzeczywistości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sławomir Kaczała, prezes Fundacji Christian Heritage i producent filmu, podkreśla, że Via Dolorosa ma wymiar historyczny, edukacyjny oraz medytacyjny. Widzowie poznają ostatnią ziemską drogę Jezusa, ale też oglądają współczesną Jerozolimę, w której – jak przed wiekami – toczy się życie.

Reklama

– Byłem trzy razy w Ziemi Świętej, a po dzisiejszym filmie mogę mówić, że byłem trzy i pół razu – przyznaje bp Robert Chrząszcz, który miał już okazję zobaczyć ten obraz podczas premierowego pokazu. – Ma się wrażenie przebywania w tych miejscach. Oczywiście, nie ma charakterystycznych zapachów, ale widzimy tłum przechodzących ludzi, wręcz odczuwamy ich obecność.

Niecodzienne doświadczenie

Z kolei o. Nikodem Gdyk, franciszkanin, komisarz Ziemi Świętej w Polsce, zauważa: – Drogę Krzyżową w Jerozolimie znam osobiście. Niejednokrotnie w niej uczestniczyłem, oprowadzając pielgrzymów, ale z takiej perspektywy, w tych wymiarach wirtualnych całkiem inaczej odbiera się tę przestrzeń. Niecodzienne doświadczenie!

Film jest zaproszeniem do przeżycia Via Dolorosy. To także możliwość przypomnienia sobie świętych miejsc. To Droga Krzyżowa inna niż nabożeństwa, w których uczestniczymy w parafiach czy w polskiej przestrzeni publicznej. – Dla osób nieznających Jerozolimy to dobry start, początek do poznania pokazanego w filmie świata, a dla tych, którzy go znają – możliwość konfrontacji tego, co pamiętamy, z tym, co oglądamy – przekonuje o. Gdyk.

Biskup Chrząszcz podkreśla możliwość zainteresowania filmem młodych odbiorców: – Dzięki nowoczesnym technologiom Via Dolorosa może być wstępem do katechezy i zachętą do poznawania męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa.

Katarzyna Korzeniowska, dyrektor Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego w Krakowie na Białych Morzach, przekonuje, że w obecnych czasach, gdy podróż do Jerozolimy jest trudna, m.in. ze względu na konflikty zbrojne, Via Dolorosa staje się bezpieczną i dostępną dla wszystkich formą pielgrzymowania do Ziemi Świętej. – To przeżycie dostępne dla każdego, niezależnie od wieku czy sytuacji życiowej – zaznacza.

Najkrótsze rekolekcje

Myślę, że nie tylko warto, ale należy obejrzeć film Via Dolorosa w technologii VR. To niezwykłe przeżycie! Siedząc w obrotowym fotelu, oglądający przemierza przestrzeń oddaloną tysiące kilometrów od kina! Nie tylko podziwia ukazany świat, ale także wspólnie z pielgrzymami przeżywa mękę i śmierć Pana Jezusa. To bodaj najkrótsze rekolekcje, jakie można przeżyć nie tylko w okresie Wielkiego Postu. Polecam!

Film jest dostępny w kinie VR w Muzeum św. Jana Pawła II Wielkiego na Białych Morzach w Krakowie. Na stronie: www.mjanpawel2.pl znajduje się więcej informacji dotyczących filmu i kina VR.

Podziel się:

Oceń:

2025-03-25 15:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Reżyser niecenzuralny

Mateusz Wyrwich

Więcej ...

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w niedzielnej Mszy

2025-07-01 17:03

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Ołomuńca w Republice Czeskiej udzielił tymczasowej dyspensy od obowiązkowego uczestnictwa w niedzielnej Mszy. Wskazania abp. Jozefa Nuzika, jako „pomoc dla tych, którzy z powodu braku księży mają poważne problemy z uczestnictwem w niedzielnej Mszy św.”, zostały odczytane w ubiegłą niedzielę we wszystkich kościołach archidiecezji ołomunieckiej.

Więcej ...

Karmelici zapraszają!

2025-07-02 23:04

plakat organizatorów

Zbliżają się cykliczne uroczystości szkaplerzne w Czernej!

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Ważne jest, abyśmy byli w łasce uświęcającej

Wiara

Ważne jest, abyśmy byli w łasce uświęcającej

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką